PRESS

INTERVIEW - MÁME RADI POMINUTEĽNOSŤ

INTERVIEW - MÁME RADI POMINUTEĽNOSŤ INTERVIEW: TEXT A FOTO - IGOR STANČÍK: Vôňa čaju, krása bonsajov, múdrosť starých filozofií. Cesty na vzdialené kontinenty za poznaním sveta i seba samého. Čajovňa dobrých ľudí. To všetko je súčasťou každodenného bytia manželov Ondejčíkovcov, ktorí sa pred desaťročiami nadchli poznávaním, ochutnávaním, degustovaním a hľadaním dobrých zážitkov a drobných radostí všedného dňa.

Čítajte viac...

PROFIT: BIZNIS A PRÍBEHY - Život venovaný čaju

PROFIT: BIZNIS A PRÍBEHY - Život venovaný čaju PROFIT: Lucia Fričová, foto: Maňo Štrauch: Manželia Vladimír a Alenka Ondejčíkovci začínali podnikať s tridsiatimi korunami. Nadšenie z bonsajov a sypaných čajov ich neopúšťa ani po dvadsiatich dvoch rokoch. Cestujú po celom svete, aby sa stretli s odborníkmi, vybrali najkvalitnejšie produkty či školili a prednášali o spoločnej vášni, ktorá ich nielen spája, ale aj živí.

Čítajte viac...

MIAU: Degustátori čaju

MIAU: Degustátori čaju MIAU: Schopnosť naučiť sa rozlišovať jednotlivé odtiene chutí a vôní je otázkou záujmu, pozornosti, cviku a samozrejme aj miery prirodzenej vnímavosti. Profesijne je dôležité aj zameranie degustátora čaju. Na našich cestách na najznámejšie a najlepšie čajové plantáže Ázie sme sa stretli s mnohými znalcami čaju a od každého sme sa snažili niečo naučiť. Prvou úzko špecializovanou skupinou sú technológovia a degustátori priamo v čajových fabrikách, ktorí denne kontrolujú kvalitu všetkých produkovaných čajov.

Čítajte viac...

MIAU - MÔJ PRIATEĽ BONSAI

MIAU - MÔJ PRIATEĽ BONSAI MIAU: ŠTEFAN ŠTRAUCH, MÁRIO ŠTRAUCH ...O bonsajoch pre Miau

Čítajte viac...

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby

BONSAI: Masashi Hirao - samurai novej doby „Ja netvarujem strom. Vytváram jeho budúcnosť", zdôrazňoval Masashi Hirao posledný žiak legendárneho Sabura Kata. Mladý, ambiciózny Japonec s extravagantným, progresívnym zjavom, dobrým imidžom, tradičnou japonskou zdvorilosťou a netradičnou prirodzenou spontánnosťou si hneď pri prvom kontakte dokázal získať srdcia ľudí na stretnutí v Nitre.

Čítajte viac...

TÝŽDEŇ: O čaji a bonsajoch

TÝŽDEŇ: O čaji a bonsajoch TÝŽDEŇ: Vo východnej Ázii sú čaj a bonsajistika úzko previazané. V bonsajovej záhrade vám spravidla ponúknu čaj, kým čajovne zdobia bonsaje. Rovnaká kombinácia učarovala aj manželom Alene a Vladimírovi Ondejčíkovcom.

Čítajte viac...

WELLNESS: Profesionálky... Ženy nemusia pestovať bonsaje

WELLNESS: Profesionálky... Ženy nemusia pestovať bonsaje WELLNESS: IVANA BÁNOVÁ: V Nitre oproti synagóge nájdete obchod presýtený exotickými vôňami s nenápadnou výveskou Bonsai centrum Nitra o kúsok ďalej Čajovňu dobrých ľudí. Sú to akési oázy pokoja v hektickom svete. Vytvorila ich spolu s manželom RNDr. ALENA ONDEJČÍKOVÁ, ktorá umenie spájať príjemné s užitočným dotiahla takmer k dokonalosti. Jej hobby - pestovanie bonsajov a pitie čaju - sa stali zároveň jej profesiou.

Čítajte viac...

PRAVDA: Čierny čaj je zdravý a zelený zdravší

PRAVDA: Čierny čaj je zdravý a zelený zdravší PRAVDA - ZDRAVIE: Bianka Stuppacherová: Čaj môže byť liekom, afrodiziakom a predstavovať i chvíľku pohody. Ktosi povedal, že v šálke čaju sa skrýva celý svet. Na Slovensku o tom azda najviac vedia ,,čajomilovia" Alenka a Vladimír Ondejčíkovci, ktorí kvôli čaju precestovali celú Áziu, organizujú zážitkové školy čaju, ochutnávky, prednášky, čajové výstavy a do svojej Čajovne dobrých ľudí v Nitre dovážajú tú najkvalitnejšiu svetovú čajovú produkciu priamo od pestovateľov, ktorých aj osobne poznajú.

Čítajte viac...

PROFIT: Trh s čajovňami nebude nikdy presýtený

PROFIT: Trh s čajovňami nebude nikdy presýtený PROFIT: Katarína Pokojná: Ak má človek dosť síl, nič nie je ťažké, vravia nitrianski podnikatelia, ktorí predávajú bonsaje a čaj. Alena a Vladimír Ondejčíkovci rozbehli podnikanie s tridsiatimi korunami. Prvé bonsaje predali v roku 1988. Dnes sú v Nitre majiteľmi čajovne a bonsaj...

Čítajte viac...

BREJK: Rozhovor Andreja Horvátha

BREJK: Rozhovor Andreja Horvátha BREJK: Andrej Horváth: Čaj rastie na neskutočne krásnych miestach, väčšinou v horách, čajovne sa často nachádzajú v chrámoch alebo v krásnych záhradách a ľudia, ktorí sa s čajom zaoberajú sú veľmi zaujímaví. Ale naša cesta čaju začala zrejme ešte oveľa skôr, ako sme sa dozvedeli o tom, že niekde tam na východe rastú čajové kríčky. Asi sme na nej boli už vtedy, keď sme ako deti behali po lúkach, naháňali motýle, štverali sa do kopcov, liezli po skalách. Cesta čaju začína v srdci...

Čítajte viac...

BAR MAGAZINE: Čaj, ázijský drink číslo 1

BAR MAGAZINE: Čaj, ázijský drink číslo 1 BAR MAGAZINE: Číslo Bar Magazinu venované Ázii by asi nemalo veľký zmysel, ak by sme vynechali ten najdôležitejší ázijský nápoj, bez ktorého si žiadny obyvateľ tohto kontinentu nevie svoj deň ani predstaviť. Čaj. Pre tých, ktorým sa zdá príliš obyčajný, prípadne si doteraz mysleli, že čaje rozdeľujeme na čierne, zelené, ovocné a bylinkové, ponúkame vzrušujúci exkurz do sveta tohto, v Ázii priam posvätného, nápoja. A keďže sa chceme rozprávať o čaji naozaj fundovane, vybrali sme si tých najlepších odborníkov, ktorí sa na Slovensku dajú nájsť. Manželia Alenka a Vladimír Ondejčíkovci sa problematike čaju, cestovaniu po svete s túžbou po objavovaní tých najlepších čajových lístkov a šíreniu osvety o tomto tradičnom ázijskom nápoji venujú už viac ako 30 rokov. Stretli sme sa s nimi v ich Čajovni dobrých ľudí v Nitre a keby sme sa nemuseli vrátiť späť do Bratislavy, naša diskusia by trvala snáď aj do rána.

Čítajte viac...

BREJK: Luxus v čajovom hrnčeku

BREJK: Luxus v čajovom hrnčeku BREJK: Andrej Horváth: Biznis s kvalitnými čajmi prekvitá najmä v Ázii, no našiel si už cestu aj do našich končín.

Čítajte viac...

BAR MAGAZINE: Rozprávanie o čaji

BAR MAGAZINE:  Rozprávanie o čaji BAR MAGAZINE: Asi pred 30 rokmi, presnejšie v roku 1990 sme otvorili Bonsai centrum Nitra a popri ňom o trochu neskôr i Čajovňu dobrých ľudí, ktoré sa stali naším osudom a celoživotnou láskou. Predtým sme študovali na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave matematiku a chémiu (Vladimír ) a biológiu ako vedecký smer so zameraním na fyziológiu človeka (Alena). Ešte pred revolúciou sme sa začali zaoberať bonsajistikou a po nej sme sa rozhodli, že sa bonsajom, kameňom, prírodným vôňam a dobrým čajom budeme venovať i profesionálne po celý zvyšok života.

Čítajte viac...

PRAVDA: Bonsaj je geniálna zmenšenina živej prírody

PRAVDA: Bonsaj je geniálna zmenšenina živej prírody PRAVDA: Jozef Sedlák: Čím viac sa ľudia vzďaľujú od prírody, tým viac po nej podvedome túžia. Bonsaj, malý strom rastúci v miske, geniálna japonská miniatúra živej prírody, vracia človeka tam, odkiaľ vzišiel – do prírody. Obrodzuje myseľ, pretože vyžaruje energiu veľkého stromu.

Čítajte viac...

INSTORE: Čaj pod pyramídami starých Mayov

INSTORE: Čaj pod pyramídami starých Mayov INSTORE: Ďalší indiánsky čaj sme pili pod sugestívnymi pyramídami hory Monte Alban za pomerne dramatických okolností. Zúčastnili sme sa očistného rituálu v indiánskej parnej saune nazývanej temazcal. Očistu v nízkom kruhovom temazcale, aký si stavali Zapotékovia, viedol tamojší šaman. Intenzitu otvoreného ohňa rozohrievajúceho priestor zvyšoval spŕškami silného domorodého alkoholického nápoja mezcal vyrábaného z agáve. Po jednej takej spŕške plamene vyšľahli priamo na nás a tak nám dobre padol čaj, ktorý šaman pripravil zo zmesi bylín a domorodého nerafinovaného sladidla panela.

Čítajte viac...

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto: Naše životné dráhy sa spojili pri štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Manžel študoval matematiku a chémiu a ja biológiu so zameraním na fyziológiu človeka - vedecký smer. Štúdium biológie bolo mojím jediným veľkým detským snom, pretože sa mi zdalo nadovšetko krásne porozumieť sile a múdrosti prírody. Po škole manžel učil na párovskom gymnáziu matematiku a ja som pracovala v laboratóriu mikromanipulácií na Výskumnom ústave živočíšnej výroby. Obaja sme boli nadšení svojou prácou, no napriek tomu, ešte v roku 1988 vstúpili do nášho života bonsaje a chuť podnikať. A tak naša cesta dostala iný smer.

Čítajte viac...

MÔJ DOM: Bonsaj – symbióza človeka a stromu

Počet zobrazení: 6865

MÔJ DOM: Bonsaj – symbióza človeka a stromu ČASOPIS MÔJ DOM: Bonsaje, stromy zasadené v keramických miskách, fascinujú človeka už celé veky. Sú magicky príťažlivé bez ohľadu na dobu, kontinent, farbu pleti či kultúrne zvyklosti.

Čítajte viac...

MÔJ DOM: Pohľad na dokonalosť

Počet zobrazení: 4235

MÔJ DOM:  Pohľad na dokonalosť ČASOPIS MÔJ DOM: Bonsaje. Tieto miniatúrne stromčeky majú množstvo prívržencov na celom svete. A podaktorí z nich sa stretli tento rok v Nitre na 10. ročníku medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseky a čaju BONSAI SLOVAKIA 2007. Pre tých, ktorí tam z nejakých príčin neboli, ale aj pre tých, ktorí uvažujú o pestovaní týchto miniatúr, prinášame niekoľko postrehov.

Čítajte viac...

MÔJ DOM: Bonsaj – srdce záhrady

Počet zobrazení: 7653

MÔJ DOM:  Bonsaj – srdce záhrady ČASOPIS MÔJ DOM: Skutočným módnym trendom vytvárania originálnych exteriérov je využívanie takých pôsobivých prvkov, ako sú bonsaje. Často tvoria samotné srdce záhrady a dávajú jej punc jedinečnosti. Bonsaje dokážu zmeniť celkový ráz záhrady a sú veľmi efektným bodom, pri ktorom sa so záujmom pristavíme. A nemusí ísť len o tradičnú japonskú záhradu. Bonsaje dokážu obdivuhodne korešpondovať i s modernými či klasickými exteriérmi.

Čítajte viac...

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie