Štýl Metla

Počet zobrazení: 2561

Metlový štýl je jedným z najjemnejších a najkrajších štýlov bonsajového umenia. Pripomína mi roztomilú mladú devu oblečenú do svadobných šiat utkaných z čipky. Vyžaruje auru mäkkosti, akú nenájdeme v žiadnom inom štýle.

Štýl Metla

  Listnaté opadavé stromy sú najvhodnejšie na tento štýl, pretožeodhaľuje delikátnu štruktúru ich konárov a vetvičiek počas zimy, keď strácajú lístie. Štýl metla vždy vyžaduje čistú vzpriamenú líniu kmeňa bez viditeľných jaziev. Kmeň by nemal byť príliš hrubý, pretože masívny kmeň by pôsobil neelegantne. Výška kmeňa by mala byť 1/3 až 1/2 výšky stromu. Mäkký ženský vzhľad je základným prvkom tohto štýlu.

  Najvhodnejšie sú listnaté stromy, ako napríklad bresty, javory, zelkovy a celtis, ktoré podľa japonských majstrov kraľujú metlovému štýlu. Všetky tieto stromy majú tendenciu tvoriť rovné dlhé dlaňovito alebo vidlicovito sa rozvetvujúce konáre. To je tajomstvom metlového štýlu. Drobnolisté stálozelené dreviny sa tiež tvarujú v tomto štýle, ale nie sú tak fascinujúce ako opadavé druhy.

  Pre tento štýl sú najvhodnejšie oválne a okrúhle misky, ktoré ladia s oblou korunou stromu. Hĺbka misky by mala byť zhodná s priemernou hrúbkou kmeňa. Preto bývajú misky spravidla veľmi plytké. Dĺžka bonsajovej misky zodpovedá šírke koruny. Ak použijeme oválnu misku, strom zasadíme mimo jej stred. Do stredu umiestňujeme bonsaj v okrúhlych miskách.

PRERUŠENÁ LÍNIA KMEŇA

bonsaj

Pri prerušenej línii sa kmeň rozdelí do mnohých primárnych vetiev približne v rovnakej výške od substrátu.

SÚVISLÁ LÍNIA KMEŇA

bonsaj

Línia kmeňa nie je prerušená od bázy až po vrchol, čo vytvára dojem sily a mužskosti.

ROZDVOJENÝ KMEŇ

bonsaj

Rozdvojený kmeň sa často vyskytuje aj v prírode. Spravidla vzniká poškodením vrcholu mladého semenáča. Kmene rastú trochu diagonálne tak, aby nevytvárali tvar otvoreného písmena V. Najlepší výsledok sa dosiahne len pri súvislej línii kmeňov.

DVOJITÝ KMEŇ

bonsaj

Väčšina opadavých stromov produkuje množstvo semien, ktoré často rastú v dvojiciach alebo vytvárajú viacpočetné kmene. Stromy so súvislou líniou kmeňa sa sadia uhlopriečne, čo vytvára väčšiu hĺbku. Hlavný strom sa sadí do prednej alebo do zadnej časti misky.

PRERUŠENÁ LÍNIA KMEŇA SO SKLONENÝMI KONÁRMI

bonsaj

Konáre klesajú nadol a strom tak pôsobí smútočným dojmom. Okrúhla koruna dáva stromu metlovitý tvar.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Charles Ceronio, Južná Afrika
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 7

bonsaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie