Jürgen Zaar KRÁSA SMREKA

Počet zobrazení: 3275

Na jar v roku 2003 som mal to potešenie prijať pozvanie na demonštráciu tvarovania bonsajov na prvom ročníku Euro-Bonsai-Gala v mestečku Bad Staffelstein v Nemecku. Viac ako mesiac som zvažoval, ktorý strom použijem, pretože ich mám vo svojej zbierke naozaj veľa. Borovice, smrekovce a ďalšie druhy stromov, ale bolo zrejmé, že je už príliš neskorá sezóna pre všetky z nich.

Jürgen Zaar KRÁSA SMREKA

  Diváci na demonštráciách majú radi, keď je tvarovanie čo najakčnejšie. Preto som vybral niečo také, z čoho pri opacovaní lieta veľa drevených úlomkov a zároveň aj výsledná zmena stromu bude dramatická. A tak mojím konečným rozhodnutím bolo použiť na demo tento smrek po tom, ako som si bol celkom istý, že ho bude možné vytvarovať za krátky čas pridelený na demonštráciu. A to je dôvod, prečo starý osamelý smrek vykročil na novú cestu životom....

bonsai

1. Po relatívne neúspešnom dni v centrálnych Alpách na výprave za Yamadori s mojím spoločníkom Joergom sme sa nechceli vzdať tak ľahko myšlienky na úspech , veď ešte jedno poobzeranie sa koldokola nám nemohlo predsa ublížiť. Až sme sa temer potkli na relatívne rovnom chodníčku, keď sme zbadali smrek (Picea abies), rastúci v miskovitej trhline skaly, ktorá bola vytvorená samozrejme samotnou prírodou. Po podrobnom preskúmaní sa nám zdalo, akoby príroda myslela práve na tento strom, keď hĺbila priehlbinu do skaly. Tento voľne stojaci smrek, starý približne dvesto rokov, vyzeral naozaj úctyhodne vďaka starej kôre a ihličkám, ktoré boli menšie, ako mali iné jedince toho istého druhu, rastúce v rovnakej lokalite. Kmeň bol široký približne 18 cm s veľmi prirodzene tvarovaným šari, líniou mŕtveho dreva, ktorú modelovala príroda po mnoho rokov. Skvelá odmena za našu snahu. Bezpochyby fantastický materiál na bonsaj s vysokou hodnotou a jedinečným vzhľadom.

bonsai

2. Hneď nad bázou kmeňa sa nachádzal veľmi dlhý a nevyužívaný konár, rastúci smerom nadol pozdĺž skaly, ktorý musel byť odkopaný a odpílený ešte pred transportom. Časť konára sme však ponechali, aby z neho mohol byť neskôr vytvarovaný veľký jin (mŕtve drevo) na pravej strane stromu. Táto predstava vytvárala kontrast k priestoru koruny stromu a Saši-eda na ľavej strane.
  Po vykopaní stromu a jeho transporte späť domov som strom okamžite presadil do nádoby zo sľudy, v ktorej mali korene dostatok miesta a mohli sa ďalšie tri roky regenerovať a prispôsobovať. Ako substrát som použil zmes akadamy, zmesi premytého lávového piesku a trochy záhradného granulátu. Smrek obyčajný (Picea abies) je hojným stromom v alpskom regióne. Je veľmi odolný voči extrémnym mrazom, avšak bezpochyby nemá rád mokrý substrát. Rastie v Alpách v teplotnom rozmedzí od -25°C v zime po +35°C v lete. Starý smrek je veľmi citlivý na presádzanie a musíme mu venovať naozaj čo najväčšiu starostlivosť, aby bez ujmy prežil. Prirovnal by som ho snáď k starým ľuďom. Tiež si nezvykajú na zmeny ľahko a keby tak ešte žili na jednom mieste vyše 200 rokov!
  Spočiatku bol strom denne rosený vodou, aby sa inhibovala transpirácia a aj denne polievaný, pretože na svojom novom stanovišti vyzeral vysmädnutejšie. Prírastky v prvom roku boli relatívne dobré, ale počas druhého roka vyhnal nielen na jar, ale ešte aj druhý raz v septembri.
  Predstavu, ako ho vytvarovať na demonštrácii v Bad Staffelstein, som získal až niekoľko týždňov pred samotným vystúpením, keď som podrobnejšie študoval, čo by sa s ním dalo robiť.

bonsai

3. Mal som vo svojej záhrade viacero yamadori a rozmýšľal som, ktorý zo stromov bude najvhodnejší. Moje myšlienky smerovali k tvarovaniu. Nakoniec som si vybral smrek. Keď som strom položil na otočný stolík a viackrát som menil jeho pozície, definitívne som sa rozhodol pre čelný pohľad, pri ktorom nielen nebari (rozšírená báza kmeňa) bolo očividné, ale aj klasický pohyb kmeňa.

bonsai
4. Smrek pripravený na demo tesne pred jeho začiatkom. Je zdravý a zelený.

bonsai
5. Po úvodných pozdravoch a krátkom úvode pre profesionálne publikum bolo potrebné objasniť moje predstavy o budúcnosti stromu a načrtnúť jeho finálny tvar. Najprv bolo nevyhnutné odrezať pravú nízko položenú vetvu a potom znížiť objem zelenej hmoty a aj výšku koruny. Touto technikou dodatočne získa strom ešte hrubší kmeň.

bonsai
6. Pokým Joerg a Roman boli zaneprázdení drôtovaním a odstraňovaním nepotrebných konárov, ja som drôtenou kefou usilovne odstraňoval kôru z oblasti jinu, mŕtveho dreva.

bonsaibonsai
8. Šari a jin vo výstavbe. Množstvo úlomkov dreva a akcia je tu! Pokračoval som s krajnou opatrnosťou, aby som nezaťal príliš hlboko do nádherne prirodzeného tvaru dreva. Snažil som sa ponechať túto oblasť tak prírodnú, ako je len možné, pretože len málo môžeme urobiť na vylepšenie Matky Prírody.

bonsai
9.Mimoriadna pozornosť je nevyhnutná aj pri ohýbaní všetkých hrubých konárov. Použijeme pri tom namočenú rafiu. Veľmi starý smrek zvykne byť veľmi citlivý a nereaguje veľmi dobre na tvrdé zásahy, najmä v jeho korune. Niekedy tak môžeme stratiť konár bez zjavného dôvodu. Neexistujú záruky.

bonsai
10.Úhľadné a delikátne drôtovanie smreka vyžaduje veľký cvik a koncentráciu. Ihličie by sa nemalo dostať pod drôty, ktoré by ho zlisovali. A zároveň aj mladé výhonky musia byť vydrôtované až ku špičke. Hoci sústredenosť bola značná, niekoľkokrát sme si dopriali trochu zábavy, ako je zjavné z našich tvárí. Ak máte dobrý tím, všetko sa zvykne dariť. Na obrázku už začína byť vidno, že hlavný konár na ľavej strane vytvára pekný kontrast k mŕtvemu drevu oproti.

bonsai

Nasledujúci rok po prezimovaní bez mrazu vo vykurovanom skleníku strom vyzeral silný a zdravý. Ani jeden konár nevyschol, takže treba zdôrazniť profesionálnu prácu Joerga a Romana. V máji vďaka silnému rastu som musel odstrániť väčšinu drôtov, pretože by sa začali zarezávať do kôry. Zostali len drôty na rafii na hranici koruny stromu. Nakoniec v druhej polovici septembra bol strom pripravený na presadenie do novej misky. Mal ešte dosť času obnoviť si korene pred zimou. Koreňový bal bol kompletne rozobratý, ľahko zrezaný a potom presadený do zmesi 50/50 akadamy a premytého riečneho piesku rovnakej hrúbky.

bonsaibonsai

Roman ukazuje uvoľňovanie koreňového systému.
Za posledné tri roky si smrek vybudoval výnimočný koreňový systém.
Jeden rok po demonštrácii. Jin a šari boli medzičasom dotvorené. Výška výsledného stromu je 93 cm.

bonsai

 

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Text: Jürgen Zaar
Foto: Bonsai Studio Cochem
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 4

bonsaibonsai

 

 

 

bonsai

bonsai

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie