Späť

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Počet zobrazení: 3871

Tradičné bonsajové náradie na tvarovanie a ošetrovanie bonsajov sa vyvinulo za storočia praxe starých bonsajových majstrov k funkčnej i tvarovej dokonalosti. Typické nožnice, kliešte, dláta a frézy pomáhajú upraviť strom tak, aby jeho tvarovanie bolo radostné a tvorivé pre jeho tvorcu a prijateľné, čisté a oslobodzujce pre strom.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Áno i oslobodzujúce, pretože správne vytvarovaný a pestovaný strom zlepšuje i svoje fyziologické funkcie, tok živín i energie a je zbavený odumretých častí, ktoré by mohli spôsobovať hnilobu a poskytovať úkryty pre rastlinných škodcov.
Správne ošetrený strom má optimálne podmienky pre fotosyntézu, dostatok živín a navyše - je krásny.

Používať vhodné náradie je základným predpokladom dobrého tvarovania stromu a navyše dáva ruke istotu a dobrý pocit.

Zoznámme sa preto dnes s niekoľkými najčastejšie používanými nožnicami a kliešťami na tvarovanie bonsajov.
Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Dlhé bonsajové nožnice

- sú vhodné predovšetkým na strihanie konárikov v korune stromu. Dlhé rúčky umožňujú dostať sa s prehľadom i do hĺbky koruny a oceníme ich i pri strihaní hustých a pichľavých bonsajov, napríklad borievok. Výborné sú i na presné a jemné prestrihávanie jemných vetvičiek a púčikov.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.NÁŠ TIP:

Nožnice môžete uchopiť rôznym spôsobom. Výhodné je však stláčať ich palcom a prostredníkom a ukazovákom "mieriť" na bod, v ktorom chceme zastrihnúť.

Široké bonsajové nožnice

- tieto nožnice môžete vidieť najčastejšie v rukách japonských i čínskych záhradníkov. Sú veľmi univerzálne a dobre sedia v ruke. Ich pravidelný klepot je hudbou väčších bonsajových centier. Svojimi veľkými ušami pôsobia dosť exoticky a sú väčšinou tým prvým, čo si začínajúci bonsajista kúpi k svojmu bonsaju. Odporúčame ich najmä kvôli ich univerzálnemu použitiu. Sú vhodné na strihanie koruny a aj príliš dlhých korienkov. Vyrábajú sa v niekoľkých veľkostiach, preto s nimi rady pracujú i deti.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

NÁŠ TIP:

Tenké vetvičky strihajte špičkou nožníc. Čím sú konáriky hrubšie, tým väčšiu silu treba vyvinúť, preto strihajte bližšie k stredu.

Nožnice na listy

- používajú sa na strihanie mladých bylinných výhonkov a listov stromov. Sú rýchle a pohodlné. Vhodné sú i na úplné odstraňovanie listov (defoliáciu) niektorých drevín, napr. javorov a fikusov.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

NÁŠ TIP:

Odporúčame využívať prednosti šikovných nožničiek na listy pri bežnej údržbe bonsajov i pri zdĺhavom odstraňovaní listov. Nožnice držíme hlboko v dlani a stisnutím striháme. Ostrie sa uvoľňuje a otvára samovoľne, čím sa nám ruka tak rýchlo neunaví.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Konkávne kliešte šikmé

- tradičné bonsajové náradie. Majú špeciálne šikmé brúsenie a dlhé rúčky. Odstraňujú sa nimi vetvičky priamo z kmeňa. Zanechávajú za sebou čistý rez, po ktorom sa rana dobre a nenápadne hojí bez toho, aby sa vytvorili nepekné hrče. Rez odporúčame viesť vertikálne, aby sa čo najmenej preťal tok živín a rana sa uzavrela.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

NÁŠ TIP:

Kliešte sú rôznych veľkostí. Nepresilujte ich! Strihajte nimi vetvičky, ktoré nie sú hrubšie ako 1/3 reznej plochy klieští. Na hrubšie vetvičky použite veľké kliešte, prípadne bonsajovú pílku.

Konkávne kliešte oblé

- oblé kliešte sú typické tým, že vystrihnú do kôry stromu pravidelnú jamku. Je to veľmi dôležité najmä u tých druhov drevín, ktoré majú tendenciu rany bujne uzatvárať a tvoriť pri tom nevzhľadné hrče. To platí napríklad o fikusoch. Ak odstraňujeme konárik, alebo začisťujeme uschnutú vetvičku ostrými oblými kliešťami, nárast pletiva okolo rany jamku zacelí celkom nerozoznateľne.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

NÁŠ TIP:

Kliešte pri strihaní držte vždy kolmo ku stromu a konárik odrežte podľa možnosti na jeden raz. Kliešte môžete využiť aj pri vytváraní a úprave mŕtveho dreva - jinov a šari.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.Kliešte na drôt

- majú silné čeľuste ideálneho oblého tvaru. Chránia tak kôru pred poškodením pri odstraňovaní nepotrebných drôtov z konárov bonsajov. Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.Tenšie drôty by ste mohli z konárikov i jednoducho odtočiť, ale riskujete poškodenie kôry stromu.

NÁŠ TIP:

Používajte správnu veľkosť a silu klieští na rôzne hrúbky drôtov.

Rozštepovacie kliešte

- slúžia na štiepanie dreva pri vytváraní linií mŕtveho drevana dramatických, predovšetkým ihličnatých bonsajoch a na čiastočné odlamovanie nepotrebného suchého dreva

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

NÁŠ TIP:

Používanie rozštepovacích klieští dáva mŕtvemu drevu prirodzený vzhlad.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Tupé kliešte na jiny

- sú veľmi užitočné pri odstraňovaní kôry a tvorbe mŕtveho dreva. Kôra na konárikoch sa nimi postláča, uvoľní a potom sa ľahko strhne dole. Obnažené drevo ďalej opracujeme .

NÁŠ TIP:

Kliešte nám pomôžu i pri drôtovaní, najmä pri zachytení a zahnutí krátkych hrubých drôtov, keď to prstami už nejde.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Bonsajové hrabličky

- používame napríklad pri presádzaní, keď je vhodné skrátiť príliš dlhé korene. Na uvoľnenie koreňového balu zo zeminy používame malé trojzubé hrabličky alebo klasické čínske drevené alebo bambusové paličky. Pri mohutných bonsajoch a hrubých a hustých koreňoch má opodstatnenie i väčší hák.

NÁŠ TIP:

Pri uvoľňovaní koreňov postupujte vždy od okrajov koreňového balu smerom ku stredu.

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Text a foto:
Nitrianska bonsajová škola
RNDr. Vladimír Ondejčík,
Článok z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.Ako správne používať BONSAJOVÉ NÁRADIE I.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie