Späť

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

Počet zobrazení: 13159

Granátovník je teplomilná a svetlomilná rastlina, ktorá dobre odoláva suchu. Počas vegetačného obdobia potrebuje výdatnú zálievku, ale rastliny pestované v črepníkoch veľmi ťažko znášajú premokrenie.

Granátovník nie je náročný na pôdu, ale ľahšia humózna pôda je vítaná. Nakoľko dozrievanie plodov trvá veľmi dlho, pol roka aj viac, je veľmi dôležitý výber správneho stanovišťa v záhrade: musí byť zasadený tak, aby bol "od chrbta" chránený pred severozápadnými vetrami a aby bol čo najviac na slnku, najlepšie od rána do večerných hodín.

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

   Dospelá rastlina znesie v zime aj - 20oC, ale kým je mladá, treba ju veľmi starostlivo okopávať, nahrnúť ku koreňom ľahšiu zeminu, resp. listovku, a celý kmeň zdola nahor zabaliť do suchej trávy, čečiny, netkanej textílie a pod.

   Z vlastnej skúsenosti by som odporúčala vysádzať do voľnej prírody rastlinu dopestovanú či už zo semien, alebo vetvičiek len po piatom roku života. V lete ho držíme na balkóne alebo v záhrade a v zime v miestnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu, ešte lepšia je +6 až 10oC, polievame ho opatrne a minimálne.

   Menej skúsených pestovateľov treba upozorniť, že pre rastlinu je prirodzené, že v zimnom období zhadzuje lístie. Vtedy je potrebné redukovať zálievku na minimum.

   Existuje možnosť pestovať rastlinu stále ako črepníkovú; presádzať ju najskôr raz za rok v priebehu prvých 5-tich rokov, potom raz za dva, neskôr za 3 až 5 rokov.

   Na južnom svahu nitrianskeho Zobora sú pre naše končiny ideálne podmienky na pestovanie mnohých exotických subtropických druhov (kivi, hurmi-kaki, figovník a pod.). Granátovníku sa tu darí v záhradkách, napr. u veľkej milovníčky exotických rastlín a známej skalničkárky pani Ing. Alžbety Gromovej.

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

   Bežne začína granátovník kvitnúť v piatom až šiestom roku života. V našich podmienkach o niečo neskôr vo veku 7 - 9 rokov. Kvitnutie treba podporovať správnym omladzujúcim a tvarujúcim rezom. Postupne treba vytvoriť korunu s maximálne piatimi hlavnými konárikmi, treba odvážne odstraňovať veľmi rýchlo rastúce zvyšné konáre, ako aj konce prehustených tenkých vetvičiek.

   Granátovník patrí, našťastie, k rastlinám, ktoré "drastický" opätovný rez znášajú veľmi dobre, pričom to platí nielen pre nadzemnú časť, ale aj pre korene.

   Pre tých, ktorí záhradu nemajú a nevedia sa dočkať kvitnutia svojich veľkoplodých granátovníkov, odporúčam pestovanie izbovej formy "Nana", ktorá kvitne už v druhom roku života. Plody tejto rastlinky sú zo začiatku veľmi malé, ale u starších rastlín sa dajú porovnať s vonku pestovanými. Nie je celkom pravda, že ich zrnká nie sú jedlé, ako píšu niektorí autori. Sú síce výrazne menšie a majú naozaj kyslú chuť, ale sú zdravé a osviežujúce. Pridávam ich k rôznym druhom rizota a používam ich ako ozdoby ovocných šalátov.

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

   S formou "Nana" mám veľmi dobré skúsenosti. Môj najstarší stromček má 15 rokov, pravidelne kvitne 2-krát do roka a pôsobí mimoriadne dekoratívne. Maximálna výška tejto črepníkovej rastliny - 1,20m. Práve táto forma je výnimočne dobrým materiálom na dopestovanie nádherných bonsajov. "Nana" totiž znáša rez ešte lepšie ako jej veľkoplodá sestra, čo umožňuje tvarovanie aj miniatúrnych, aj väčších bonsajových drevín.

O JABLKU GRANÁTOVOM si môžete viac prečítať tu:

O JABLKU GRANÁTOVOM

© Magazín BONSAJ A ČAJ - Čajovňa dobrých ľudí, Nitra
PhDr. Margarita Sirotkinová, CSc.
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 5

AKO PESTOVAŤ GRANÁTOVNÍK V PODMIENKACH SLOVENSKA?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie