KANUMA - Špeciálny japonský pestovateľský substrát
- Čistý prírodný produkt z Japonska
- Tvrdý vulkanický substrát s kyslejším pH
- Substrát vhodný na pestovanie azaliek a rododendrónov
Krajina pôvodu: Japonsko
Importér a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, spol. s r. o.
KANUMA
Kanuma je vynikajúcim japonským vulkanickým substrátom na pestovanie azaliek a rododendronov. Ťaží sa v okolí mesta Kanuma neďaleko Tokya.
Oblasť Kanuma sa vďaka dostupným ložiskám a ťažbe tohto jedinečného substrátu stala zároveň aj centrom pestovania azaliek. Stojí za to pri návšteve Japonska navštíviť toto miesto. Videli sme tu rozsiahle zbierky i obchody s precízne pestovanými a tvarovanými azalkami so širokými koreňovými nábehmi nebari. Všetky sú, samozrejme, sadené do čistej hustej kanumy, ktorú podobne ako akadamu do bonsajových misiek bonsajisti poctivo nabíjajú bambusovými alebo drevenými paličkami.
Kanuma je tvrdšia ako akadama, má kyslejšie pH a je typickej bledožltej farby. Môže sa miešať s akadamou, ale najvhodnejšie je používať ju čistú a azalky v nej vysadené pravidelne hnojiť organickými hnojivami.
NAŠE TIPY:
- Pretože azalky potrebujú kyslejšiu pôdnu reakciu, vyhneme sa zálievke vápenatou vodou, ktorá ju znižuje, a radšej ich polievame zachytenou dažďovou vodou.
- Kanuma sa môže miešať s akadamou.
- Dreviny vysadené v kanume hnojíme pravidelne organickými hnojivami.
Japonské originálne 14-litrové balenie substrátu:
Malé hobby balenie substrátu:
PREDNOSTI MODERNÝCH BONSAJOVÝCH SUBSTRÁTOV:
- Majú 2 veľmi dôležité vlastnosti: Sú vzdušné a zároveň veľmi dobre viažu vodu.
- Sú nahrubo drvené z vulkanických hornín a ich hrubé granule výborne nasiakajú a vodu udržujú vo vnútri pevných, poréznych granúl.
- Neprichádza k zahnívaniu koreňov, pretože voľná vody zo substrátu dôkladne odteká medzipriestormi a korene majú dostatok vlahy i vzduchu zároveň.
- Korene substrátom výborne prerastajú, najmä ostrejšie hrany granúl podporujú rozkorenenie a tvorbu nových vlásočníc - to prospieva lepšiemu využitiu vody a dostatočnému príjmu minerálnych látok.
- Pre strom je doležité mať množstvo tenkých, krátkych vlásočníc. Nedostatkom pestovania sú dlhé hrubé korene s malým objemom koreňových vlásočníc.
- Správne zvolený substrát má pre drevinu vhodné pH.
NA ČO SI TREBA DAŤ POZOR:
- Stromy sa v substráte nesmú hýbať a knísať. Korene potrebujú pevnú, nemennú polohu. Preto odporúčame prichytiť ich o dno drôtmi a zabezpečiť tak ich stabilitu.
- Substrát nestačí do misky nasypať. Musí v nej byť veľmi nahusto. To dosiahneme vibračným pohybom paličiek v substráte. Tento pohyb utrasie granulky tak, že sa ich do daného objemu zmestí po zahustení až dvojnásobok.
- Substráty nie sú vôbec výživné. Živiny stromom dodávame pravidelným kvalitným hnojením.
- Odporúčame hnojiť prírodnými hnojivami typu Biogold.
Azalkám sa výborne darí v kanume:
PRESÁDZANIE BONSAJOV:
Bonsaj, ktorý chceme presadiť najprv šetrne uvoľníme z pôvodnej misky.
Drevenými alebo bambusovými paličkami, prípadne kovovým hákom (opatrne, aby sme nepoškodili pletivá stromu) uvoľníme pôdu z koreňov. Výnimkou sú deviny s mykorízou na koreňoch.
Ak presádzame strom do niektorého z čistých japonských substrátov (akadama, kanuma, kirju) alebo do zeolitu, dôkadne vymyjeme pôdu spomedzi koreňov prúdom vody.
Nevhodné zbytky hrubých a kolovitých koreňov odstránime ostrým bonsajovým náradím.
Ak máme koreňovú sústavu dostatočne vyvinutú, ale korene sú príliš dlhé, môžeme ich skrátiť nožnicami. Korene prijímajú živiny iba svojím končekom, zvyšok je len vodivá dráha. Nie je preto dôvod mať v miske príliš dlhé korene zaberajúce zbytočne objem. Po zostrihnutí sa korene rozkorenia podobne ako konáre a zväčší sa tak počet aktívnych buniek, prostredníctvom ktorých prijímajú vodu a v nej rozpustené živiny.
Pozor na neduživé slabé korene a ich malý počet. Ak má strom menšiu koreňovú sústavu, netreba ju strihať.
Vyberieme si vhodnú bonsajovú misku, spravidla o niečo väčšiu ako bola tá pôvodná.
Dierky na dne misky, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu bývajú zväčša také veľké, že by cez ne vypadával substrát. Preto nad ne upevníme drôtom husté plastové sieťky. Cez malé dierky prevlečieme dlhšie drôty, ktorými šetrne upevníme strom v miske, aby sa počas ďalších manipulácií nehýbal a netrhal tak jemné vlásočnice v substráte.
Aj v malej miske s 1 dierkou môžeme bonsaj ukotviť drôtom. Prichytíme ho o dno misky takýmto spôsobom.
Dno misky vysypeme drenážou, alebo vrstvou substrátu, ktorý budeme používať skôr, ako naň položíme strom.
Korene stromu rozložíme rovnomerne na všetky strany, strom upevníme drôtmi o misku a zasypeme substrátom.
Substrát pomocou drevených paličiek dobre zahustíme a výdatne prelejeme prúdom vody.
Povrch substrátu môžeme pokryť vrstvou machu. Mach je dobrým indikátorom správnej zálievky. Zbierame ho zo suchých a výslnných stanovíšť, nie z vlhkého lesa, lebo by nám rýchlo presychal.
Počítame s tým, že po niekoľkých mesiacoch sa mach zväčša vymieňa.
Bonsaje spravidla presádzame skoro na jar pred nástupom hlavnej vegetačnej sezóny. Bytové bonsaje však môžeme v prípade nutnosti presadiť aj v priebehu roka.
Nový komentár