Späť

Svetový bonsajový kongres v Španielsku

Počet zobrazení: 2453

Mistral Bonsai, jedna z najdôležitejších súťažných výstav Európy, sa konala v španielskom Camarales v apríli tohto roku. Ochrannú ruku nad ňou držalo Jej veličenstvo kráľovná Dona Sofia. Zúčastnili sa jej milovníci bonsajov a suiseki z celého sveta. Hviezdou podujatia bol japonský majster Kunio Kobayashi, známy medzi bonsajistami vďaka svojej dokonalej práci.

Svetový bonsajový kongres v Španielsku

  Stretli sa tu bonsajisti z Mexika, Brazílie, Portorika, Venezuely, Talianska, Francúzska, Belgicka, Nemecka, Japonska a ďalších štátov.

  Ukážky tvarovania bonsajov predviedli Salvatore Liporace a Marco Invernizzi z Talianska, Gabriel Romero zo Španielska, Thierry Font z Francúzska, Atsushi Fukushima z Japonska, Pedro Morales z Portorika a Pavel Slovák z Čiech. Uskutočnila sa i Súťaž nových talentov, ktorú vyhral Joan Tomas. Cenu udeľuje časopis Bonsái Pasión a víťaz bude reprezentovať Španielsko na európskej súťaži nových talentov v roku 2006 v Poľsku.

  Záujem bol aj o ďalšie activity. Feng-Lui, japonskú kuchyňu, Manga... O suiseki prednášala Chiara Padrini, President of the Collegio Nazionale Instruttori del Bonsai e del Suiseki of Italy, a Willi Benz,
President of the European Association of Suiseki.

bonsai

bonsai

bonsai

  Cieľom šiestich organizátorov a sponzorov sympózia (Sean Smith, James Doyle, Glenn Reusch, Martin Schmalenberg, Arthur Skolnik a William N. Valavanis) bolo prehĺbiť zmysel a vedomosti o suiseki a výstavných kameňoch. Seiji Morimae, riaditeľ Nippon Suiseki Association, bol hlavným prednášateľom podujatia. Zaujímavé boli najmä témy Suiseki v Japonsku a Prekvapivé suiseki.

bonsai

bonsai

bonsai

  Švajčiar Martin Pauli ukázal v prezentácii nazvanej Klasifikácia suiseki obrázky suiseki (tvar krajiny) v porovnaní s prírodnými scenériami. Chiara Padrini zo Suiseki in Italy podfarbila svoje vystúpenie hudbou z klasickej talianskej opery, za čo získala od přítomných divákov veľký potlesk.

  Willi Benz z Nemecka prednášal o stvárnení suiseki s rastlinkami a inými doplnkami. Vysvetlil základné pravidlá prezentácie suiseki na výstavách. Rozprávanie podložil množstvom ilustratívnych fotografií a kresieb. Tvorivé dielne sympózia zamerané na techniku výroby podstavcov daiza pod vedením Seana Smitha a Arthura Skolnika sa tešili veľkému záujmu zberateľov suiseki.

suiseki

bonsaibonsai

  Veľmi zaujímavú prezentáciu bonseki, najpominuteľnejšej umeleckej formy, mala pani Hideko Metaxas. Spočívala vo vytvorení krajinnej scenérie z bieleho piesku, štrku a malých skál na plochom lakovanom podnose pomocou pierok a štetcov. Autorka poukazovala na to, že človek nemôže byť umelcom, pokiaľ skice v knihách mu slúžia ako modely. Bonseki sa neupriamuje na vytvorenie umeleckého diela. Slúži najmä na individuálne uspokojenie. Tvorcovi dáva pocit vnútorného mieru.

bonsai

bonsai

© Magazín BONSAJ A ČAJ
Článok je vybraný z magazínu Bonsaj a čaj č. 6
Text a foto: Gudrun Benz

bonsaibonsai

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie