Greenwood bonsai studio - HARRY TOMLINSON

Počet zobrazení: 3764

Harry Tomlinson je svetoznámym odborníkom, ktorého precízne vypracované knihy o bonsajoch sa preložili do mnohých jazykov, vrátane japončiny. So svojou manželkou keramičkou Petrou Engelke, dvomi dospelými synmi Corinom a Paulom, s dvomi fenkami, dvomi bielymi kobylkami a množstvom nádherných bonsajov žije na tichej farme neďaleko Nottinghamu. Píše knihy, vedie bonsajové centrum a buduje pozoruhodnú zbierku bonsajov, ale aj kníh o nich.

Greenwood bonsai studio - HARRY TOMLINSON

  Harry Tomlinson je dobre známy aj u nás vďaka niekoľkým svojim dobrým, bohato ilustrovaným knihám. Mnohí milovníci bonsajov ho mali možnosť i osobne stretnúť pri jeho vystúpeniach na výstave Bonsai Slovakia 2000.

V KRAJI ROBINA HOODA

  Greenwood Bonsai Studio Harry Tomlinsona leží neďaleko Nottinghamu, pekného historického mesta so starým hradom, čipkárskou tradíciou a najstaršou krčmou v Anglicku, vytesanou do skaly pod hradom.
Okolo Nottinghamu je mnoho malých fariem s chovom koní a temer všetky sa volajú podľa slávneho zbojníka Robina Hooda. Ten je tu temer všade, veď len neďaleko sa nachádza slávny Sherwoodsky les, v ktorom prebýval so svojou vernou družinou. Pozoruhodnosťou lesa sú prastaré majestátne duby, z ktorých najstarší, vyše 600 ročný Major Oak je naozajstnou raritou a časy Robina Hooda si veru dobre pamätá.

bonsai

BONSAJOVÉ KEMPY

  Harry Tomlinson na svojej "bonsajovej farme" realizoval po mnoho rokov zaujímavú myšlienku letných bonsajových kempov. Pozýval si sem lektorov z viacerých krajín, ktorí rovnako ako jeho zbierka, vzácne vedomosti a tajomná atmosféra kraja sem priťahovali milovníkov bonsajov. Tí tu mohli kempovať v karavanoch a stanoch na zelenej lúke, stráviť tu príjemné anglické leto a keď mali chuť, mali mnoho príležitostí priučiť sa mnohému z bonsajového umenia. V tomto roku Harry Tomlinson začal organizovať i bonsajové semináre v priebehu roka.

bonsai

OHEŇ, VODA A DYM

  Petra Engelke miluje hru živlov. V ohni dyme a vo vode sa rodia farby zaujímavých a originálnych misiek. Na seminároch a bonsajových kempoch pravidelne ukazuje záujemcom, ako sa tvorí originálna prírodná, tak trochu zadymená keramika rakú inšpirovaná japonskými tradíciami. Aj sám Harry s úsmevom tvrdí, že oženiť sa s dobrou keramičkou bolo veľmi praktické. Pretože tvorba Petry Engelke je veľmi inšpiratívna, viac vám ju priblížime v budúcom čísle magazínu Bonsaj a čaj.

bonsai

KURIOZITY

  V strede záhrady obkolesené majstrovskými kúskami majú svoje miesto veselé bonsaje. Nevynikajú štýlom ani vekom a pri pohľade na ne sa musia citlivejšie duše červenať. Dalo by sa povedať, že sú také, ako ich príroda stvorila. Pripomínajú Evy a vzrušených Adamov, nahé postavičky so zelenými hrivami...

bonsai

GOLDEN OCTOBER

  Je to pre mňa česť, že už niekoľko rokov ma Harry Tomlinson pozýva na svoje bonsajové kempy ako lektora. Spolu so synom, ktorý s obľubou v Anglicku vytváral miniatúrne krajinky, sme tak mali príležitosť stretnúť sa s mnohými zaujímavými ľuďmi nielen na ukážkach tvarovania a tvorivých dielňach, ale aj na večerných posedeniach za príjemného teplého letného počasia, pre Anglicko tak netypického. Naposledy sme boli pozvaní na jesenný seminár nazvaný Golden October, čomu zodpovedalo i krásne vyfarbené lístie stromov. Mali sme tak trochu obavy z prezentácie netypických čajov a čínskeho obradu Kung-fu v hrdom a konzervatívnom Anglicku, v starej čajovej veľmoci, ale úprimný záujem publika nás milo prekvapil.

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Text: RNDr. Vladimír Ondejčík
Foto: RNDr. Vladimír Ondejčík
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

bonsaibonsai

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie