Späť

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto: Naše životné dráhy sa spojili pri štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Manžel študoval matematiku a chémiu a ja biológiu so zameraním na fyziológiu človeka - vedecký smer. Štúdium biológie bolo mojím jediným veľkým detským snom, pretože sa mi zdalo nadovšetko krásne porozumieť sile a múdrosti prírody. Po škole manžel učil na párovskom gymnáziu matematiku a ja som pracovala v laboratóriu mikromanipulácií na Výskumnom ústave živočíšnej výroby. Obaja sme boli nadšení svojou prácou, no napriek tomu, ešte v roku 1988 vstúpili do nášho života bonsaje a chuť podnikať. A tak naša cesta dostala iný smer.

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

Ondejčíkovci

MENO: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková

PRACOVNÁ POZÍCIA, NÁZOV SPOLOČNOSTI:
Majitelia 1. profesionálneho čajového a bonsajového centra BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ v Nitre.

RODNÉ MESTO, MIESTO:
Vladimír: Moja rodina pochádza z lazov v Javorníkoch a tam stále cítim svoje korene. No ja priamo pochádzam z Novej Dubnice, tam žije i moja rodina.
Alena: Ja som sa narodila v Nitre a naša rodina žije už 4 generácie na Zobore. Mám ho rada a často spomínam na časy môjho detstva, keď ešte k dedkovi, starému nitrianskemu obuvníkovi pánovi Orlíkovi, ktorý bol aj výborným včelárom a vinohradníkom, chodili ľudia zďaleka, aby im ušil, alebo opravil topánky. Tam, u dedka vo vrštadi, som ako malinké dievčatko strávila veľa času.

ŽIVOTNÁ DRÁHA:
Naše životné dráhy sa spojili pri štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Manžel študoval matematiku a chémiu a ja biológiu so zameraním na fyziológiu človeka - vedecký smer. Štúdium biológie bolo mojím jediným veľkým detským snom, pretože sa mi zdalo nadovšetko krásne porozumieť sile a múdrosti prírody. Po škole manžel učil na párovskom gymnáziu matematiku a ja som pracovala v laboratóriu mikromanipulácií na Výskumnom ústave živočíšnej výroby. Obaja sme boli nadšení svojou prácou, no napriek tomu, ešte v roku 1988 vstúpili do nášho života bonsaje a chuť podnikať. A tak naša cesta dostala iný smer.

PROFESIONÁLNA DRÁHA:
V roku 1990 sme založili Bonsai centrum Nitra a neskôr i Čajovňu dobrých ľudí. Vedieme Nitriansku bonsajovú a čajovú školu, vydávali sme magazín Bonsaj a čaj, ktorý bol distribuovaný na Slovensku i v Čechách. Organizovali sme veľké medzinárodné výstavy Bonsai Slovakia, vďaka ktorým navštívilo Nitru veľa významných hostí z niekoľkých kontinentov. Cestujeme, prednášame, píšeme, radi sa stretávame s ľuďmi aj na Nitrianskych bonsajových dňoch, Nitrianskych čajových dňoch a ďalších výstavách a podujatiach, ktoré organizujeme. Manžel tiež pracoval aj ako prezident Slovenskej bonsajovej asociácie.

ČO NÁM TO VZALO: Ťažko povedať, asi možnosť vyučovať študentov matematiku a pracovať priamo vo vede, po čom sme kedysi obaja túžili.

ČO NÁM TO DALO: Zaujímavý, pestrý a príjemný spoločný život.

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

NAJVÄČŠÍ ŽIVOTNÝ NEÚSPECH: Vždy sa nám ukázalo, že to, čo sa zdalo byť problémom alebo prekážkou, malo nakoniec svoj pozitívny význam a posunulo nás to vpred. No čo ja konkrétne ľutujem, že som sa od dedka nenaučila šiť topánky. V predškolskom veku som sa na to vydržala dívať celé hodiny a prvé šľapky som vyrezala z kože a zošila, keď som mala 3 roky. No dedkovo umenie odišlo spolu s ním...

NAJVÄČŠÍ ŽIVOTNÝ ÚSPECH: Sme veľmi vďační, za to, že naše podnikanie si našlo cestu do ľudských sŕdc. Že ľudia dokážu relaxovať, tešiť sa z príjemných maličkostí, byť tolerantní k iným kultúram, že sa zaujímajú o pestovanie bonsajov a pijú dobrý čaj.
V zahraničí má veľký ohlas medzinárodná výstava bonsajov, suiseki a čaju Bonsai Slovakia, ktorú sme na výstavisku Agrokomplex organizovali každoročne po 20 rokov. Patrí k najväčším výstavám Európy a zahraniční odborníci ju považujú za veľmi úspešnú. Vydali sme o prvých 10ročníkoch reprezentačnú slovensko-anglickú publikáciu Bonsai Slovakia, kniha priateľstva, ktorá prostredníctvom stoviek fotografií priblížuje slovenskú bonsajistiku svetu. Mala veľký úspech i v Brazílii, Kolumbii a v ďalších krajinách Južnej Afriky, v Číne a v Japonsku, kde sme ju vzali pri našich cestách a vystúpeniach. Veríme, že to pomôže i popularizácii Nitry, nášho milého mesta.

RODINA: Spolu žijeme 40 rokov a máme dve veľmi šikovné deti, syna Vladimíra a dcéru Barborku, ktoré vyrastali v prostredí výstav, zahraničných hostí, tvarovania bonsajov a dobrého čaju. Sme radi, že sa s týmto životným štýlom stotožňujú a majú ho radi. Preto sme našťastie nikdy nemali pocit, že podnikanie oslabuje rodinné vzťahy. Skôr naopak..

NAJVÝZNAMNEJŠIE MEDZNÍKY ŽIVOTA: Každý krásny okamih, skoré rána na chrbtoch hôr, miska čaju s priateľmi, rozhovory s našimi deťmi, rybačky, chvíle, keď sa lietadlo odpútava od zeme... Život je plný významných medzníkov, ktoré ani nevieme ako, zmenia náš život...

NAJVIAC SI CENÍME V PROFESIONÁLNEJ KARIÉRE: Ceníme si to, že naše veľké úsilie a húževnatá práca sú pochopené a majú medzi ľuďmi priaznivú odozvu.

Získali sme i viacero zahraničných ocenení, z ktorých najvýznamnejšie sú zrejme zlaté medajly od World Bonsai Frendship Federation za popularizáciu bonsajistiky na Slovensku, ktoré nám boli udelené na svetovom kongrese s Portoriku.

KONÍČKY: Turistika, hory, ryby, cestovanie, bonsajistika, čaj, východné filozofie, bojové umenia, naša práca.

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

ČO NEMÁME RADI: Vlastnú slabosť, keď sa občas vyskytne. A disharmóniu.

ČO MÁME RADI: Život.

DOVOLENKA, NA KTORÚ NEZABUDNEM: Cestujeme veľa do zahraničia za poznaním, bonsajmi a čajom, predovšetkým do Ázie. Navštívili sme viaceré zaujímavé krajiny, napríklad, Japonsko, Čínu, Taiwan, Nepál, Indiu, Srí Lanku, Jordánsko... Neboli to zďaleka dovolenky, lebo náš program sa začína vždy ráno pred 6,00 a končí spracovaním zápiskov a poznámok po polnoci. No máme radi vôňu diaľok, ale aj nášho domova. Najlepšie si oddýchneme na rybách a na horách.

ČO BY STE VO SVOJOM OKOLÍ ZMENILI ALEBO OCENILI: Oceňujeme, koľko dobrých a múdrych ľudí chodí do našej čajovne. Ako rastie kultúra a umenie zdravo a múdro žiť...

ČO O VÁS ĽUDIA NEVEDIA: Ťažko povedať. Tu je napríklad modlitbička, ktorú si vymyslela naša dcérka, keď mala 5 rokov a každý večer si ju nahlas opakovala:

Anjeličku, môj strážničku, opatruj mňa,
Aj všetkých dobrých ľudí,
Aj všetkých zlých ľudí, aby sa stali dobrými,
Aby bola zemeguľa plná lásky. Amen.

NITRIANSKE NOVINY: Kto je kto

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie