Voľne vzpriamený štýl

Počet zobrazení: 1525

Mojo-gi, voľne vzpriamený štýl, je jedným z piatich základných bonsajových štýlov a je veľmi obľúbený a rozšírený v mnohých zbierkach

Voľne vzpriamený štýl

TROJUHOLNÍKOVITÁ KORUNA

Ako už napovedá sám názov, základom neformálneho voľne vzpriameného štýlu je uvoľnená línia kmeňa a konárov. Celkový tvar je trojuholníkovitý, aký má v prírode väčšina ihličín. Listnaté stromy tvarované podľa tohoto štýlu majú viac zaoblenú korunu.
Štýl Mojo-gi je jedným z nejstarších bonsajových štýlov, ktorý s obľubou využívali klasickí majstri. Mnohí dnešní tvorcovia už nerobia prísnu hranicu medzi tvarom borovice, prírodným a šikmým štýlom a všetky ich zaraďujú do voľne vzpriameného štýlu.

bonsai

CHARAKTERISTICKÉ PRVKY ŠTÝLU

Štýl Mojo-gi je charakteristický voľne zvlneným kmeňom a pravidelne uloženými konármi, ktoré vyrastajú predovšetkým z vonkajšej strany ohybov kmeňa. Kmeň sa má pozvoľne zužovať od bázy smerom k vrcholu. Prvá vetva vyrastá z najspodnejšieho a najväčšieho ohybu kmeňa. Vrchol sa v ideálnom prípade nachádza vertikálne nad spodnou bázou kmeňa. Toto pravidlo nie je veľmi striktné a malé odchýlky do boku sa tolerujú.

bonsaibonsai

VÝBER DREVÍN

Štýl Mojo-gi je vhodný pre väčšinu drevín s malými listami. Ihličiny, olivy, fikusy a ďalšie druhy stálozelených drevín sa dajú výborne tvarovať v tomto štýle rovnako, ako listnaté dreviny, napr. jabloň, brest a hrab.
TIP NA MISKY
Opadavé listnaté dreviny najlepšie vyniknú v oválnych miskách, ktoré ladia s mäkkými, oblými líniami kmeňa a koruny.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Charles Ceronio, Južná Afrika
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

bonsai

Prihlásenie

Stránka používa cookies. Viac info