UMENIE KRÁSY KAMEŇA

8. ÁZIJSKO-PACIFICKÁ VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI - Willi Benz

Počet zobrazení: 1764

8. ÁZIJSKO-PACIFICKÁ VÝSTAVA BONSAJOV A SUISEKI - Willi Benz Prvá ázijsko-pacifická výstava (ASPAG) sa konala na ostrove Bali v Indonézii. Založili a uviedli ju do života Ismail Saleh a Saburo Kato so svojimi pomocníkmi. ASPAG je podujatie, na ktorom sa zúčastňujú všetky národné organizácie milovníkov bonsajov a suiseki z pacifického priestoru od Indie až po Austráliu.

Čítajte viac...

Suiseki ožívajú

Počet zobrazení: 1913

Suiseki ožívajú Západ slnka - rozľahlá hoľa sa halí do odtieňov plavej žltej. Hra farieb sa začína. Od žltooranžovej cez svetločervenú do sýtočervenej a fialovej. Hora mení svoju tvár. Bežne sa opakujúci jav trvá len niekoľko minút, no pre pozorovateľa môže byť veľkým zážitkom, na ktorý bude ešte dlho spomínať.

Čítajte viac...

SUISEKI - staré ázijské umenie

Počet zobrazení: 8112

SUISEKI  - staré ázijské umenie Sympatie, aké pociťovali učenci a umelci, rovnako ako aj samotný cisár k výnimočným kameňom a skalám, boli oveľa viac, než len obyčajná fascinácia malebnými farbami a tvarmi rôznych kamenných kreácií. Mali svoje hlboké korene v čínskej mytológii.

Čítajte viac...

SUISEKI - úcta ku kameňom

Počet zobrazení: 3580

 SUISEKI - úcta ku kameňom Úcta k pekným a zaujímavo formovaným kameňom má na Ďalekom východe dávnu tradíciu. Pred niekoľkými tisíckami rokov myslenie a predstavivosť ľudí v starej Číne určite siahali ďaleko za hranice obyčajného sedliackeho života. Všetky dávne národy boli oveľa viac späté s prírodou, ktorá ich obklopovala, ako dnešné ľudstvo ...

Čítajte viac...

SUISEKI - Príroda ako umelec

Počet zobrazení: 3585

SUISEKI - Príroda ako umelec Popri úcte k prírode a ku kameňom sa u ľudí už v raných dobách vyvinul i zmysel pre krásu. Už pred 2000 rokmi sa zbierali pekné kamene, ktoré si vzdelaní, vysoko postavení čínski úradníci vážili a vystavovali ich ako umelecké objekty a diskutovali o nich. Tieto umelecké dišputy pokračovali ďalej až do minulého storočia. Mnohé nezvyčajne formované kamene sa umiestňovali na drevené, kamenné alebo bronzové podstavce a vystavovali sa na zaujímavých miestach v čínskych a kórejských záhradách.

Čítajte viac...

SUISEKI - Umenie prezentácie

Počet zobrazení: 2787

SUISEKI - Umenie prezentácie Prezentácia suiseki, alebo šang-š, by nám mala „porozprávať príbeh“. Preto často bývajú v jednom výstavnom priestore alebo výklenku umiestnené dva alebo tri objekty. V Japonsku je zvykom umiestňovať takéto objekty do výklenku, nazývaného tokonoma. V Európe sa pre suiseki vytvárajú rôzne výstavné plochy.

Čítajte viac...

SUISEKI - Pravidlá prezentácie

Počet zobrazení: 2804

SUISEKI - Pravidlá prezentácie Seriál o kráse kameňov píše Willi Benz, prezident Európskej asociácie suiseki
Vnímaví a umelecky založení učenci cisárskeho dvora pochopili už pred viac ako 2200 rokmi, že kamene Šang-š a ich prírodná krása sa dajú ešte viac zdôrazniť vhodnými a cielenými zásahmi.

Čítajte viac...

SUISEKI - daiza alebo suiban?

Počet zobrazení: 3012

SUISEKI - daiza alebo suiban? Podľa akých kritérií zhotoviť podstavec daiza alebo vybrať vhodný suiban? Hneď na začiatku si položme otázku: Aké charakteristické črty má kameň? Až po tom, čo si na toto svedomito zodpovieme, môžeme sa rozhodnúť, či použijeme drevený podstavec daiza, alebo plochú misku suiban, prípadne môžeme zohľadniť obe možnosti.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie