Akadama IBARAKI 14 L

Akadama IBARAKI 14 L

Zrná akadamy výborne prijímajú vodu, pozvoľna ju uvoľňujú do medzipriestorov substrátu ku koreňom rastliny a udržujú tak vhodnú mikroklímu rastu.

€ 17,95 s DPH

Dostupnosť: Skladom

AKADAMA IBARAKI 14 L

Japonský bonsajový substrát - balenie 14 l. Výborná tvrdá verzia japonskej Akadamy vydrží dlhšie.

Krajina pôvodu: Japonsko

ODPORÚČAME!

Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, spol. s r. o.

Akadama IBARAKI 14 L

akadamaakadama - presádzanie bonsajov

Najvhodnejším univerzálnym substrátom na pestovanie bonsajov je japonská akadama.

Jej prednosti využívajú a odporúčajú mnohí známi majstri v Japonsku i v Európe.
My sami máme s jej používaním výborné skúsenosti. Presadením do čistej akadamy sa dokážu stimulovať k rastu i oslabené, neduživé stromy. Významnými vlastnosťami akadamy sú jej vzdušnosť a ľahkosť, ktoré umožňujú dokonalé prekorenenie drevín v substráte. Tak hustú a homogénnu koreňovú sústavu, aká vzniká pestovaním bonsajov v akadame, je ťažké dosiahnuť v bežných zemitých substrátoch.

akadama bonsai

Akadama sa do Európy vozí z Japonska, kde sa ťaží a spracováva najmä na bohatých ložiskách červených ílov hory Akayi, ležiacej na ostrove Honšú severne od Tokija. Akadama (Červená zem) sa po povrchovej ťažbe zhruba tri týždne pomaly suší, krytá prístreškami z fólie. Základ substrátu sa prevracia, drví, triedi, balí a expeduje k pestovateľom do celého sveta.
Zrná akadamy výborne prijímajú vodu, pozvoľna ju uvoľňujú do medzipriestorov substrátu ku koreňom rastliny a udržujú tak vhodnú mikroklímu rastu. Akadama neobsahuje výživné mikroelementy, preto je nevyhnutné bonsaje pravidelne hnojiť organickými, najlepšie pozvoľna sa uvoľňujúcimi hnojivami. Nedá sa to však označiť za jej nedostatok, skôr naopak. Živiny sa denným polievaním rýchle vymývajú i z černozemných substrátov a pravidelné hnojenie je pre bonsaje v každom prípade nevyhnutné. Neutrálna akadama je pre pravidelné hnojenie ideálne vhodná a prehľadná aj preto, že výživové elementy hnojiva akadama výborne naviaže a pritom udržuje stálosť prostredia.

Korene dreviny pred presadením do akadamy dokonale vymyjeme od predchádzajúcej zeminy (pozor na dreviny, ktoré majú na koreňoch potrebnú mykorízu) a čisté upevníme drôtmi o dno misky vysypanej vrstvou hrubozrnnejšej akadamy. Strom musí byť v substráte pevný a nepohyblivý. Nestačí korene len jednoducho zasypať. Pomocou drevenej paličky sa snažíme do objemu misky dostať čo najviac akadamy, a ak používame dve frakcie, tak hrubozrnnejšiu akadamu doplníme ešte drobnejšou frakciou.

akadama

Rýchlymi pichavými pohybmi paličky sa akadama zahustí tak, že budeme prekvapení, koľko sa jej do misky vojde. Ak môžeme, volíme pre pestovanie drevín v akadame radšej hlbšie misky, aby sme zabránili jej prudkému presychaniu počas slnečných letných dní. Vlhká akadama je tmavá, čo je výborným indikátorom dostatočného polievania. Bonsaje v akadame neprepolievate, pretože voda sa viaže len v granulách substrátu a z voľných priestorov jej prebytok ľahko odteká.
Akadama je výborná aj na zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien, pretože vznikajúcej koreňovej sústave nekladie žiadne prekážky a ideálne podporuje jej rast.
Treba počítať s tým, že po dlhšom čase sa akadama drví na prach a treba ju vymeniť. Napriek tejto spotrebnej tendencii jej hojné využívanie vrele odporúčame.
Akadama sa používa aj na povrchovú úpravu substrátu kvôli svojmu peknému vzhľadu a indikácii vlhkosti substrátu.

NÁŠ TIP:

Akadama sa v ideálnom prípade používa čistá bez akýchkoľvek prímesí. Napriek tomu niektorí autori píšu o jej premiešaní s inými substrátmi (černozemou, rašelinou, pieskom, záhradnou zeminou...). V tom prípade sa však vlastnosti výslednej zmesi menia a akadama stráca svoju ideálnu vzdušnosť. A hoci sa takéto substráty tvoria predovšetkým z úsporných dôvodov, pre pestovateľa je skôr finančnou stratou prisypať akadamu do zemitého substrátu. V tomto prípade by sme odporúčali do zmesi radšej použiť lacnejší a vhodnejší zeolit.

akadama

Úryvok z článku Presádzanie bonsajov, Substráty
z magazínu Bonsaj a čaj č.7 

Autori: 
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai Slovakia,  Nitra

odkaz

© Magazín BONSAJ A ČAJ
 

Nový komentár

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Prihlásenie