Bonsaje majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Počet zobrazení: 12817

Na ostrove Taiwan sme navštívili mnoho zaujímavých záhrad a kolekcií bonsajových tvorcov. K najkrajším a najzaujímavejším patrila jednoznačne záhrada prezidenta Taiwanskej asociácie tvorcov bonsajov pána Min Hsuan Lo.

Bonsaje majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

 

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Ficus, výška 80cm. Bonsai získal v roku 1994 ocenenie: Taiwan Ficus Association Golden Prize.

Medajlami ovenčené stromy
Záhradu a kolekciu bonsajov začal budovať v roku 1947 jeho otec a Min Hsuan sa medzi bonsajmi prakticky narodil. Bonsajistike zasvätil celý svoj život. Základom sa naučil ešte v detstve od svojho otca a potom, čo vyštudoval čínsku literatúru na univerzite, vrátil sa domov a začal sa naplno venovať tvorbe bonsajov.
Záhrada majstra Lo je veľmi pôvabná. Bolo príjemné prechádzať sa pomedzi bonsaje, ktoré získali množstvo ocenení na svetových súťažiach. Zopár z nich vám predstavujeme i v našej bonsajovej galérii a ďalšie sa zjavia ešte na niekoľkých titulných stranách tohto časopisu.

 Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Eugenia uniflora, výška 82 cm. Rok 2007, ocenenie: Tien Wei Bonsai Exhibition Golden Prize.

Tajfúny nad ostrovom
Záhrada v októbri mala zvláštne čaro. Vracali sme sa do nej každý deň počas nášho pobytu v meste Taichung. Viaceré stromy boli pevne popriväzované k podstavcom, pretože Taiwan často sužujú silné tajfúny. Obzvlášť silný tajfún s množstvom bičujúcich zrážok sa prehnal nad ostrovom len mesiac pred našim príchodom. Masívnymi zosuvmi pôdy poškodil najmä niektoré oblasti v horách i starú horskú železnicu do Ališanu, vďaka čomu sme sa tam museli dostať autom cez strmé čajové plantáže. No bonsajové záhrady pri Taichungu našťastie zostali neporušené.
Súčasťou záhrady je aj krásny a veľmi príjemný priestor, v ktorom majster Lo vedie svoju školu. Môžete tu tvarovať, posedieť si pri dobrom taiwanskom čaji, fotografovať stromy na rôznych pozadiach. Všetko je tu pripravené pre stretnutia milovníkov bonsajov. 

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Čínska pistácia (Pistacia chinensis), výška 77cm. V roku 1999 získala ocenenie: JAL World Bonsai Contest Grand Prize.

Štýl majstra Lo
Min Hsuan Lo patrí k najaktívnejším a najprogresívnejším taiwanským tvorcom. Jeho bonsaje vynikajú dôkladnou prepracovanosťou, hustou a precízne modelovanou korunou, dynamikou a subjektívnou výpoveďou. Majster vytvoril vlastný štýl. Rukopis, ktorý je zjavný a dobre čitateľný na prvý pohľad. Vychádza z tvarov a línií prastarých stromov, ktoré rastú v taiwanských horách, najmä v pohoriach Ališan, Lišan a Yušan. Ich silu a presvedčivosť skombinoval s typickými líniami čínskej maľby a kaligrafie. Do každého svojho diela vložil kus filozofie starých čínskych filozofov. A jeho stromy naozaj pôsobia, akoby vystúpili z klasických čínskych malieb. Jeho vlastný bonsajový štýl sa nazýva „Štýl majstra Lo“ a je preň charakteristický hrubý rozložitý kmeň a sústava hlavných konárov a hustá vlnitá koruna s vertikálnymi líniami.

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Hisbicus tiliaceus, výška 68 cm, vek okolo 205 rokov. Bonsai získal v roku 2001 ocenenie: Tien Wei Bonsai Exhibition Golden Prize 

Taiwanská asociácia tvorcov bonsajov
Min Hsuan Lo je výborným rozprávačom a bonsajové umenie vyučoval i na taiwanských univerzitách. Počúvať ho, ako hovorí o stromoch je naozaj zážitkom. V roku 1998 založil Taiwanskú asociáciu tvorcov bonsajov. Dodnes vedie túto progresívnu organizáciu, ktorá je najaktívnejšou a najvplyvnejšou asociáciou na Taiwane. Združuje iba popredných tvorcov bonsajov, ktorí na výstavách prezentujú len bonsaje vytvorené vlastnými rukami. Min Hsuan Lo cestuje po svete, vedie workshopy, robí demonštrácie tvarovania bonsajov, prednáša. Vyučoval a vystupoval už v Malajzii, na Filipínach, v Južnej Afrike, Indii, USA, v Portoriku, Číne, Indonézii a naposledy sme sa s ním mohli stretnúť na kongrese EBA s talianskom Saint Vincet. Koncom októbra 2009 organizuje jubilejný 10. Ázijsko-pacifický kongres v nádhernej privátnej záhrade pána Čena. Bude tu vystavených 500 prvotriednych bonsajov 300 suiseki a vzácne privátne kolekcie čínskeho umenia.

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Hlavný hosť na BONSAI SLOVAKIA 2009
Sme veľmi radi, že majstra Lo sme mohli  privítať i u nás, pretože prijal pozvanie na 12. ročník medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseki a čaju BONSAI SLOVAKIA 2009. Medzinárodná výstava s bohatým programom sa konala 16.-19. apríla 2009 na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Min Hsuan Lo bol hlavným bonsajovým majstrom výstavy.
Spolu s taiwanským majstrom Min Hsuan Lo v non-stop bonsajovej a čajovej šou vystúpili i Tobie Kleynhans (Južná Afrika), čínski záhradní majstri zo Su-čou, Klaus Kulterer (Rakúsko), Tomaž Kovšca (Slovinsko), Marek Gajda, Jacek a Marta Pietakiewicz, Marcin Gajewski, Lukasz Grochovski (Poľsko), Győrgy Rácz (Maďarsko), Věna Hrdličková (Česko), Vladimír Ondejčík (Slovensko) a mnohí ďalší.

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Celtis ,výška 74cm

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Granátové jablko (Punica granatum), výška 76cm 

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Kolekcia mini bonsajov

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan
Ficus, výška 82cm. V roku 2008 v súťaži CERTRE Bonsai Award získal ocenenie:
The Art of Bonsai Award Grand Prize

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Myrciaria cauliflora, výška 80cm. Rok 2008, ocenenie: Taiwan Bonsai Creator Association Grand Prize

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Clerodendron inerme, výška 60cm. Rok 2002, ocenenie: Taiwan Bonsai Creator Association Grand Prize

FOTOREPORTÁŽ
zo záhrady majstra Min Hsuan Lo nájdete TU
 

Bonsaj majstra Min Hsuan Lo, Taiwan

Premna japonica, výška 65cm. Rok 2003, ocenenie: Tien Wei Bonsai Exhibition Golden Prize

Viac informácií a fotografií o medzinárodnej výstave Bonsai Slovakia nájdete na www.bonsai-slovakia.sk. Srdečne Vás pozývame!

Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie