AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa cca 35 cm

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa cca 35 cm

Krásne bytové bonsaje

€ 53,20 s DPH

€ 66,50 s DPH Zľava € 13,30

Dostupnosť: Skladom

AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

Carmona microphylla

výška: cca 35 cm
rozmer misky: 11 x 16 cm

Ficus retusa

výška: cca 35 cm
rozmer misky: 10 x 15 cm

Bonsaje sú zasadené v keramickej miske

Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

 AKCIA Carmona microphylla + Ficus retusa

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

CARMONA- ČAJ FUKI

článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č.4

Autori článku:

Nitrianska bonsajová škola

Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra

ČAJ FUKI
Čudný ľudový názov Čaj Fuki sa u nás veľmi neujal, rovnako ako správny botanický názov Ehretia buxifolia Roxb., 1795. Rodové meno Ehretia získal tento strom na počesť známeho botanika 18. storočia. Volal sa Georg Dioysius Ehret. Pre bonsajistov však táto pekná drevina zostala jednoducho Carmona (karmona).
Na Filipínach a aj v južnej Číne si z lístkov Carmony pripravovali domorodci čaj. O tom svedčí i jej anglický názov Philippine Tea a Fujian (fu-ťien) Tea a aj nemecký názov Fukien Tee, z ktorého sa odvodilo i slovenské pomenovanie (trochu pomotané) Čaj Fuki. Čo by malo zrej-me vystihnúť, že ide o “Čaj z provincie Fu-ťien”. Tento stromček však s čajovými kríkmi nemá nič spoločné a jeho lístky sa používali len ako náhrada pravého čaju.

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

KVITNE A PLODÍ ZÁROVEŇ
Carmona je zaujímavá i tým, že medzi jej sýtozelenými hustými listami sa tvoria malinké biele päťlupienkové kvietky, z ktorých dozrievajú zelené a neskôr oranžovočervené drobné bobule. Sú jedlé a pomerne sladké, chuťou pripomínajú čerešne. Rovnako sa dá uvariť čaj i z mladých listov, typických svojráznou bylinnou chuťou.

Vo voľnej prírode Carmona začína kvitnúť koncom jari alebo začiatkom leta. V bytoch pri stálej teplote a dobrej starostlivosti kvitne a plodí v priebehu celého roka. Je pôvabné vidieť na jednom stromčeku kvety i plody rôznej zrelosti v tom istom čase.

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

TVAROVANIE STRIHOM
Drevo Carmony je mäkké, pokryté typickou bledohnedou kôrou. Carmona rastie pomerne pomaly a konáriky sa nevlnia, ale rastú temer priamo a po čase niekoľko z nich strapato vytŕča z korunky. Vtedy je čas skrátiť ich asi na tri lístky a nechať znovu rásť. Takýmto pravidelným strihom sa stromček pekne zahustí. Strihať konáriky môžeme kedykoľvek počas roka bez obavy, že by sme bonsaju nejako ublížili. Tvar koruny môžeme upravovať i pomocou drôtov, ale v praxi sa to málo využíva. V prípade potreby drôty ovíjame iba okolo drevnatých konárikov. Tie mladé pred vyzretím dreva by sme mohli nechtiac poškodiť.

MALÝ VEĽKÝ STROM
Carmona je svojou stavbou i drobnými lístkami vhodná na vysádzanie do malých krajiniek na mise, pretože už niekoľkocentimetrové stromčeky vyzerajú veľmi pekne. Ak sú pestované z odrezkov, kvitnú i plodia. Carmonu si môžeme rozmnožiť i zo semienok, ale na kvitnutie si budeme musieť počkať niekoľko rokov, kým strom dospeje.
Zakorenený odrezok, i keď je maličký, má v sebe pamäť materskej rastliny, a preto sa hneď správa ako dospelý strom. >>>

CARMONA A JEJ TYPY
Carmona má 2 základné typy, ktoré rozpoznávame podľa tvaru a najmä podľa veľkosti listov. Najvďačnejšie sú drobnolisté stromčeky (Carmona microphylla), pretože ľahšie zakvitajú a po opelení plodia. Veľkolisté formy (Carmona macrophylla)zasa rýchlejšie rastú a hrubnú. Obe formy však majú podobné nároky na pestovanie.

SPRÁVNE POLIEVANIE
U Carmony je veľmi dôležité nájsť správnu vyváženosť pri jej polievaní. Pretože ak polievame málo, listy zväčša hnednú a majú tendenciu opadávať a aj listové púčiky černejú a odumierajú. Ak je však drevina polievaná nad únosnú mieru, listy žltnú.

Carmona potrebuje mierne vlhkú zeminu, znáša i veľmi krátke preschnutie, ale nie premokrený substrát, v ktorom nastáva hnitie koreňov. Predovšetkým nie je dobre, aby strom stál dlhodobo vo vode.

V bytových podmienkach sa však nestáva často, aby mal bonsaj prebytok vlahy. Najmä stromky v menších miskách môžu trpieť jej nedostatkom najmä v zime, keď je v miestnosti suchý vzduch. Vtedy nezabúdame denne rosiť listy všetkých bonsajov bez ohľadu na druh dreviny a výdatne polievať.
Dreviny v malých miskách odporúčame polievať denne. U veľkých stromov substrát presychá pomalšie a podľa toho môžeme rytmus polievania upraviť.

SVETLO NADOVŠETKO
Najdôležitejšie, čo Carmona po-trebuje, je skutočný dostatok svetla. Vo svojej pravlasti v južnej Číne v provincii Fu-ťien sa rada priam kúpe v slnečných lúčoch. Preto ju podľa možnosti pestujeme priamo na okne alebo na stolíku len niekoľko centimetrov od okenných tabúľ, alebo ju prisvetujeme žiarovkami a žiarivkami, vhodnými pre rastliny a akváriá. Aj to je veľmi vhodné a efektné riešenie.
Ak je naopak v lete na pálivom slnku, listy prudko blednú a žltnú. >>>

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

NAŠE TIPY NIELEN PRE CARMONY
Potrebám bonsajov treba pozorne načúvať a je poučné porozumieť ich reči.
Ak si Carmonu kúpite a prinesiete si ju domov, nevadí, ak počas krátkej aklimatizácie opadne pár lístočkov. Pozor ale, aby nepretrvávala niektorá zo zásadných chýb. Carmona vydrží bez slova naozaj veľa, ale ak sme k jej prejavom nevšímaví, môže nakoniec zostať stáť v miske s usušenými zelenými listami ako vianočný stromček.
Nie, nebojte sa! Pestovanie bonsajov vôbec nie je náročné. Ale napriek tomu je dôležité, aby sme im venovali denne svoju pozornosť a pár minút času. Nakoniec, veď práve preto ich pestujeme, nie?

Na čo si dať predovšetkým pozor?
1. Každý strom musí mať veľa svetla. To je preň tak dôležité, ako pre nás vzduch.
2. Pravidelne a pozorne polievame. Kým neprídeme časom na vlastný rytmus, tak polievame pozorne denne. Zároveň rosíme vodou listy. Pozor, rosenie listov polievanie nenahrádza, iba dopĺňa.
3. Hnojenie je pre často polievané bonsaje nevyhnutné, ale často podceňované. Najmä Carmony sú večne hladné stromčeky. Hnojíme preto či už pevnými, alebo tekutými hnojivami počas vegetačnej sezóny raz za dva týždne, v zime raz za mesiac (hovoríme o bytových bonsajoch). Dreviny nášho podnebného pásma zimujú v chlade a v zime ich nehnojíme.
4. Bonsaje majú rady svieži vzduch, ale pozor na prievan!
5. Presádzanie bonsajov nie je také dôležité a ani dramatické, ako by sa mohlo zdať. Carmonu pri jej spôsobe rastu stačí presadiť raz za dva roky.

PRÍJEMNÉ TEPLÚČKO
Carmona má rada teploty okolo 20°C, v lete do 30°C, v zime nesmie teplota klesnúť pod 15°C.
Na jar a v lete môžeme stromky letniť na balkónoch alebo v záhradách, po zime im to veľmi dobre padne. Vyhýbame sa však priamej poludňajšej páľave.

Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Carmona - Bonsai centrum Nitra

Toto je zobrazenie celého článku tak, ako bol uverejnený v magazíne Bonsaj a čaj č. 4
Magazíny si môžete objednať na našej stránke.

 

FIKUSY

článok z magazínu BONSAJ a ČAJ č.1

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra

FIKUS AKO STROM
Fikusy patria k mimoriadne zaujímavým stromom. Pútajú svojím zjavom, vzrastom i spôsobom života. Považujú sa za stromy veľmi prispôsobivé, odolné, plné energie. Cestovatelia v tropických oblastiach často vídajú staré chrámy, schodištia, či vchody jaskýň, ktoré pohltila džungľa, prerastené mohutnými fikusmi. Fikusy patria k svojráznemu koloritu orientálnych krajín. Tieto svojské stromy nájdeme však nielen v Ázii, ale na mnohých miestach od Južnej Ameriky až po Stredomorie. V prírode sa vyskytuje okolo 2 000 druhov fikusov. Väčšina z nich je stálozelených. Sú typické tým, že spúšťajú dlhé vzdušné korene k zemi a vytvárajú tak časom čudesný poprepletaný kmeň, často zaujímavo kontrastujúci s okolitou pestrofarebnou flórou a faunou. >>>

ficus

NÁRODNÝ STROM OSTROVA SRÍ LANKA
V Kráľovskej botanickej záhrade v Peradeniyina ostrove Srí Lanka rastie obrovský starý figovník – Ficus benjamina. Rozloha jeho koruny je obdivuhodná – 2 500 m2. Z diaľky vyzerá ako ploský hríb. Ak však vojdete pod jeho rozsiahlu korunu, ocitnete sa vo zvláštnej spleti statných konárov, rozrastajúcich sa doširoka z neveľmi vysokého kmeňa. >>>

ficus

ficus ficus

FIKUS AKO BONSAJ
Fikusy patria k najvďačnejším tropickým listnatým drevinám, ktoré sa výborne dajú pestovať i v bytových podmienkach. Ak začínate s pestovaním bonsajov v byte odporúčame vám napríklad odolný a pekný Ficus retusa. Jeho pestovanie i tvarovanie zvládnu aj šikovné deti. Ak má dostatok svetla, výborne znáša strih i tvarovanie drôtom. Z ďalších druhov vhodných na pestovanie ako bonsaje odporúčame Ficus benjamina, F. carica, F. pumila a variety druhu Ficus retusa napr. Panda a Kimen. Zo sukulentných bonsajov odporúčame vyskúšať zaujímavé kaudiciformné druhy napr. Ficus petiolaris, F. palmeri, F. arnotiana. >>>

ficus

PESTOVANIE FIKUSOV
Pri pestovaní bytových bonsajov treba poskytnúť stromom najmä:
1. svetlo 2. vodu 3. hnojivo a veľa našej lásky.

To platí aj pre fikusy.
Fikus má rád vodu. Neznáša však premokrenie, vtedy korene podliehajú hnilobe. Je potrebné dopriať mu bohatú zálievku, striedanú s jemným presychaním tak, aby nestál vo vode.

Fikusy potrebujú veľa svetla rovnako ako všetky bytové bonsaje. Na ostrove Tchajwan sme videli krásne zdravé fikusy vyložené priamo na podstavcoch aj v čase tropických horúčav a darilo sa im výborne.

Fikusy pestované v interiéri rady prijmú aj trochu čerstvého vzduchu, preto je vhodné vyložiť ich na jar do záhrady, keď nočné teploty stúpnu nad 15oC. V krátkom čase pozorujeme značné prírastky.

V interiéri pestujeme bonsaje pri okne, aby mali dostatok svetla. Len v chladnejších dňoch treba dávať pozor na prievan a zimu od okien. V zime pozor na kúrenie, suchý vzduch zo sálajúceho radiátora zabije všetky živé rastliny vo svojom dosahu.
Pre dobrý a zdravý rast dreviny pravidelne hnojíme.

Fikus sa veľmi dobre tvaruje strihom i drôtom. Pokiaľ tvarujeme drôtom, musíme dávať veľký pozor na zarezanie drôtu do kôry. Pri veľkom zostrihaní a tvarovaní sa môže drôt zarezať do kôry už po dvoch mesiacoch a často i oveľa skôr, najmä v miestach bujného rastu.
Strihania fikusov sa nemusíme báť. Sú to skutočne veľmi zdatné rastliny a pokiaľ aj urobíme chybu pri strihu, veľmi rýchlo vedia dorásť. Pri akomkoľvek strihaní fikusy púšťajú z rany „mlieko“, preto po skončení práce si treba dôkladne umyť ruky. U fikusov sa využíva i defoliácia – úplné odlistenie stromov s následným skrátením konárikov. Získame tým nové čisté sviežo-zelené menšie listy, ba aj koruna stromu sa nám presvetlí. Tento postup robíme iba v čase, keď je dostatok svetla a vlhkosti, najlepšie od jari do leta.

Fikusy nie sú náročné na pôdu, je dobré však použiť „vzdušný“ substrát. Výborne sa nám osvedčilo pestovanie fikusov v rozdrvenom zeolite. Presádzame v čase plného rastu, najlepšie v apríli, v máji. >>>

ficus ficus

ČLOVEK A STROM
Fikusy prinášajú radosť miliónom ľudí. Niektorým sa páčia ich bizardné formy, pre iných, sú neoddeliteľnou súčasťou bytia, filozofie, zmyslu života, ich náboženstva. A vám, ktorí pestujete fikusy ako bonsaje, nech prinášajú radosť, ale aj pokoj a krásu tak, akoby to boli skutočné veľké stromy našej planéty.

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

NAJSLÁVNEJŠÍ FIKUS
Strom, pod ktorým Budha našiel osvietenie

V severnej Indii na mieste zvanom dnes Bodhigaya (Svätá zem) sedel Gautama Siddharta pod košatým stromom s bizarným kmeňom a srdcovitými listami. Pohrúžil sa do stavu hlbokej meditácie a napriek nástrahám vládcu temnôt mocného Maru, vládla v jeho vnútri dokonalá rovnováha a harmónia a v tomto stave dospel k osvieteniu. Stal sa Budhom, majstrom a učiteľom mnohých ľudí, ktorí, vidiac jeho múdrosť a oslnivú žiaru poznania, ho ochotne nasledovali. Stalo sa tak v roku 529 pred naším letopočtom a strom, pod ktorým Budha našiel osvietenie, jeho žiaci nazvali Bodhi a po dlhé stáročia ho chránili ako oko v hlave. Bol to statný strom, silný a húževnatý tak, ako len fikusy dokážu byť. Viac, ako o dvetisíc rokov neskôr, bol tento druh pomenovaný vedecky Ficus religiosa. Doteraz mnoho ľudí obdivuje energiu týchto stromov, ktoré dokážu prežiť i vo veľmi ťažkých a nepriaznivých podmienkach.

Asi dvesto rokov po Budhovej smrti sa dostal v Indii k moci múdry, tolerantný mierotvorca cisár Ašóka (265 - 232 pred n. l.), ktorý bol nadchnutý ideálmi budhizmu a šíril ich ďalej. Ako dôkaz priateľstva a dobrej vôle poslal výhonok z posvätného stromu Bodhi spolu s myšlienkami budhizmu a mieru na Srí Lanku. Sinhálsky kráľ Devanampiya Tissa prijal s úctou toto posolstvo priamo z rúk Ašókovho syna Arahata Mahindu, strom zakorenil a zasadil neďaleko svojho paláca v kráľovskom meste Anuradhapura. Mnoho generácií budhistických kňazov sa staralo o strom s láskou a nadšením. Milióny veriacich pred ním kľačali a posielali k nebu svoje prosby i modlitby za vyše 2 000 rokov. Mnohí vedci už skúmali jeho vek i pravosť. A je naozaj obdivuhodné, že ešte doteraz rastie v ruinách prvého kráľovského mesta. Prežil jeho lesk i pád. Prežil 180 budhistických kráľov, roky koloniálnej nadvlády, osamostatnenia i socializmu v krajine. A stále, deň čo deň k nemu už 2 200 rokov prúdia zástupy veriacich.

Ale to ešte nie je koniec príbehu. V 7. storočí bola Bodhigaya v severnej Indii ohrozovaná nájazdami bengálskych dobyvateľov, ktorí na upevnenie svojej moci dali vyťať a zničiť pôvodný posvätný indický strom Bodhi. Tým chceli vymazať i vieru a nádej, ktorú stelesňoval budhizmus pre milióny ľudí. Budhisti zo Srí Lanky opätovali pekný skutok starého indického kráľa Ašóku a poslali výhonok svojho stromu z Anuradhapury späť do Indie, aby sa znovu rozrástol na svojom pôvodnom mieste tam, kde Budha dospel k osvieteniu.

ficus

V parku starých stromov
V Anuradhapure je veľa pekných, zaujímavých a veľmi silných miest, ale Budhov strom nás priťahoval zo všetkého najviac. A tak náš šofér Amita, ktorý nás po Srí Lanke sprevádzal, nás viedol rovno k nemu. K legendárnemu starému stromu Bodhi nabitému energiou osvietenia samotného Budhu i obdivu a úcty miliónov veriacich. Minuli sme guľometné hniezda a prešli sme prísnymi a neveľmi príjemnými osobnými prehliadkami, kým sme mohli vstúpiť do parku, v ktorom rastie. Tieto bezpečnostné opatrenia nás už ani veľmi nevyrušovali, pretože pútavosť a sila miesta bola mnohonásobne vyššia.
V rozsiahlom parku rástlo mnoho krásnych statných stromov, ktoré boli takisto potomkami potomka starého posvätného stromu. Ficus religiosa sa celkom dobre dá rozmnožiť pomocou odrezkov, ako tomu nakoniec nasvedčuje i história. Radi by sme si boli z Budhovho stromu odtrhli aspoň malú vetvičku, aby sme ju zakorenili. Veď i my by sme sa s našou nemalou praxou dokázali postarať o to, aby sa strom ujal a rástol v miske desiatky rokov. Keď sme našu predstavu mieru tlmočili Amitovi, nešťastne spľasol nad nami ruk: "Z Budhovho stromu sa nesmie odtrhnúť vetvička! Nesmie sa vziať ani lístok, dokonca ani keď je spadnutý na zemi! Inak by vás čakalo ťažké väzenie, veľké problémy a, samozrejme, vyhostenie z krajiny!" Nebolo tomu ťažké uveriť pri pohľade na ozbrojencov za naším chrbtom. "Tak aspoň jeden lístok," skúsili sme vyjednávať. Bolo to však úplne zbytočné. Na druhej strane musíme priznať, že podobné myšlienky zrejme napadli väčšine návštevníkov tohto posvätného miesta. A aj keď s najčistejším úmyslom, bol by slávny "Strom osvietenia" obtrhaný určite skôr ako za 2 200 rokov.

Obchádzali sme pomaly posvätný strom Bodhi, ktorý bol chránený múrom, zlatou mrežou a prísnymi pohľadmi strážcov tak, že sa ho nikto nemohol ani len dotknúť. Všade naokolo viselo mnoho vlajočiek v budhistických farbách, ktoré jemne povievali vo vetre. Pôvodná predstava, že sa podeň budeme môcť posadiť a v tichej koncentrácii precítiť jeho energiu, starobylosť a jedinečnosť, bola márna. Iba pohľadom sme sa mohli priblížiť tomuto čipernému starčekovi, o ktorého sa vyberaným spôsobom starajú mnísi a znalci z celého sveta. "Dokedy sa budú rozvíjať zelené lístočky na Budhovom strome v Anuradhapure, dovtedy bude rozkvitať budhizmus na Srí Lanke," tvrdia Sinhálci.

Opustili sme nedostupný majestát starého Budhovho stromu, ktorý sme spolu s davom domorodcov obišli pomaly dookola v smere hodinových ručičiek, a vrátili sme sa do parku, ktorý sa rozkladal naokolo. Rástli v ňom desiatky nádherných urastených a monumentálnych fikusov, potomkov potomka Budhovho stromu, ktoré boli tu zasadené pre obyčajných pútnikov. Neboli ovenčené gloriolou slávy a v ich tieni sedávali na tráve ľudia a navôkol šantili roztopašné opice. Cítili sme ich prenikavú energiu a zároveň hlboký pokoj, ktorý vyžarovali. Práve tieto stromy tu boli pre obyčajných ľudí. Pre každého, kto mal chuť sadnúť si do ich tieňa a dopriať si chvíľu pokoja. Ako kedysi Budha.

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Text a foto:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Bytové bonsaje - Indoor Bonsai Ficus retusa - Bonsai centrum Nitra

Toto je zobrazenie celého článku tak, ako bol uverejnený v magazíne Bonsaj a čaj č. 1
Magazíny si môžete objednať na našej stránke.

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Prihlásenie

Stránka používa cookies. Viac info