YIXING - MINI BONSAI MISKA DUNI 9

YIXING - MINI BONSAI MISKA DUNI 9

YIXING HAND MADE

Veľkosť: 9 x 9 x 4 cm

€ 15 s DPH

Dostupnosť: Skladom

Bonsajová mini miska Yixing 9 x 9 x 4 cm

Rozmery: 9 x 9 x 4 cm
Materál: keramika Yixing
Krajina pôvodu: Čína
Dovozca: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

Bonsajová mini miska Yixing 01

Bonsajová mini miska Yixing 01

Bonsajová mini miska Yixing 01

Bonsajová mini miska Yixing 01

 

 

Táto bonsajová miska, ktorú vám ponúkame, pochádza zo slávneho čínskeho Yixingu. Dovážame ju priamo od producentov spolu s kvalitnou čajovou keramikou. Yixing - je vo svete pojmom, je to miesto, kde sa už po stáročia vyrába keramika principiálne skoro nezmeneným spôsobom. navštívili sme Yixing niekoľkokrát a vždy nás znovu a znovu očaril.

Tu je úryvok z knihy o čaji, ktorú momentálne pripravujeme, aby sme Vám viac priblížili miesto, kde sa zrodila a dodnes sa produkuje krásnaa kvalitná keramika zo špeciálnych hlín.

DNEŠNÝ YIXING

Yixing je zaujímavým, veľmi starým mestom, v ktorom sa prelínajú tradície s duchom modernej doby. Na brehu jazera Tai-chu sa toto mesto nachádzalo už pred vyše 2500 rokmi. Kedysi sa volalo Yangxian. Pôvodné meno dostalo za vlády dynastie Qin asi 200 rokov pred naším letopočtom. Týmto starým názvom sa dnes označuje slávny čaj produkovaný v oblasti Yixingu. Čaj Yangxian patrí k najslávnejším čínskym značkám, hoci v Európe nie je až taký známy.

YIXINGSKÉ TVRDÉ RUDY ZI-ŠA

V okolí Yixisingu sa nachádzajú jedinečné náleziská ílov vhodných na výrobu keramiky. Ložiská ležia vo vrstvách aj pod nánosmi iných ťažkých sedimentov a ich vek sa odhaduje na 200 až 400-miliónov rokov. Keramika sa na týchto miestach vyrábala údajne už pred 2 000 rokmi. Najprv sa pálila jednoduchým starým spôsobom a neskôr sa tu vybudovali dômyselné dračie pece. Počas dynastí Tchang a Sung sa stal I-sing známym centrom produkcie čínskeho seladónu.

Základom úspechu sú ložiská unikátnych ílov a rúd, ktoré sa nachádzajú v oblasti Su-shan najmä v kopcoch Huang-long-shan a Zhao-zhuang-shan. Keramika sa nevyrába priamo v meste Yixing, ale v oblasti nazývanej Dingshuzhen. Táto oblasť zahŕňa slávny Sushan, v ktorom sa tradične vyrábala jemná čajová keramika a Ding-šan známy širšou produkciou rôznych keramických výrobkov. V Ding-šane sa nachádzajú desiatky keramických tovární a stovky drobných výrobcov. Ich keramika je hutná, tvrdá, vysoko pálená a pre svoje vlastnosti sa nazýva kameninou.

Jedinečné ložiská minerálnych ílov podľa expertov nemajú vo svete obdobu. Špeciálna purpurová kamenina dostala pomenovanie zi-ša (zi-sha). Nejde len o jednoduché íly, no o tvrdú zmes obsahujúcu kremeň, kaolín, sľudu a oxidy železa. Práve vysoký obsah železa (vyše 8% Fe2O3) dáva keramike neobvyklú purpurovú farbu, ktorou sa i-singské čajníky tak preslávili. No slávna keramika môže mať aj mnoho iných odtieňov a farieb. Farba črepu závisí to od obsahu jednotlivých nerastných zložiek v rude. Základná surovina, ktorá sa tu doluje je tvrdá ako kameň a vyžaduje si špeciálne spracovanie. Vďaka nej sú aj steny čajových kanvičiek pevné, hutné a zároveň porézne. Na dotyk majú jemnú piesčitú textúru, ktorá si nevyžaduje glazovanie.

YIXING INŠPIROVAL SVET
Íly typu c'-ša sa v oblasti I-singu začali ťažiť a spracovávať už za dynastie Severných Sungov (960-1127), teda asi 500 rokov predtým, ako sa z nich vyrobila prvá čajová kanvička. No ich jedinečné vlastnosti, najmä vysoká hutnosť a súdržnosť sú priam predurčené na výrobu mimoriadne kvalitných čajových kanvičiek a bonsajových misiek, aké sa preslávili vo svete krátko po tom, čo sa v 17. storočí začali vyvážať do Európy, najmä do koloniálnych veľmocí, akými boli Holandsko, Británia a Portugalsko. Čajníky a misky z I-singu boli veľkou inšpiráciou pre keramické dielne v susednej Kórei, v Japonsku a neskôr i na ostrove Taiwan. Majstri v okolitých krajinách sa silne inšpirovali krásnymi tvarmi i kvalitou čínskych čajových kanvičiek a misiek a často i kopírovali dokonalú keramiku z Yixingu.

 

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie