NITRIANSKA SYNAGÓGA V SUSEDSTVE

Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry

Celkom oproti vchodu do centra Bonsai Slovakia - Čajovne dobrých ľudí stojí prekrásna, zrekonštruovaná nitrianska synagóga. Dom, v ktorom sa naše centrum nachádza, patril v 1. polovici 20. storočia významnému nitrianskemu knihtlačiarovi a kníhkupcovi Štefanovi Huszárovi (1887-1967). Je uprostred najrušnejšej časti mesta a predsa vôkol cítiť oázu pokoja.

Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry

Budova nitrianskej synagógy vznikla v rokoch 1910-1911 podľa projektu Leopolda Baumhorna v maursko-byzantskom stavebnom slohu.

V Nitre boli pôvodne 3 synagógy /prvá bola na Párovskej ulici medzi blokmi 207-208, druhá z r. 1818 na Párovciach, súčasná budova Synagógy je z r. 1910-1911/.

Dnešná, ako jediná zachovaná stavba je postavená z režného muriva, koncipovaná ako centrálna štvorhranná budova, ku ktorej vedú 2 schodištia. K južnej strane centrálnej hmoty budovy je pristavené priečelie s dvoma vežami, ktoré uzatvára vo vnútri predsieň, schodište a sakristiu /dnes šatňa/. Za obradovým priestorom na východnej strane budovy je pristavený polygonálny /5 strán 8-uholníka/ priestor.

Fasáda je členitá, zvýraznená orientálnymi prvkami. Hlavný vstup do objektu z južnej strany budovy zvýrazňujú mohutné drevené dreve a 5 mramorových schodíkov.

Interiér tvorí centrálny sieňový priestor, ktorý vyúsťuje do kopule, po bokoch 4 hranolové piliere, ktoré podopierajú z troch strán obiehajúcu poschodovú emporu. Bočné prístavby vypĺňajú točité schodiská. Uprostred východnej steny centrálneho priestoru modlitebne je archa /dnes bez sviatostí/. Po stranách archy sekundárne vstupy do pravouhlého priestoru /šatňa pre účinkujúcich/, ktorý na poschodí polkruhovým oblúkom dosadá na stĺpikovú balustrádu, celý priestor zaklenutý polkopulou. Pôvodný almemor v centrálnej časti synagógy sa nezachoval.

Okná na prízemí sú ukončené do polkruhu, na stĺpoch a stenách sú umiestnené svetlíky. Na úrovni poschodia sú steny prelomené rozmernými kružbovými oknami.

Orientálne prvky sú zdôraznené rastlinnou a geometrickou ornamentikou vyhotovenou kašírovaním, celý interiér je v bielej farbe. Interiér je osvetlený aj závesnými svietidlami /rekonštrukcia pôvodných svietidiel/.
Budova je od r.1982 v správe najprv Mestského národného výboru a teraz Mesta Nitra.

Generálna rekonštrukcia pozostávala z viacerých častí /opravy strechy, interiéru, exteriéru/ a začala v r. 1983 s ukončením v r. 2003.

Dnes je priestor Synagógy využívaný ako koncertná a výstavná sieň mesta Nitry. Je priestorom pre divadelné, hudobné, scénické a iné predstavenia.

Bonsai centrum Nitra a Slovenská bonsajová asociácia v nitrianskej synagóge zorganizovali Národnú výstavu bonsajov a suiseki SBA v júni 2008.


Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry

 Nitrianska synagóga patrí k najkrajším v Európe.

Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry

Presne oproti hlavnému vchodu do synagógy sa nachádza
Bonsai centrum Nitra i Čajovňa dobrých ľudí.

Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry Bonsai centrum Nitra a Čajovňa dobrých ľudí stoja oproti židovskej synagóge uprostred Nitry

 Synagóga je pre verejnosť otvorená:

utorok individuálne vstupy od 13,00 do 18,00 h

streda, štvrtok individuálne vstupy od 9,00 do 12,00 h a od 13,00 do 18,00 h
sobota, nedeľa individuálne vstupy od 13,00 do 18,00 h

(prehliadka formou zvukovej nahrávky v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku) 

Po prehliadke synagógy Vás pozývame na posedenie pri výbornom čaji
do Čajovne dobrých ľudí.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie