Späť

Jazero Tchaj-chu

Počet zobrazení: 2068

Tchaj-chu znamená Veľmi veľké jazero. Tak ho spontánne nazvali ľudia ešte pred tisíckami rokov a hoci sa ho vzdelanci svojho času snažili premenovať na Čeng-ce a aj Ťü-ou, dnes nesie zasa svoje pôvodné meno, ktoré najlepšie vystihuje jeho pokojnú rozľahlosť.

Jazero Tchaj-chu

 Jazero Tu Hu - Tchj-chu - Čína - Bonsai centrum Nitra 
Jazero Tchaj-chu
článok z magazínu Bonsaj a čaj č. 7

Autori článku

Jazero Tu Hu - Tchj-chu - Čína - Bonsai centrum Nitra

Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra, Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
 

VEČNÉ JAZERO
Temnejúci súmrak nad jazerom Tchaj-chu vnášal nad hladiny jeho vôd magickú atmosféru. Dívali sme sa, ako hory, na svahoch ktorých sa pestuje slávny čaj Pi-luo-čchun, pomaly splývajú s nebom v harmonickej tónine farieb večera.
Ktovie, koľkokrát sa už toto divadlo zopakovalo, odkedy vody, stekajúce z neďalekých vrchov, vytvorili toto jazero a koľko ľudí už podľahlo čaru večera na brehoch jazera za tie tisíce rokov.

KRAJ RIEK A KANÁLOV
Jazero Tchaj-chu je výrazným fenoménom strednej Číny. Patrí k trom najväčším čínskym jazerám (Pcho-jang, Tung-tching, Tchaj-chu) a leží len 100 km od východného pobrežia čínskej delty Čchang-ťiang, známej najmä vďaka prekvitajúcej obchodnej metropole Šanghaj.
Celá oblasť okolo jazera Tchaj-chu je poprepletaná malými riečkami, jazierkami, rybníkmi a kanálmi, ktoré ich dômyselne spájajú. Z nich najvýznamnejší je Veľký kanál vybudovaný ešte v 7. storočí, spájajúci Peking so starým cisárskym mestom Chang-čou - domovinou čaju Dračia studňa.

ČÍRA VODA PRE SU-ČOU
Jazero malo v čínskych dejinách dôležité miesto. Už tisícročia slúži ako rezervoár pitnej vody pre neďaleké malebné Su-čou, preslávené dokona-losťou svojich klasických čínskych záhrad. V jazere žije mnoho rýb a krabov, ktoré zväčša končia svoj život na stoloch čínskych reštaurácií, premenené na niektorú z miestnych pochúťok.

VEĽMI VEĽKÉ JAZERO
Tchaj-chu znamená Veľmi veľké jazero. Tak ho spontánne nazvali ľudia ešte pred tisíckami rokov a hoci sa ho vzdelanci svojho času snažili premenovať na Čeng-ce a aj Ťü-ou, dnes nesie zasa svoje pôvodné meno, ktoré najlepšie vystihuje jeho pokojnú rozľahlosť. Hoci nie je veľmi hlboké (max. 2,6m), už pred 600 rokmi bolo natoľko významné, že sa o ňom spracovalo rozsiahle dielo, nazvané Tchaj-chu pei-kchao, v ktorom bolo zapísané úplne všetko o jazere. Dodnes táto stará kniha zdobí knižnice čínskych vzdelancov, napríklad i profesora Wanga z Múzea čaju, ktorý nás na našich cestách po Číne sprevádzal.

CESTA STARÝCH STROMOV
Okolo jazera vedie cesta, z ktorej je naň naozaj prekrásny výhľad. Považuje sa za jednu z najpôsobivejších vodných scenérií Číny. Celkom sme závideli ľuďom, ktorí sa hojne čľapkali vo vode a zaháňali tak sparu odchádzajúceho dňa. Zaujali nás i stovky veľkých stromov Ginkgo biloba, ktoré často podopreté bambusovými tyčami rástli okolo cesty. Ich plody sme jedávali temer každý deň ako jednu z miestnych pochúťok, odporúčaných tradičnou čínskou medicínou.

PÁR ZEMEPISNÝCH ÚDAJOV
Správa: Provincia Ťiang-su
30° 56' - 31°34' severnej zem. šírky
119°56' - 120°36' vých. zem. dĺžky
Nadmorská výška: 3,1 m
Plocha: 2 428 km2
Maximálna hĺbka: 2,6 m
Priemerná hĺbka: 1,9 m
Teplota vody a vzduchu: 2,5°C (január) 30°C (júl)

Jazero Tu Hu - Tchj-chu - Čína - Bonsai centrum Nitra

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie