Zeolit 1 L

Zeolit 1 L

Zeolit - hobby balenie 1L, Frakcia: 2,5-5mm, Krajina pôvodu: Slovensko, Distribúcia: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro., Nitra

€ 2,90 s DPH

Dostupnosť: Skladom

 

zeolit

zeolit

zeolit

zeolit

Veľmi zaujímavým substrátom, ktorý už roky testujeme pre pestovanie bonsajov a ďalších rastlín, je zeolit.     

zeolit

Zeolit má pôvabnú inšpiratívnu tyrkysovomodrú farbu a výborné vlastnosti, podporujúce dobrý rast a zakoreňovanie rastlín. Predpokladáme, že keby tak krásny a kvalitný substrát poznali dávni Japonci, prenikol by ich umením, kultúrou a estetikou minimálne tak, ako mysticky čierne vulkanické kamene tvoriace základ nejednej japonskej záhrady. Zeolit sa však ťaží na našom území a je jedným zo vzácnych darov prírody, ktoré dnes ešte zrejme nevieme dostatočne oceniť. Vytvoril sa hydrotermálnou premenou vulkanického skla v priebehu miliónov rokov ako minerál so zvláštnou štruktúrou a vlastnosťami.
Jeho podstatnou súčasťou je klinoptilolit (kryštalický hydratovaný alumosilikát alkalických kovov a kovov alkalických zemín, Ca, K, Na, Mg). V zeolite je ho 55-60%. Má zvláštnu, veľmi charakteristickú priestorovú štruktúru s veľkým výskytom dutých priestorov pospájaných kanálikmi a trojrozmernú alumosilikátovú kostru zloženú z tetraedrov navzájom pospájaných cez atómy kyslíka.

zeolit

V praxi to znamená, že má výborné vlastnosti ako pôdny substrát, hydroponický materiál, výborný selekčný sorbent, molekulárne sito, katalyzátor a má svoje využitie pri čistení pitných vôd a záhradných jazierok. Okrem toho sa ním dajú odstraňovať i naftové havárie a neutralizovať kyslé lesné pôdy. Vráťme sa však k jeho využitiu ako pôdneho substrátu pre pestovanie bonsajov. Zeolit využívame v čistej forme bez prímesí napríklad na pestovanie fíkusov (Ficus retusa) a ďalších bytových bonsajov najmä v období, keď sa potrebujú dobre zakoreniť.

Dá sa použiť ako obdoba japonskej akadamy, len pozor na ľahšie presychanie. Preto odporúčame dreviny v zeolite pestovať v hlbších miskách a upevniť ich drôtom o misku tak, aby sa pri manipulácii v sypkom zeolite vôbec nepohybovali. Odpar vody zo zeolitu sa zníži, ak na povrch substrátu uložíme vrstvu machu.
Zeolit výborne viaže vo svojej štruktúre vodu i organické hnojivá, pomaly ich uvoľňuje a umožňuje výborné a bezproblémové prekorenenie rastlín.
Na rozdiel od akadamy, ktorá má ílovitý charakter, dal by sa zeolit opísať skôr ako drobný porézny kamenný substrát, ktorý sa tak ľahko nerozdrobí. Napriek tomu by sme ho odporúčali po rokoch pestovania meniť vzhľadom na jeho vysokú sorbčnú schopnosť.

zeolit

NÁŠ TIP:
Odporúčame použiť zeolit ako súčasť pôdnych zmesí, v ktorých sa nám osvedčil oveľa lepšie ako akadama. Zeolit substrát prevzdušní, zľahčí a vyba-lansuje. Dá sa povedať, že v zeolite rastie všetko, čo naň padne. Či už sú to čerstvé semienka nohovcov (Podocarpus) alebo iných drevín, ale pozor, i nežiaducich burín. Výborne sa v ňom zakoreňujú odrezky a v zeolite jemnejších frakcií klíčia i drobné semená sukulentov a kaktusov.

zeolit

Úryvok z článku Presádzanie bonsajov, Substráty
z magazínu Bonsaj a čaj č.7
Autori:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra

© Magazín BONSAJ A ČAJ

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

 • KIRAKUNI PROFESSIONAL - pílka

  Praktická rozkladacia pílka na bonsaje

  € 19 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

 • Sada sít na presádzanie

  Praktická 3-dielna sada lopatiek na predádzanie. Najväčšia lopatka...

  € 29,90 s DPH

  Dostupnosť: Skladom

Prihlásenie