BIOGOLD ORIGINAL - Japonské prírodné hnojivo

BIOGOLD ORIGINAL - Japonské prírodné hnojivo

Svetoznáme japonské prírodné hnojivo na bonsaje s pozvoľným uvoľňovaním živín

Varianty produktov

 • € 3,95 s DPH

 • € 15,90 s DPH

 • € 39,50 s DPH

 • € 198 s DPH

od € 3,95 s DPH

BIOGOLD ORIGINAL - Japonské prírodné hnojivo

Svetoznáme japonské prírodné hnojivo na bonsaje s pozvoľným uvoľňovaním živín

 • 100% prírodné japonské hnojivo na bonsaje
 • Široké spektrum výživných látok
 • Užitočná pôdna mikroflóra
 • Insekticídny efekt

BIOGOLD ORIGINAL

 • Biogold sa používa pri pestovaní vitálnych bonsajov, ruží, orchideí, sukulentov, fialiek, chryzantém, ale aj zeleniny.
 • Neobsahuje žiadne agrochemikálie.
 • Má širokospektrálne využitie a vysokú účinnosť.
 • Pri jeho používaní už nie je potrebné dopĺňať živiny, minerálne látky a stopové prvky iným spôsobom. Podporuje kvitnutie a tvorbu plodov.
 • Svojou prítomnosťou dokonca odpudzuje mnohých hmyzích škodcov.
 • Obsahuje niekoľko vybraných druhov prírodných baktérií. Chráni substrát pred zvyšovaním kyslosti a je veľmi šetrný k prírode.
 • Patrí k najobľúbenejším hnojivám na bonsaje vo svete

APLIKÁCIA NA SUBSTRÁT:

 • Aplikuje sa jednoduchým prikladaním granúl na povrch alebo tesne pod povrch substrátu, v ktorom je bonsaj zasadený
 • Aby sa polievaním náhodou nezmyl, často sa používajú malé klietky,
 • ktoré sa s hnojivom zapichnú do substrátu. Prípadná biela kultúra na granulkách je prirodzená a nie je na závadu.

APLIKÁCIA ZÁLIEVKOU:

Odporúčame i aplikáciu zálievkou a rosením.
Výživný roztok si pripravíme rozpustením 2-3 kúskov v 1 litri vody.
Takáto zálievka zároveň odpudzuje červy, plesne, vošky a slimákov.

UPOZORNENIE:

Na granulkách hnojiva sa po určitej dobe polievania môže vytvoriť biela, vláknitá  mikrokultúra. Je to prirodzený jav a nie je na závadu hnojiva. Bonsajom neškodí.

VEĽKOSŤ BALENIA:

 • Väčšie balenia sú cenovo výhodné a odporúčame ich, určite ich dobre využijete.
 • Ak by ste radi hnojivo Biogold Original najprv vyskúšali, odporúčame objednať si 30g malú testovaciu vzorku, ktorá stačí na výživu jedného menšieho, resp. stredného bonsaja.
 • Hnojivo by malo byť samozrejmosťou pre každý bonsaj.

Krajina pôvodu: Japonsko

Importér do SR: BONSAI SLOVAKIA - ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ sro. Nitra

Biogold

Biogold

Biogold

Biogold patrí k najznámejším a najpoužívanejším hnojivám a zároveň insekticídom bonsajového sveta. Toto originálne japonské hnojivo si získalo veľkú popularitu vďaka svojej kvalite a jednoduchosti aplikácie. Je to dokonalý produkt, ktorý vyvinuli japonskí biotechnológovia a slúži naozaj dobre. Okrem spektra výživných látok obsahuje niekoľko vybraných druhov prírodných baktérií. Dôležité je, že na rozdiel od mnohých ďalších hnojív chráni substrát pred zvyšovaním kyslosti a svojou prirodzenosťou je veľmi šetrné k prírodnému prostrediu.

Biogold sa používa pri pestovaní špičkových bonsajov, ruží, orchideí, sukulentov, fialiek, chryzantém, rôznych druhov črepníkových kvetov a často aj zeleniny, pretože neobsahuje žiadne agrochemikálie. Má širokospektrálne využitie a vysokú účinnosť. Pri jeho používaní už nie je potrebné dopĺňať živiny, minerálne látky a stopové prvky iným spôsobom. Podporuje bohaté kvitnutie a tvorbu plodov. Svojou prítomnosťou dokonca odpudzuje mnohých hmyzích škodcov.

Aplikuje sa jednoduchým poukladaním kúskov hnojiva na povrch substrátu. Aby sa polievaním náhodou nezmyl, často sa používajú malé klietky, ktoré sa s hnojivom zapichnú do substrátu.
Odporúčame i aplikáciu zálievkou a rosením. Výživný roztok si pripravíme rozpustením 2-3 kúskov v 1 litri vody. Takáto zálievka zároveň odpudzuje červy, plesne, vošky a slimákov.

biogold

AKO A ČÍM HNOJIŤ

Bonsaje nie sú zakrpatené stromčeky.
Nie sú malé preto, že by mali nedostatok vody a živín. Naopak, bonsaje majú rásť a prosperovať. Sú to stromy, ktorým sa dostáva všetkého viac, ako vo voľnej prírode. Vrátane lásky a pozornosti človeka.

Pravidlo prvé:

Bonsaj je malý preto, že rastie v malej miske a nie preto, že by nemal z čoho rásť. V prírode platí priama úmera medzi veľkosťou koreňovej sústavy a koruny stromu. Ak strom rastie len v obmedzenom priestore, či už je to skalná puklina a lebo bonsajová miska, môže si v nej vytvoriť koreňovú sústavu len určitého obmedzeného objemu. Tomu bude zodpovedať i celkový vzrast stromu, najmä jeho koruny. Pretože keby strom odparil listami viac vody, ako jej je schopný prijať koreňmi, vyschol by.

Pravidlo druhé:

Bonsaje rastú v malých miskách s malým objemom zeminy, ktorý sa denne prelieva vodou. Tým sa živiny vo zvýšenej miere vyplavujú aj z toho najvýživnejšieho substrátu. Navyše japonské bonsajové substráty ako akadama, kanuma či kiryu žiadne živiny neobsahujú. Preto sa nikdy nespoliehajte na to, že bonsaj má z čoho žiť, keď je zasadený v pôde. Vzhľadom na veľkú intenzitu polievania je nevyhnutné bonsajom živiny pravidelne pridávať a teda hnojiť a hnojiť.

Pravidlo tretie:

Ak chcete patriť medzi dobrých pestovateľov bonsajov a svojich miláčikov po čase neutrápiť k smrti, zvyknite sa na pravidelný rytmus hnojenia. Vyberte si niektorý z vhodných spôsobov, prípadne ich kombinujte. Aj keď pre bonsaj je životne dôležité predovšetkým svetlo a voda, jeho potrebu živín nepodceňujte. Aj psíkov, kanárikov a akvarijné rybičky si musíme zvyknúť pravidelne kŕmiť, ak sa nechceme pozerať na ich zúbožený výzor.

Snažíme sa upozorniť na nutnosť pravidelnej výživy bonsajov, pretože z našej dlhej praxe vieme, ako veľmi je práve tento faktor pri pestovaní bonsajov podceňovaný a zanedbávaný.
Takže ako správne hnojiť bonsaje?

ČO DREVINY NAJVIAC POTREBUJÚ?

Rastliny potrebujú pre svoj zdravý vývoj predovšetkým 3 základné prvky: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Táto trojica sa označuje ako NPK a ich vzájomný pomer je často na viaczložkových minerálnych hnojivách presne vyznačený. Okrem nich minerálne hnojivá obsahujú ďalšie zložky a mikroelementy podporujúce rast. Už len si správne vybrať. Hnojivá volíme podľa toho čo chceme práve podporiť:

Dusík, Nitrogenium, N:

Podporuje rast listov a zelenej hmoty vôbec. Ak je ho dostatok, listy majú sviežu zelenú farbu a efektívnu fotosyntézu, čo zaručuje dostatočnú tvorbu organických látok a celkový rast dreviny. Pozor, dodáme je dusíka priveľa, listov sa vytvorí málo a sú veľmi veľké.
Dusík potrebujú bonsaje prednostne vtedy, ak chceme dosiahnuť ich rýchly, bujný rast. Napríklad dusíkatými hnojivami hnojíme mladé rastliny, keď chceme, aby zmohutneli a mohli sa začať tvarovať. Dusík potrebujú i dreviny s mdlou farbou listov (nie žltou, tá indikuje problémy koreňového systému). Dusičnaté hnojivá sa aplikujú najmä na jar, keď už sú vyvinuté puky a mladé listy. Nie predtým, aby nenarástlo málo veľkých listov.

Fosfor, Phosphorus, P:

Je potrebný predovšetkým pre zdravý vývoj koreňovej sústavy. Podporuje však i zhrubnutie a zosilnenie kmeňa, vyzretie dreva a aj odolnosť stromu pred mrazom a nákazami. Aj nedostatok fosforu sa prejaví slabým olistením neduživými, zle vyfarbenými listami.
Fosfor je dôležité pridávať po presadení (nie hneď, ale až keď sa korene dostatočne revitalizujú) a pri zotavovaní sa koreňovej sústavy po predchádzajúcich problémoch.
Superfosfátmi je dobré hnojiť koncom leta a začiatkom jesene, aby drevo malo dostatok živín sa vyzretie.

Draslík, Kalium, K:

Podporuje vývoj kvetov a plodov a zvyšuje odolnosť stromov pred chorobami a posilňuje slabé, unavené a vetché dreviny. Draslík je nevyhnutný pre všetky kvitnúce a plodiace bonsaje. Ak nemáte špeciálne bonsajové hnojivo, účinné býva použiť hnojivo na ruže a paradajky, ktoré má priaznivý obsah tohto prvku. Aplikuje sa od mája do augusta. Draslík je potrebný najmä v lete.

TYPY HNOJÍV

Kvapalné hnojivá:

Pri pravidelnom rytme hnojenia aplikujeme kvapalné hnojivá počas vegetačnej sezóny každé 2 týždne a u tropických bytových bonsajov, ktorým neopadáva lístie aj počas zimy raz mesačne. Pridávame ich do zálievky a v polovičnej koncentrácii tekutými hnojivami rosíme aj listy.
Pretože účinkujú temer okamžite, uprednostníme ich pri akútnom nedostatku živín.
Pozor, tekuté hnojivá môžeme aplikovať len na poliate rastliny a na mokrý substrát. Nikdy nehnojíme suché dreviny, pretože by ich hnojivo mohlo spáliť.
Je tiež lepšie hnojiť častejšie nízkou koncentráciou, ako občas vyššou koncentráciou.

Dlhodobé hnojivá

Veľmi vyhľadávanými a pohodlnými sú dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré zapravíme do substrátu a živiny s nich sa pozvoľne uvoľňujú počas polievania. Odporúčame najmä overený Biogold.

Organické hnojivá

Bonsajisti často využívajú i prirodzenosť organických hnojív. Takými sú niektoré japonské hnojivá i naša známa kostná múčka.

ČÍM A KEDY HNOJIŤ

Zavedieme si pravidelný rytmus hnojenia počas celého roka – zohľadňujeme pri tom ročné obdobie, druh dreviny, jej vek i zdravotný stav a samozrejme pestovateľský cieľ, aby sme podporili to, čo na drevine chceme dosiahnuť.
Na jar hnojíme viac dusíkatými hnojivami, počas leta a na začiatku jesene hnojivami so zvýšeným obsahom fosforu a draslíka.
Viac živín potrebujú rýchlo rastúce druhy (Ligustrum, pagaštan) a menej dreviny s pomalým rastom.
Rovnako viac výživy potrebujú mladé a bujne rastúce stromy, menej pomaly rastúce staré exempláre.
Keď má strom veľa svetla, treba ho veľa polievať a hnojiť, pretože vtedy potrebuje rásť.
V tmavom zimnom období polievanie menej ako v lete, pretože veľmi mokrá zem je studená, rast v nej pomalý a strom nepotrebuje ani pridávať živiny. Nemyslíme tým tropické druhy bonsajov pestované v domácnostiach s ústredným kúrením, ktoré presychajú rýchlo a treba ich veľa polievať a rosiť. Tie hnojíme aj počas zimy približne raz do mesiaca.
Pravidelne je potrebné hnojiť aj dreviny, ktoré rastú v prírode na chudobných pôdach v drsnom prostredí (borievky, borovice, olivy).

... A KEDY NEHNOJIŤ

 • Nehnojíme rozkvitajúce a kvitnúce dreviny. Živiny im pridáme opäť potom, keď sa z nich začnú vyvíjať semená alebo plody.
 • Ak majú dreviny nejaké problémy s koreňmi, prípadné sú korene zostrihané pri presádzaní, nehnojíme, kým koreňový systém opäť nezregeneruje (4-8 týždňov).
 • A nehnojíme ani nepoliate rastliny so suchým substrátom.
 • Odporúčame príliš neexperimentovať a používať vyskúšané bonsajové hnojivá.
 • Dreviny, ktoré majú v zime vegetačný kľud sa v tomto období nehnoja, rovnako ako subtropické dreviny z oblasti Stredomoria (korkové duby, olivy...) umiestnené v studenom skleníku alebo v zimnej záhrade. Počas zimy hnojíme len bytové bonsaje s celoročným rastom, ktorým lístie neopadáva. Hnojíme ich približne raz za mesiac.
 • Pri častom hnojení sa môže zvýšiť kyslosť pôdy, čo niektorým drevinám veľmi nevyhovuje. Preto Japonci kladú na substrát kusy drevného uhlia, ktoré túto kyslosť znižujú. Pomáha aj polievanie vodou, s výluhom drevného uhlia. Tento spôsob je rozšírený v celej Ázii.

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ

hnojenie

AKO SPRÁVNE HNOJIŤ

Hmotnosť hnojiva: 240g

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie