MENEJ JE VIAC - Albek Motren

Počet zobrazení: 3525

Dosiahnu miniatúrne bonsaje ŠOHIN a MAME vzhľad veľkých stromov, keď ich zmenšíme na miniatúrnu veľkosť? A bude takýto bonsaj vyzerať ako malá kópia veľkého stromu? Moja odpoveď znie nie. Ale určite je možné vyformovať bonsaj tak, aby diváci mali dojem, že sa dívajú na strom. Nie na kópiu, ale na obraz stromu.

MENEJ JE VIAC - Albek Motren

   Bonsaj, to je imaginácia a fantázia. Nemôžete len zmenšiť veľký strom a dať ho do misky. Musíte vkresliť víziu do mysle ľudí. Samozrejme je oveľa jednoduchšie vyvolať tento obraz pomocou väčšieho bonsaja. Ale keď robíte malé bonsaje typu ŠOHIN, alebo dokonca ako náprstok miniatúrne MAME, ste nútení vytvárať tento obraz s minimom materiálu.

UMENIE ŠOHIN
   Otvorený priestor a zopár lístkov majú pôsobiť ako koruna. Malý kmeň odhaľuje dušu stromu a vytvára dojem veľkosti, veku a podmienok, v ktorých žil. Niekoľko korienkov je dosť na to, aby vyvolali dojem, že strom je pevne zakorenený v zemi.

   Aby ste ukázali toto všetko, musíte vynaložiť veľké úsilie a využiť menej materiálu, ako je bežné pri väčších bonsajoch. A to si vyžaduje niečo viac od oboch. Od umelca, ale aj od obecenstva. Predstavivosť. A práve to je umenie, úspešne preniesť svoje vízie a obrazy do hláv divákov. A to robí miniatúrne bonsaje ŠOHIN i MAME tak neskutočne fascinujúcimi v porovnaní s väčšími bonsajmi. Je to jednoducho výzva pre myseľ.

   Ešte je jeden spôsob, ako si priblížiť svet týchto drobných stromčekov. Možnosť vziať ich do rúk a len sa tak na ne dívať. Je to naozaj intenzívny a veľmi upokojujúci zážitok sedieť so stromom v rukách, otáčať si ho na všetky strany a pozorovať detaily kmeňa, koreňovej bázy nebari a jemného rozvetvovania vetvičiek. Predstavovať si možnosti, ako využiť umenie imaginácie a vizualizácie pri jeho ďalšom tvarovaní. To je podstatou pochopenia malých bonsajov MAME a ŠOHIN.

MENEJ JE VIAC

ZVLÁŠTNA DIMENZIAMENEJ JE VIAC

   Väčšie bonsaje sú pôsobivé predovšetkým ich hrubými a mocnými kmeňmi. Môžu samotné ohúriť naše zmysly svojou mohutnosťou, pôsobivou štruktúrou konárov a fantasticky vytvorenými líniami a výbežkami mŕtveho dreva nazývanými Jin a Šari. Práve týmto miniatúrne bonsaje nedisponujú. ŠOHIN má vyvolať v mysli pozorovateľa obraz oveľa väčšieho a staršieho stromu, aj keď je veľký ako ceruzka. To si samozrejme vyžaduje vnímavých divákov, ochotných používať svoju fantáziu a v mysli si dotvoriť, čo stromček načrtol. Pretože zjednodušené formy sú sugestívnejšie ako to, na čo naozaj pozeráte. Zvláštna dimenzia sa odkrýva vtedy, keď obraz skutočne nevidíte, ale vytvoríte si ho bez váhania. Doplníte si sami ten zvyšok do skutočného obrazu stromu.

MENEJ JE VIAC

PRENIESŤ POCITY DO STROMU A MYSLE
   Zážitok zo stromčekov ŠOHIN je celkom odlišný ako u „normálnych" bonsajov. Vyžadujú si snahu prizrieť sa im poriadne. Je treba sa nakloniť a dívať sa zo správneho uhla. Musíte sa dostať skutočne blízko, aby ste mohli pozorovať bohaté detaily rozkonárenia, koreňových nábehov nebari, štruktúru kôry a presnú pozíciu lístkov.

   Niektoré z pocitov, ktoré ste kedysi získali v prírode, nájdete aj v strome. Môže to byť napríklad pocit veľkého duba, na ktorý som liezol, keď som bol ešte dieťa. Tíško stál neďaleko pobrežia, keď som sa tam občas chodil prechádzať. Pamätám si slnko, trblietajúce sa v lístí, keď som sedel vysoko na konári, hompáľajúc nohami a hľadel dole na zem. Vždy dostanem tento pocit, keď sa dívam na malý Cotoneaster. Samozrejme, nemôžem očakávať, že i ostatní budú cítiť to isté. Ale ak strom je schopný prebudiť spomienku v mojej mysli, môže rovnako dobre vyvolať iné spomienky u iných ľudí. Znaky, ktoré vyvolávajú tieto emócie, sú zo značnej časti nepochopiteľné. Ale ja to rozhodne chcem skúšať robiť ďalej.

   Záleží hlavne na tom, aký vzťah má človek k prírode. Ten sa tvorí v závislosti na kultúre, mieste, v ktorom žijete, a na spôsobe, ako k prírode pristupujete. Čo podľa vás znamená mach v miske? Je to len mach, ktorý sme dali do misky, aby povrch pôdy vyzeral pekne? Alebo vidíte nízku trávu pod tromom vášho detstva? Potrebujú konáriky trochu upraviť? Alebo sa práve pozeráte na strom, ktorému vietor fúka pomedzi konáre a necháva ich tancovať v záplave slnečných lúčov? To závisí od toho, ako vnímate strom v miske. Musíte mať otvorenú myseľ, aby sa vám dostalo dobrodenia hlbokých zážitkov. A preto miniatúrne stromky ŠOHIN a MAME sú výzvou na vyvolanie spontánnych nálad pomocou malého objemu hmoty.

MENEJ JE VIACMENEJ JE VIAC

ŠUM VEĽMI ZELENEJ ZÁHRADY
   Prirodzenosť je pre stromy nevyhnutná, avšak nie je vždy samozrejmosťou, keď sa pozriete na bonsaje, ktoré sa tvoria a vystavujú. Mnohé sú melecky silné, ale chýba im prirodzenosť.

   V roku 1999 som cestoval do japonského mesta Omiya pozrieť si bonsajovú záhradu Seikou-en, ktorú vlastní Tomio Yamada, prezident zväzu Omiya Bonsai Union. Najvýraznejší zážitok, aký vo mne zostal z tejto návštevy, bol dojem prirodzenosti. Vystavené bonsaje vyzerali, akoby práve vyrástli z bonsajovej misky bez dotyku ľudských rúk. Harmónia medzi miskou a stromom bola úžasná. Každý detail bol zvolený s rešpektom ku stromu. Od tejto návštevy som stále hľadal vo svojich stromoch práve toto. A našiel som to predovšetkým v miniatúrnych bonsajoch typu ŠOHIN.

   Kvôli nutnosti pracovať s málom nie som zvádzaný k prehnaným výpovediam. V malých bonsajoch som našiel „prirodzenú prirodzenosť", vzdialenú rušivo prehnanému umeleckému akcentu. Skúšam ju preniesť i do mojich väčších bonsajov a tak ma moje malé stromčeky učia tvoriť a pestovať lepšie tie väčšie.
   Mimochodom, Seikou-en znamená „šum veľmi zelenej záhrady". Vyjadruje to ušľachtilý vzťah, aký má pán Yamada k prírode.

MENEJ JE VIAC

VHODNÉ DRUHY
   Temer všetky druhy malých opustených drevín sú vhodné na miniatúrne bonsaje ŠOHIN. Druhy ako skalník (Cotoneaster), čínsky brest (Ulmus), dulovec (Chaenomeles), zemolez (Lonicera), borovica (Pinus), borievka (Juniperus) a ďalšie majú predpoklady stať sa krásnymi miniatúrnymi bonsajmi.

   Mnohé ŠOHINy, špeciálne drobnučké MAME sa začínajú pestovať zo semienok alebo z odrezkov. Ale je tiež možné nájsť veľmi kvalitný materiál ako Yamadori v prírode alebo v záhradách.

   V roku 1998 som vykopal pri svojej záhradke dva stromčeky druhu Lonicera nitida. Obidva boli zo živého plota, ktorý tam bol kedysi dávno vysadený. Mohli mať tak asi 75 rokov a mali mimoriadne kmene. Prvé dva roky som ich pestoval bez akýchkoľvek zásahov zasadené v hriadke mojej záhrady.

V roku 2000 som im vytvaroval temer všetky konáre, aby som im vpečatil od základu nový vzhľad.
V roku 2003 už vyzerali oba veľmi dobre, špeciálne ich nádherné hrubé kmene im dávajú v súčasnosti veľké možnosti.

MENEJ JE VIAC

HĽADANIE MATERIÁLU
   Momentálne sa dá nájsť veľmi uspokojivý materiál v bonsajových obchodoch. Napríklad je dobré si nájsť väčšie bonsaje, ktoré sa budú dať miniaturizovať. Aj škôlky môžu byť veľmi zaujímavými náleziskami drevín pre ŠOHIN a MAME. Tak, ako pri väčších bonsajoch musíte hľadať dušu stromu. A tá sa vždy nachádza v jeho kmeni. Avšak najväčším problémom je nájsť dreviny s takými jemnými koreňmi, ktoré by sa zmestili do veľmi malej misky určenej na pestovanie mini – bonsajov. Vegetatívne množenie pomôže vyriešiť tento problém u niektorých druhov drevín, ako sú napríklad Cotoneaster, Juniperus a Ulmus. Veľmi dobrou metódou, ako získať malé stromy, je vegetatívne množenie priamo na väčších stromoch. Pomocou tejto metódy ste schopní premeniť zaujímavú časť konára na nový strom a zároveň získať jemné korienky želanej kvality, aké sa zmestia i do celkom malinkej bonsajovej misky.

Menej je viac







Autor článku:
© Albek Motren - Preklad: RNDr. Alena Ondejčíková

 

 

 




ALBEK MOTREN – DÁNSKO

  Narodil sa v Dánsku v meste Copenhagen 29. júna 1963 Je školeným nadšencom a vážne sa začal venovať pestovaniu bonsajov v rokoch 1996-1997. Od toho času napísal veľký počet článkov pre spoločnosť Danish Bonsai Society a tiež pre Bonsai Today Online. V roku 2001 vyhral Súťaž nových talentov v Dánsku, o rok neskôr sa zúčastnil na celoeurópskom kole vo francúzskom Trevaréz a prednedávnom vyhral súťaž Keyaki Master v Dánsku. Pracuje tiež ako porotca na tradičných bonsajových výstavách organizovaných spoločnosťou Danish Bonsai Society, prednáša a robí demonštrácie tvarovania bonsajov, predovšetkým miniatúrnych bonsajov nazývaných Šohin.
  Okrem toho spravuje tri webové stránky. Stránku Danish Bonsai Society www.bonsai-danmark.dk
a vlastné bonsajové stránky www.albek-bonsai.dk & www.shohin-europe.com

Menej je viac

MENEJ JE VIAC
Článok z magazínu Bonsaj a čaj č. 1/2004
MENEJ JE VIACMENEJ JE VIAC

Niekoľko z vhodných druhou bonsajov nájdete na našom E-shope
ulmus

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie