Späť

SUISEKI - daiza alebo suiban?

Počet zobrazení: 2981

Podľa akých kritérií zhotoviť podstavec daiza alebo vybrať vhodný suiban? Hneď na začiatku si položme otázku: Aké charakteristické črty má kameň? Až po tom, čo si na toto svedomito zodpovieme, môžeme sa rozhodnúť, či použijeme drevený podstavec daiza, alebo plochú misku suiban, prípadne môžeme zohľadniť obe možnosti.

SUISEKI - daiza alebo suiban?

Akú úlohu má daiza?

  1.  Má byť spoľahlivou základňou pre kameň.        (Obr. 1)
  2.  Má upevniť kameň a predostrieť ho pozorovateľovi z jeho najkrajšej a najcharakteristickejšej strany. (Obr. 2)
  3.  Má prípadne podporiť sugestívny účinok kameňa a stať sa tematickou súčasťou celku.

suiseki

suiseki

Obr. 2
Hríby dlhého života - taký je názov tohto suiseki. Je zasadené do daizy z hruškového dreva, na ktorej sú vyryté ako reliéfy obrázky húb Ling-ši. Základňa daizy je vytvarovaná tak, aby čelná strana kameňa bola orientovaná smerom k pozorovateľovi.
Kolekcia Willi Benz

suiseki

  V žiadnom prípade nesmie daiza odtiahnuť pozornosť od samotného kameňa. Sú však aj umelecky vytvorené podstavce, ktoré podstatne zvyšujú hodnotu i výpoveď kameňa. Problém býva v tom, aby sa našla správna rovnováha medzi zdržanlivosťou a zvýraznením kameňa. (Obr. 3)

  Ak má kameň od prírody rovnú základňu, nebýva veľkým problémom vybrať si medzi podstavcom daiza alebo miskou suiban. Naopak, ak je základňa nerovná a hrboľatá, potom máme dve možnosti, ako túto nevýhodu vyrovnať. Nerovnosť základne sa môže zmierniť tým, že použijeme vyšší podstavček daiza, prípadne zvolíme hlbší suiban, aby bol kameň zapustený hlbšie do dreva alebo do piesku a to mu dodalo stabilitu.

Máme dve možnosti:

  1. Zhotovme vysokú daizu s tesným úzkym horným okrajom, alebo sa môže rozrezať daiza prelamovanými a perforovanými elementmi, ktoré vytvoria ľahší a elegantnejší dojem. (Obr. 4)
  2. Môžeme použiť i vhodný suiban, ktorý naplníme granulátom, ktorý nerovnosti kameňa skryje a vyrovná (Obr. 5).To môžeme dosiahnuť i vtedy, ak použijeme ako podložku hodvábny brokátový vankúš naplnený pieskom.

Akú úlohu má suiban?

  1.  Suiban má vďaka granulátu poskytnúť kameňu stabilný postoj. (Obr. 6)
  2.  Mal by zvýšiť účinok výrazu najmä u kameňov evokujúcich krajinu, napríklad horstvo, dvíhajúce sa nad piesočnou   pláňou, získa silnejší výraz, čo ešte podčiarkne charakter pomyselnej krajiny. (Obr. 7)
  3.  Mal by podporiť ostrovný charakter kameňov takéhoto tvaru, pričom sa suiban môže naplniť vodou.

suiskei

suiseki

suiseki

  Pieskom alebo vodou naplnený suiban vyvoláva v kompozícii pocit zimy a chladu. Chlad je protikladom letných horúčav. Drevený podstavec daiza naopak pôsobí teplým dojmom. A teplo je protikladom zimného chladu. Na základe týchto pozorovaní si môžeme odvodiť, že je lepšie suiseki počas leta vystavovať na miske suiban, zatiaľ čo v zime je vhodnejšie suiseki prezentovať na podstavci daiza. Je celkom jedno, či pre kameň bude vybraný suiban alebo daiza, je však vždy dôležité dosiahnuť harmonickú rovnováhu medzi kameňom a jeho podstavou. (Obr. 8)

suiseki

Obr. 8 
Farby kameňa z juhoafrickej rieky Oranje a daizy z hruškového dreva navzájom výborne ladia. Daiza bol napustená len olejom na drevo a získala tak farbu vhodnú ku kameňu. Kameň a daiza sú v úplnej farebnej harmónii.
Kolekcia Gudrun Benz


Seriál o kráse kameňov
písal Willi Benz,
prezident Európskej asociácie suiseki

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6

suisekisuiseki

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie