MÔJ DOM: Pohľad na dokonalosť
Počet zobrazení: 4348
ČASOPIS MÔJ DOM: Bonsaje. Tieto miniatúrne stromčeky majú množstvo prívržencov na celom svete. A podaktorí z nich sa stretli tento rok v Nitre na 10. ročníku medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseky a čaju BONSAI SLOVAKIA 2007. Pre tých, ktorí tam z nejakých príčin neboli, ale aj pre tých, ktorí uvažujú o pestovaní týchto miniatúr, prinášame niekoľko postrehov.
Umenie pestovania miniatúrnych stromov vzniklo v Číne pred 2 000 rokmi. A Japonci ho zdokonalili. Bonsaj v preklade znamená strom v miske alebo rastlina v plochej nádobe. Aj keď tieto stromy dosahujú výšku len niekoľko centimetrov, majú všetky vlastnosti svojich „bratov" rastúcich v prírode.
Niektorí ľudia považujú bonsaje za týrané stromy. Ide však o mylnú predstavu. V skutočnosti sú to rastliny, ktoré ako každé iné rastúce v záhrade či v parku majú všetku potrebnú starostlivosť. Napokon, aj záhradné stromy a kry predsa treba ošetriť a nevyhnutný je aj rez, a to isté platí aj o bonsajoch.
K vzniku bonsajov sa viaže príhoda o čínskej šľachte, ktorá bola natoľko pohodlná, že ju záhradníci museli nosiť k posvätným stromom, čo nebolo vždy jednoduché. Jeden zo záhradníkov však prišiel s nápadom priniesť tieto stromy v zmenšenej podobe do šľachtických príbytkov – spojil tak praktické s estetickým.
Priniesť malý strom k čínskej dáme, ktorej zošnurované chodidlo nedovoľovalo veľmi chodiť, bolo totiž jednoduchšie ako opak. Pre niekoho sú kamene talizmanom, pre iného šperkom a niektorí v nich dokážu nájsť umenie. Pre suiseky platí najmä to posledné – krásne kamene sa dokážu človeku prihovoriť, osloviť jeho dušu, stačí len načúvať.
Suiseki – vzácne kamene, ktoré svojím tvarom pripomínajú rozličné objekty (ľudské postavy, zvieratá, rastliny, veci) alebo celé krajinky s pohoriami, vodopádmi a údoliami. Záleží na predstavivosti pozorovateľa, čo vidí, nemusí sa stotožniť s informáciou na štítku vedľa vystaveného kúska. Pri pohľade na tento kameň však návštevník nemusel dlho meditovať nad tým, čo mu pripomína...
Zaujímavé kamene môžete nájsť aj na Slovensku. Napríklad tento pochádza z Malej Fatry. Pri hľadaní musí mať človek oči otvorené a musí byť trpezlivý, rovnako aj pri ošetrovaní, respektíve premieňaní obyčajných kameňov na krásne suiseky. Aby získali takzvanú patinu, teda aby mali kvalitný povrch (farbu i štruktúru), treba ich niekoľkokrát denne polievať čistou vodou a nechať na slnku. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov (závisí od druhu kameňa).
FOTO: Daniel Veselský
ZDROJ: Martina Deríková
Článok bol zverejnený 02.08.2007
Na internete článok nájdete na:
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10099/165569/Pohlad-na-dokonalost
Vladimír Ondejčík jr. z Nitry zaujal svojou Vodnou krajinkou – Penjing – už na výstave v roku 2002. Tohtoročná krajinka sa predstavila vo svojej novej podobe. (Krajinka, Vladimír Ondejčík jr., Nitra)