PESTOVANIE BONSAJOV PODĽA DRUHOV

VĎAČNÉ FIKUSY

Počet zobrazení: 10454

VĎAČNÉ FIKUSY Fikusy patria k najvďačnejším tropickým listnatým drevinám, ktoré sa výborne dajú pestovať i v bytových podmienkach. Ak začínate s pestovaním bonsajov v byte odporúčame vám napríklad odolný a pekný Ficus retusa. Jeho pestovanie i tvarovanie zvládnu aj šikovné deti. Ak má dostatok svetla, výborne znáša strih i tvarovanie drôtom.

Čítajte viac...

CARMONA - ČAJ FUKI

Počet zobrazení: 11132

CARMONA - ČAJ FUKI Carmona patrí k najobľúbenejším bytovým bonsajom, pretože hoci je to pôvodom tropická drevina, dobre znáša pestovanie v bytových podmienkach. Zároveň má i veľmi zaujímavý habitus a aj v pomerne mladom veku pripomína dospelý, alebo dokonca veľmi starý strom. To sa u bonsajov vysoko cení.

Čítajte viac...

LOROPETALUM CHINENSE

Počet zobrazení: 5458

LOROPETALUM CHINENSE Cestu k srdciam záhradkárov a milovníkov prírodných skvostov začalo Loropetalum vlastne iba nedávno, keď opustilo územie Ázie a v roku 1989 bolo zo záhradníctva Nihonkaki z japonského mesta Kawaguči prenesené do Národného arboréta USA. Vtedy sa naň upla pozornosť mnohých šľachtiteľov a záhradníkov z viacerých krajín sveta.

Čítajte viac...

LIGUSTRUM CHINENSIS - ČÍNSKY VTÁČÍ ZOB

Počet zobrazení: 7264

LIGUSTRUM CHINENSIS  - ČÍNSKY VTÁČÍ ZOB Čínsky vtáčí zob (Ligustrum sinense, Lour.) má pekné sviežozelené listy, rastúce protistojne na veľmi kratučkých stopkách. Ak vynecháme pravidelný strih a dožičíme stromu, aby nasadil kvetné puky, vyvinú sa z nich biele intenzívne voňavé štvorpočetné kvety, rastúce v metlinách.

Čítajte viac...

ZANTOXYL A KARAGANA - SEČUÁNSKE KORENIE

Počet zobrazení: 8233

ZANTOXYL A KARAGANA  -  SEČUÁNSKE KORENIE Medzi pozoruhodné dreviny pestované ako bytové bonsaje patrí zantoxyl (Zanthoxylum piperitum L. DC., synonymum Fagara piperita,L. a Xanthoxylum piperitum), ktorý je už po stáročia vo svete známy ako sečuánske korenie, japonské korenie alebo fagara.

Čítajte viac...

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

Počet zobrazení: 4209

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV Sagerécie, pestované v umeleckých miskách, zdobili interiéry a záhrady cisárskeho dvora, vzdelaných učencov i bohatých obchodníkov už na počiatku éry bonsajového umenia. Podľa starých čínskych malieb sa práve sagerécie pestovali ako bonsaje už za starej dynastie Tchang. A aj dnes patria k najtypickejším bonsajom Číny a ich obľuba dávno prerástla hranice tejto nádhernej krajiny.

Čítajte viac...

SERISSA FOETIDA - STROM TISÍCICH HVIEZD

Počet zobrazení: 5274

SERISSA FOETIDA - STROM TISÍCICH HVIEZD Serissa foetida, Strom tisícich hviezd, je stálozelená drevina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí východnej Ázie, preto sa jej dobre darí v podmienkach našich interiérov, pokiaľ jej zabezpečíme pre rast to, čo nevyhnutne potrebuje.

Čítajte viac...

ULMUS PARVIFOLIA - STROM ELFOV

Počet zobrazení: 6262

ULMUS PARVIFOLIA -  STROM ELFOV Vo výklenku tokonoma, ktorý zdobil čajovňu v centre Čikufu-en neďaleko od Tokia, stál starý brest ešte bez listov. Bol začiatok februára, prvý deň japonského Nového roka a do príbytkov sa vnášali bonsaje symbolizujúce dlhý a zdravý život. Brest bol považovaný za strom sily, života a zdravia.

Čítajte viac...

NOHOVEC - PODOCARPUS - STROM BUDHISTOV

Počet zobrazení: 5652

NOHOVEC - PODOCARPUS   - STROM BUDHISTOV Podocarpus, čiže nohovec, patrí k najodolnejším a najatraktívnejším bytovým bonsajom. Dokáže si nadobro získať srdce svojho pestovateľa. Kedysi zdobil nádvoria budhistických chrámov, dnes byty a záhrady milovníkov krásnych stromov. Dávna mystika, pre ktorú bol tak uctievaný a obdivovaný, je stále skrytá v jeho korune a vnímavému človeku rozjasňuje rozmery bytia...

Čítajte viac...

MURRAYA PANICULATA - KRÁĽOVNÁ NOCI

Počet zobrazení: 4458

MURRAYA PANICULATA -  KRÁĽOVNÁ NOCI Muraja krásne kvitne a aj jeden jediný kvietok zaplní miestnosť sladkou aktivizujúcou vôňou. Jej biele kvety krásne vyniknú na zložených 9-početných sýtozelených listoch. Muraja ako bonsaj prináša pestovateľovi veľa radosti a je veľmi vďačným, krásnym, zdravým, prítulným, no jednoducho jedinečným stromom, ktorý sa ľahko spriatelí s človekom.

Čítajte viac...

O DUŠI JAVOROV

Počet zobrazení: 6712

O DUŠI JAVOROV Červené listy javorov, ležiace na sýtozelenom koberci machov v klasických japonských záhradách, uvádzali japonských básnikov a učencov do extázy svojou prirodzenou a zároveň expresívnou krásou. Japonci milovali tieto ušľachtilé stromy a sadili ich na najkrajšie miesta svojich záhrad tak, aby vynikli i pri mesačnom svite, aby sa ich lístie odrážalo na hladine jazierok, ladilo s farbou červených chrbtov rýb a húpavo padalo na biely uhladený piesok, čierne lávové kamene či hustý mach.

Čítajte viac...

O JABLKU GRANÁTOVOM

Počet zobrazení: 3760

O JABLKU GRANÁTOVOM GRANÁTOVNÍK PÚNSKY

Punica granatum L. vďačí za svoj názov Kartágu, odkiaľ sa dostal do Ríma. "Punica" je totiž rímsky názov Kartága (spomeňme si napr. na púnske vojny).

Je to mimoriadne dekoratívna okrasná rastlina - krovitý, opadavý, tŕnistý strom, dosahujúci vo voľnej prírode výšku 5 m a vek 200 i viac rokov. A zároveň je to aj veľmi cenná ovocná rastlina, reprezentovaná viacerými formami a druhmi (má vyše 150 odrôd).

Čítajte viac...

TIS OBYČAJNÝ

Počet zobrazení: 14337

TIS OBYČAJNÝ Tis obyčajný (Taxus baccata) je zvláštny, naozaj mystický strom. Vo všetkých starých kultúrach, ktoré tis poznali, bol spájaný s tajomnom, mágiou a so smrťou. No ako bonsaj je unikátny, krásny a pestuje i tvaruje sa veľmi dobre.

Čítajte viac...

OLIVA - BIBLICKÝ STROM POKOJA A MIERU

Počet zobrazení: 14324

OLIVA - BIBLICKÝ STROM POKOJA A MIERU Mnoho dní sa díval starý Noe zo svojej archy do modrej diaľky k úzkemu pásu horizontu, kde veľké, nekonečné vody splývali s nebom a čakal na znamenie zmierenia od svojho Boha. Bola ním olivová ratolesť, ktorú priniesla v zobáčiku holubica, keď opadli vody, ktoré mali očistiť svet. A tak sa stala olivová halúzka symbolom priateľstva a mieru.

Čítajte viac...

GINKGO BILOBA ...A ČÍNSKA MEDICÍNA

Počet zobrazení: 2619

GINKGO BILOBA ...A ČÍNSKA MEDICÍNA Ginko dlho rástlo ako jeden z najposvätnejších stromov pri chrámoch a kláštoroch v Číne, Japonsku a v Kórei v hlbokej opatere mníchov, ktorí ho zachránili pre dnešný svet.

Čítajte viac...

Ako pestovať BAOBABY

Počet zobrazení: 25909

Ako pestovať BAOBABY Baobab je jedným z najúžasnejších stromov sveta, ktorý dráždi obrazotvornosť milovníkov rastlín na celej planéte. Čosi magické sa vznáša okolo neho, preto je v niektorých častiach Afriky uznávaný ako posvätný strom. Verí sa, že strom je duchovným domovom pre mnohých Afričanov. Baobaby patria k pôvodným stromom Afriky a môžeme ich nájsť v suchých tropických častiach južne od Sahary až po severnú hranicu Južnej Afriky. Baobaby sú obzvlášť odolné.Dokážu zniesť tie najväčšie suchá rovnako ako hrubé poškodenia ich kôry, spôsobené človekom alebo slonmi. Jednoducho im ďalšia kôra dorastie a spokojne prekvitajú ďalej.

Čítajte viac...

SMREK OBYČAJNÝ - Picea abies

Počet zobrazení: 3600

SMREK OBYČAJNÝ - Picea abies Smrek obyčajný patrí k veľmi rozšíreným pôvodným lesným drevinám nášho podnebného pásma, no rozhodne to nie je fádny strom. Hoci rozsiahle vysádzanie smrekových monokultúr našim lesom veľmi neprospelo, krásu a silu smrekov si cenili už staré európske národy.

Čítajte viac...

SANTAL

Počet zobrazení: 2003

SANTAL Pestovať santal ako bonsaj sa naozaj nevidí často, hoci v Ázii patrí k uctievaným a posvätným stromom.

Čítajte viac...

HURMIKAKI - Ebenovník rajčiakový

Počet zobrazení: 3232

HURMIKAKI - Ebenovník rajčiakový (Diospyros kaki) sa pestuje v Japonsku a aj v jeho domovine v Číne už celé storočia najmä vďaka chutnému a voňavému ovociu. Japonci ho nazývajú jednoducho kaki.

Čítajte viac...

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

Počet zobrazení: 12358

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA? Granátovník je teplomilná a svetlomilná rastlina, ktorá dobre odoláva suchu. Počas vegetačného obdobia potrebuje výdatnú zálievku, ale rastliny pestované v črepníkoch veľmi ťažko znášajú premokrenie.

Granátovník nie je náročný na pôdu, ale ľahšia humózna pôda je vítaná. Nakoľko dozrievanie plodov trvá veľmi dlho, pol roka aj viac, je veľmi dôležitý výber správneho stanovišťa v záhrade: musí byť zasadený tak, aby bol "od chrbta" chránený pred severozápadnými vetrami a aby bol čo najviac na slnku, najlepšie od rána do večerných hodín.

Čítajte viac...

SUKUENTNÉ BONSAJE - I. časť

Počet zobrazení: 6439

SUKUENTNÉ BONSAJE - I. časť Pestovanie sukulentov má v Európe o čosi dlhšiu tradíciu ako pestovanie bonsajov. Tam, kde zanechala stopu civilizácia európskeho typu, sa ťažko nájde milovník rastlín, ktorý by aspoň raz neskúsil pestovať kaktus. Už 19. storočie sa vyznačovalo pozornosťou všetkému neobvyklému a kurióznemu a stalo sa zlatým vekom pestovania sukulentov. Biedermeier objavil kaktusy, aloy, tučnice a iné sukulenty ako súčasť výzdoby interiéru. Pestovanie sukulentov akoby sa stalo odrazom filozofie človeka západnej kultúry.

Čítajte viac...

SUKULENTNÉ BONSAJE - II. časť

Počet zobrazení: 4004

SUKULENTNÉ BONSAJE - II. časť Niektoré sukulenty sú povestné svojimi nádhernými kvetmi. Všeobecne známe sú napríklad prekrásne kvety kaktusov. Kvety adénií však iba zriedka zažiaria na niektorom z kvetinových veľtrhov, hoci krása ich kvetov sa nezahanbí ani pred orchideou. A vidieť kvitnúce pachypódium, to sa zatiaľ podarilo iba niekoľkým pestovateľom.

Čítajte viac...

SUKULENTNÉ BONSAJE - III. časť - TYLEKODONY

Počet zobrazení: 3399

SUKULENTNÉ BONSAJE - III. časť - TYLEKODONY V južnej Afrike, ktorá je domovinou množstva nádherných sukulentov, sa vyvinulo aj niekoľko rastových foriem sukulentov čeľade Crassulaceae. Rastliny tejto čeľade poznáme hlavne ako listové sukulenty, krasule, ale pred niekoľkými rokmi sa pestovatelia začali zaujímať aj o nádherne groteskné bonsajovité formy, ktoré patria k druhu Tylecodon. Pri tylekodonoch sa totiž k listovej sukulencii pridala ešte aj stonková.

Tylekodony nie sú vždyzelené rastliny. Listy začínajú vyháňať na jeseň, cez zimu vegetujú a na jar, keď sa dni opäť predĺžia a je stále teplejšie, zastavujú rast. Uprostred letných horúčav, hlavne ak ich pestujeme vonku alebo v skleníku, úplne zhadzujú listy. Vtedy začína obdobie ich kvitnutia.

Čítajte viac...

SUKULENTNÉ BONSAJE - IV. časť – TRICHODIADÉMY,
PELARGÓNIE & SARKOKAULONY

Počet zobrazení: 3330

SUKULENTNÉ BONSAJE - IV. časť – TRICHODIADÉMY, </BR>PELARGÓNIE & SARKOKAULONY Trichodiadema densum
Rod Trichodiadema zahrňuje asi 30 kríčkovitých druhov s krátkymi konárikmi, na ktorých vyrastajú guľaté alebo valcovité lístky. Povrch lístkov býva pokrytý papilami, ktoré im dávajú striebristý vzhľad. Na špičkách listov vyrastajú zväzky ostníkov, pripomínajúce areoly kaktusov.

Trichodiadémy rastú v južnom Karoo na juhu Afriky, od Worcesteru na západe až po Cradock na východe, s niekoľkými rozptýlenými populáciami smerom na sever na Richtersveld. Celý rod je však dobre zastúpený aj v pobrežnej oblasti v okolí Port Elizabeth.

Čítajte viac...

SUKULENTNÉ BONSAJE - V. časť – KAUDICIFORMY

Počet zobrazení: 3308

SUKULENTNÉ BONSAJE - V. časť – KAUDICIFORMY V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa medzi pestovateľmi sukulentov zdvihla vlna záujmu o kaudiciformné rastliny.

Termín kaudiciform, alebo kaudiciformná rastlina, zaviedol medzi pestovateľov anglický botanik Gordon Rowley ešte v roku 1948. Vychádzal z Linného definície termínu, ktorým označoval kombináciu koreňa a kmeňa. Slovenská botanika pozná termín "koreňová hlava", ale vzhľadom na medzinárodný charakter zberateľského záujmu o tieto rastliny sa zaužíval termín kaudiciform, kaudiciformná rastlina. U sukulentných rastlín býva toto miesto tela zhrubnuté, pretože obsahuje aj vodozásobné pletivo.

Pri uvádzaní príkladov foriem tela kaudiciformov uviedol Gordon Rowley aj Dioscorea elephantipes ako príklad kaudiciformnej rastliny s opadavými výhonkami.

Čítajte viac...

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Počet zobrazení: 17325

presádzanie bonsajov

Čítajte viac...

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ

Počet zobrazení: 12619

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ Bonsaje nie sú zakrpatené stromčeky. Nie sú malé preto, že by mali nedostatok vody a živín. Naopak, bonsaje majú rásť a prosperovať. Sú to stromy, ktorým sa dostáva všetkého viac, ako vo voľnej prírode. Vrátane lásky a pozornosti človeka.

Čítajte viac...

TYPY HNOJÍV - ČÍM HNOJIŤ

Počet zobrazení: 3510

TYPY HNOJÍV - ČÍM HNOJIŤ Poznáte japonské probiotické hnojivo Biogold či ďalšie účinné hnojivá na bonsaje?

Čítajte viac...

AZALKY

Počet zobrazení: 10034

AZALKY Japonské azalky satsuki (Rhododendron indicum) rozhodne patria k najkrajším a najobdivovanejším kvitnúcim bonsajom sveta. Nekonečnou pestrosťou variet, bohatou záplavou kvetov a rýchlym rastom uchvátili už mnohých milovníkov prírody.

Čítajte viac...

KOLÍSKA ZENU, PÁR KAMEŇOV V PIESKU

Počet zobrazení: 2648

KOLÍSKA ZENU, PÁR KAMEŇOV V PIESKU Čo je tak zvláštne na záhrade Rjóandži? Prázdno medzi kameňmi ...

STAROBYLÉ KYOTO
Bol to naozaj skvelý nápad predĺžiť si pobyt v Japonsku o niekoľko dní a navštíviť i starobylé Kyoto. V skorom ráne sme prefrčali superexpresom šinkanzenom Hikari rýchlosťou vyše 200 km/h popod posvätnú horu Fudži, ...

Čítajte viac...

PESTOVANIE SATSUKI

Počet zobrazení: 3747

PESTOVANIE SATSUKI STANOVISKO Bonsajom satsuki sa od jari do jesene dobre darí v záhrade v jemnom polotieni. Chránime ich pred ostrou slnečnou páľavou, ktorá ich môže poškodiť a zapríčiniť rýchle opadávanie kvetov. V tieni a relatívnom chlade by mal byť najmä koreňový systém a substrát, v ktorom satsuki rastie. Majú rady svieži vzduch a teploty okolo 20°C.

Čítajte viac...

Elfonica HUDBA RASTLÍN

Počet zobrazení: 2275

Elfonica HUDBA RASTLÍN Verili by ste, vážení čitatelia, že sa rastliny môžu prejavovať hudbou? Väčšina ľudí odpovie nie. Je tu však možnosť presvedčiť sa o opaku. Na Slovensku bol nedávno vyvinutý prístroj ELFONICA, ktorý sníma jemné elektrické signály zo živých rastlín, analyzuje ich a podľa nich syntetizuje hudobné tóny.

Čítajte viac...

Mágia baobabov

Počet zobrazení: 3951

Mágia baobabov Niekoľko mystických rád na cestu za baobabmi... V Afrike koluje mnoho rôznych legiend a povier o baobaboch. Ak sa vyberiete niekedy do Afriky, je dobré vedieť, čo sa o nich traduje medzi domorodými kmeňmi.

Čítajte viac...

MAJSTER Z KRAJINY BAOBABOV - Chares Ceronio

Počet zobrazení: 2800

MAJSTER Z KRAJINY BAOBABOV - Chares Ceronio Na najjužnejšom cípe horúcej a tajomnej Afriky, ktorú museli lode holandských moreplavcov celú oboplávať, aby sa dostali na ostrovy plné korenia a čaju, sa pred niekoľkými storočiami usídlili skupinky odvážnych Európanov. V krásnej, no divokej krajine baobabov vytvorili novú svojskú kultúru, o ktorú museli bojovať nielen s domorodými kmeňmi, ale vďaka bohatým náleziskám diamantov aj s anglickými dobyvateľmi. Búrovia. Prinášame vám rozhovor s Charlesom Ceroniom, je jedným z ich potomkov. Príjemný človek s dobrými očami a širokým úsmevom.

Čítajte viac...

TIBETSKÁ MANDALA a iné...

Počet zobrazení: 3018

TIBETSKÁ MANDALA a iné... Mandaly si vytvárali snáď všetky staré civilizácie i primitívne národy na rôzne náboženské, rituálne, liečiteľské a magické účely alebo jednoducho na zvýšenie sily človeka alebo posvätnosti miesta.

Čítajte viac...

MENEJ JE VIAC - Albek Motren

Počet zobrazení: 3571

MENEJ JE VIAC - Albek Motren Dosiahnu miniatúrne bonsaje ŠOHIN a MAME vzhľad veľkých stromov, keď ich zmenšíme na miniatúrnu veľkosť? A bude takýto bonsaj vyzerať ako malá kópia veľkého stromu? Moja odpoveď znie nie. Ale určite je možné vyformovať bonsaj tak, aby diváci mali dojem, že sa dívajú na strom. Nie na kópiu, ale na obraz stromu.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie