TEORETICKÉ ZÁKLADY BONSAJOVEJ ŠKOLY

 BONSAJOVÁ ŠKOLA

BONSAJOVÁ ŠKOLA I. - Zlatý rez

Počet zobrazení: 7859

BONSAJOVÁ ŠKOLA I. -  Zlatý rez Ako si prakticky predstaviť zlatý rez? Ak rozdelíme obraz, fotografiu alebo iné umelecké dielo pomyselne v pomere čísel vychádzajúcich z Fibonacciho postupnosti, napr. 1:2 alebo 2:3, ťažisko alebo hlavný motív by mal byť umiestnený čo najbližšie k tejto línii. Ak napríklad strom zasadíme symetricky presne do stredu misky, bude pôsobiť neprirodzene staticky a nudne...

Čítajte viac...

BONSAJOVÁ ŠKOLA II. - Mandaly života

Počet zobrazení: 6439

BONSAJOVÁ ŠKOLA II. - Mandaly života Mandala, symetrický pravidelný kruhový tvar s pevným stredom, sa považuje za pozitívny energetický tvarový žiarič a u mnohých starých kultúr symbolizovala život, silu, nekonečnosť, životodarné slnko, ľudskú dušu a posvätnosť bytia.

Čítajte viac...

BONSAJOVÁ ŠKOLA III. - Porozumieť stromu

Počet zobrazení: 6943

BONSAJOVÁ ŠKOLA  III. - Porozumieť stromu Bonsaje sú krásne. A všetky, nech sú akékoľvek, majú v sebe niečo, čo priam magicky dokáže pritiahnuť človeka. Možno je to práve tá symbióza medzi človekom a stromom, ich dlhé spolužitie.

Čítajte viac...

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Počet zobrazení: 3835

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I. Tradičné bonsajové náradie na tvarovanie a ošetrovanie bonsajov sa vyvinulo za storočia praxe starých bonsajových majstrov k funkčnej i tvarovej dokonalosti. Typické nožnice, kliešte, dláta a frézy pomáhajú upraviť strom tak, aby jeho tvarovanie bolo radostné a tvorivé pre jeho tvorcu a prijateľné, čisté a oslobodzujce pre strom.

Čítajte viac...

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE II.

Počet zobrazení: 3069

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE II. Náradia, aké používajú bonsajisti na tvarovanie, úpravu a údržbu pekného a zdravého vzhľadu stromov, je veľa druhov. V minulom čísle sme sa zoznámili s najtypickejšími nožnicami a kliešťami, potrebnými na ich tvarovanie, a dnes vám prinášame ešte pár typov, ktoré sa osvečili pri práci mnohým pokročilejším bonsajistom na celom svete.

Výber dobrého pracovného náradia veľmi uľahčí prácu so stromami a pomôže zmeniť ich habitus v súlade s fyziologickými potrebami stromu a estetickým zámerom tvorcu.

Čítajte viac...

Ako správne drôtovať

Počet zobrazení: 11896

Ako správne drôtovať Drôtovanie je základnou, a dá sa povedať, aj najdôležitejšou technikou bonsajovej tvorby. Je potrebné dobre ho zvládnuť hneď na začiatku. Pri každom zásahu do dreviny i pri drôtovaní musíme techniku podriadiť nárokom stromu. Pracujeme tak, aby pravdepodobnosť akéhokoľvek poškodenia bola minimálna.

Čítajte viac...

Presádzanie bonsajov - SUBSTRÁTY

Počet zobrazení: 25053

Presádzanie bonsajov - SUBSTRÁTY Pre správne pestovanie, rast, vitalitu a dobrú kondíciu bonsajov je dôležité vybrať správny pestovateľský substrát. Mal by umožniť drevine dobre sa zakoreniť, prijímať dostatok vody i živín a pritom nepodliehať hnilobným procesom. Ak si prinesieme strom, ktorý by sme chceli pestovať ako bonsaj z voľnej prírody (yamadori), je dobré priniesť si s ním i zeminu, v ktorej rástol, a zasadiť ho doma do voľnej pôdy alebo do veľmi veľkého kontajnera s pôvodnou zeminou.

Čítajte viac...

PÁR SLOV O BONSAJOVÝCH ŠTÝLOCH

Počet zobrazení: 2657

PÁR SLOV O BONSAJOVÝCH ŠTÝLOCH „A Boh stvoril všetky druhy stromov rastúcich zo zeme – stromy, ktoré boli príjemné na pohľad...“
Genesis 2:9
Stromy sú jedným z najpôsobivejších božích diel a pestovatelia bonsajov na celom svete sa nimi inšpirujú pri tvorbe majstrovských kúskov ...

Čítajte viac...

Štýl Čokan

Počet zobrazení: 2908

Štýl Čokan Keď si pomyslíme na rovné, pravidelné, vzpriamené stromy, predstavíme si zväčša borovice, cédre a iné ihličnany. Áno, práve tieto úžasné stromy často tvarujeme v štýle Čokan (Chokkan). No i niekoľko ďalších typov stromov, ako napríklad baobab s pôsobivým kmeňom a metlovitou korunou, by sme mohli priraďovať ktomuto štýlu. Avšak takéto bonsaje, aj keď majú priamy kmeň, nie sú typickými príkladmi klasického štýlu Čokan.

Čítajte viac...

Voľne vzpriamený štýl

Počet zobrazení: 2209

Voľne vzpriamený štýl Mojo-gi, voľne vzpriamený štýl, je jedným z piatich základných bonsajových štýlov a je veľmi obľúbený a rozšírený v mnohých zbierkach

Čítajte viac...

Štýl Šakan

Počet zobrazení: 1960

Štýl Šakan Šakan - šikmý štýl, je jedným z piatich základných štýlov. Je možné ho nájsť vo väčšine bonsajových kolekcií po celom svete.

Šikmé stromy môžeme často pozorovať i priamo v prírode. Nakláňajú sa pod vplyvom silného vetra, v boji o svetlo ...

Čítajte viac...

Štýl Metla

Počet zobrazení: 2501

Štýl Metla Metlový štýl je jedným z najjemnejších a najkrajších štýlov bonsajového umenia. Pripomína mi roztomilú mladú devu oblečenú do svadobných šiat utkaných z čipky. Vyžaruje auru mäkkosti, akú nenájdeme v žiadnom inom štýle.

Čítajte viac...

Elfonica HUDBA RASTLÍN

Počet zobrazení: 1955

Elfonica HUDBA RASTLÍN Verili by ste, vážení čitatelia, že sa rastliny môžu prejavovať hudbou? Väčšina ľudí odpovie nie. Je tu však možnosť presvedčiť sa o opaku. Na Slovensku bol nedávno vyvinutý prístroj ELFONICA, ktorý sníma jemné elektrické signály zo živých rastlín, analyzuje ich a podľa nich syntetizuje hudobné tóny.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie