MALÉ KOŠÍČKY NA BIOGOLD 10ks

MALÉ KOŠÍČKY NA BIOGOLD 10ks

KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ

€ 9,50 s DPH

Dostupnosť: Skladom

MALÉ KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ - BIOGOLD

Materiál: Plast
Počet: 10ks
Horný priemer:
25 mm
Dolný priemer: 33 mm
Celková výška: 35 mm
Použitie:
Košíčkami sa upevňujú granulky pevných hnojív, predovšetkým japonského Biogoldu, na povrchu substrátu. Pri každom poliatí sa hnojivo postupne uvoľňuje. Praktické košíčky zabraňujú tomu, aby prúd vody strhol granulky hnojív.

Krajina pôvodu: Japponsko
Importér a distribútor: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

MALÉ KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ - BIOGOLD

MALÉ KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ - BIOGOLD

MALÉ KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ - BIOGOLD

MALÉ KOŠÍČKY NA PEVNÉ POVRCHOVÉ HNOJIVÁ - BIOGOLD

KOŠÍČKY NA BIOGOLD  

hnojenie

Pravidlo prvé:

Bonsaj je malý preto, že rastie v malej miske a nie preto, že by nemal z čoho rásť. V prírode platí priama úmera medzi veľkosťou koreňovej sústavy a koruny stromu. Ak strom rastie len v obmedzenom priestore, či už je to skalná puklina a lebo bonsajová miska, môže si v nej vytvoriť koreňovú sústavu len určitého obmedzeného objemu. Tomu bude zodpovedať i celkový vzrast stromu, najmä jeho koruny. Pretože keby strom odparil listami viac vody, ako jej je schopný prijať koreňmi, vyschol by.

Pravidlo druhé:

Bonsaje rastú v malých miskách s malým objemom zeminy, ktorý sa denne prelieva vodou. Tým sa živiny vo zvýšenej miere vyplavujú aj z toho najvýživnejšieho substrátu. Navyše japonské bonsajové substráty ako akadama, kanuma či kiryu žiadne živiny neobsahujú. Preto sa nikdy nespoliehajte na to, že bonsaj má z čoho žiť, keď je zasadený v pôde. Vzhľadom na veľkú intenzitu polievania je nevyhnutné bonsajom živiny pravidelne pridávať a teda hnojiť a hnojiť.

Pravidlo tretie:

Ak chcete patriť medzi dobrých pestovateľov bonsajov a svojich miláčikov po čase neutrápiť k smrti, zvyknite sa na pravidelný rytmus hnojenia. Vyberte si niektorý z vhodných spôsobov, prípadne ich kombinujte. Aj keď pre bonsaj je životne dôležité predovšetkým svetlo a voda, jeho potrebu živín nepodceňujte. Aj psíkov, kanárikov a akvarijné rybičky si musíme zvyknúť pravidelne kŕmiť, ak sa nechceme pozerať na ich zúbožený výzor.

Snažíme sa upozorniť na nutnosť pravidelnej výživy bonsajov, pretože z našej dlhej praxe vieme, ako veľmi je práve tento faktor pri pestovaní bonsajov podceňovaný a zanedbávaný.
Takže ako správne hnojiť bonsaje?

ČO DREVINY NAJVIAC POTREBUJÚ?

Rastliny potrebujú pre svoj zdravý vývoj predovšetkým 3 základné prvky: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Táto trojica sa označuje ako NPK a ich vzájomný pomer je často na viaczložkových minerálnych hnojivách presne vyznačený. Okrem nich minerálne hnojivá obsahujú ďalšie zložky a mikroelementy podporujúce rast. Už len si správne vybrať. Hnojivá volíme podľa toho čo chceme práve podporiť:

Dusík, Nitrogenium, N:

Podporuje rast listov a zelenej hmoty vôbec. Ak je ho dostatok, listy majú sviežu zelenú farbu a efektívnu fotosyntézu, čo zaručuje dostatočnú tvorbu organických látok a celkový rast dreviny. Pozor, dodáme je dusíka priveľa, listov sa vytvorí málo a sú veľmi veľké.
Dusík potrebujú bonsaje prednostne vtedy, ak chceme dosiahnuť ich rýchly, bujný rast. Napríklad dusíkatými hnojivami hnojíme mladé rastliny, keď chceme, aby zmohutneli a mohli sa začať tvarovať. Dusík potrebujú i dreviny s mdlou farbou listov (nie žltou, tá indikuje problémy koreňového systému). Dusičnaté hnojivá sa aplikujú najmä na jar, keď už sú vyvinuté puky a mladé listy. Nie predtým, aby nenarástlo málo veľkých listov.

Fosfor, Phosphorus, P:

Je potrebný predovšetkým pre zdravý vývoj koreňovej sústavy. Podporuje však i zhrubnutie a zosilnenie kmeňa, vyzretie dreva a aj odolnosť stromu pred mrazom a nákazami. Aj nedostatok fosforu sa prejaví slabým olistením neduživými, zle vyfarbenými listami.
Fosfor je dôležité pridávať po presadení (nie hneď, ale až keď sa korene dostatočne revitalizujú) a pri zotavovaní sa koreňovej sústavy po predchádzajúcich problémoch.
Superfosfátmi je dobré hnojiť koncom leta a začiatkom jesene, aby drevo malo dostatok živín sa vyzretie.

Draslík, Kalium, K:

Podporuje vývoj kvetov a plodov a zvyšuje odolnosť stromov pred chorobami a posilňuje slabé, unavené a vetché dreviny. Draslík je nevyhnutný pre všetky kvitnúce a plodiace bonsaje. Ak nemáte špeciálne bonsajové hnojivo, účinné býva použiť hnojivo na ruže a paradajky, ktoré má priaznivý obsah tohto prvku. Aplikuje sa od mája do augusta. Draslík je potrebný najmä v lete.

TYPY HNOJÍV

Kvapalné hnojivá:

Pri pravidelnom rytme hnojenia aplikujeme kvapalné hnojivá počas vegetačnej sezóny každé 2 týždne a u tropických bytových bonsajov, ktorým neopadáva lístie aj počas zimy raz mesačne. Pridávame ich do zálievky a v polovičnej koncentrácii tekutými hnojivami rosíme aj listy.
Pretože účinkujú temer okamžite, uprednostníme ich pri akútnom nedostatku živín.
Pozor, tekuté hnojivá môžeme aplikovať len na poliate rastliny a na mokrý substrát. Nikdy nehnojíme suché dreviny, pretože by ich hnojivo mohlo spáliť.
Je tiež lepšie hnojiť častejšie nízkou koncentráciou, ako občas vyššou koncentráciou.

Dlhodobé hnojivá

Veľmi vyhľadávanými a pohodlnými sú dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré zapravíme do substrátu a živiny s nich sa pozvoľne uvoľňujú počas polievania. Odporúčame najmä Biogold.

Organické hnojivá

Bonsajisti často využívajú i prirodzenosť organických hnojív. Takými sú niektoré japonské hnojivá i naša známa kostná múčka.

ČÍM A KEDY HNOJIŤ

Zavedieme si pravidelný rytmus hnojenia počas celého roka – zohľadňujeme pri tom ročné obdobie, druh dreviny, jej vek i zdravotný stav a samozrejme pestovateľský cieľ, aby sme podporili to, čo na drevine chceme dosiahnuť.
Na jar hnojíme viac dusíkatými hnojivami, počas leta a na začiatku jesene hnojivami so zvýšeným obsahom fosforu a draslíka.
Viac živín potrebujú rýchlo rastúce druhy (Ligustrum, pagaštan) a menej dreviny s pomalým rastom.
Rovnako viac výživy potrebujú mladé a bujne rastúce stromy, menej pomaly rastúce staré exempláre.
Keď má strom veľa svetla, treba ho veľa polievať a hnojiť, pretože vtedy potrebuje rásť.
V tmavom zimnom období polievanie menej ako v lete, pretože veľmi mokrá zem je studená, rast v nej pomalý a strom nepotrebuje ani pridávať živiny. Nemyslíme tým tropické druhy bonsajov pestované v domácnostiach s ústredným kúrením, ktoré presychajú rýchlo a treba ich veľa polievať a rosiť. Tie hnojíme aj počas zimy približne raz do mesiaca.
Pravidelne je potrebné hnojiť aj dreviny, ktoré rastú v prírode na chudobných pôdach v drsnom prostredí (borievky, borovice, olivy).

... A KEDY NEHNOJIŤ

  • Nehnojíme rozkvitajúce a kvitnúce dreviny. Živiny im pridáme opäť potom, keď sa z nich začnú vyvíjať semená alebo plody.
  • Ak majú dreviny nejaké problémy s koreňmi, prípadné sú korene zostrihané pri presádzaní, nehnojíme, kým koreňový systém opäť nezregeneruje (4-8 týždňov).
  • A nehnojíme ani nepoliate rastliny so suchým substrátom.
  • Odporúčame príliš neexperimentovať a používať vyskúšané bonsajové hnojivá.
  • Dreviny, ktoré majú v zime vegetačný kľud sa v tomto období nehnoja, rovnako ako subtropické dreviny z oblasti Stredomoria (korkové duby, olivy...) umiestnené v studenom skleníku alebo v zimnej záhrade. Počas zimy hnojíme len bytové bonsaje s celoročným rastom, ktorým lístie neopadáva. Hnojíme ich približne raz za mesiac.
  • Pri častom hnojení sa môže zvýšiť kyslosť pôdy, čo niektorým drevinám veľmi nevyhovuje. Preto Japonci kladú na substrát kusy drevného uhlia, ktoré túto kyslosť znižujú. Pomáha aj polievanie vodou, s výluhom drevného uhlia. Tento spôsob je rozšírený v celej Ázii.

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ

  hnojenie

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ

hnojenie bonsajov

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie