AKADAMA

AKADAMA

Najobľúbenejší japonský bonsajový substrát

Varianty produktov

 • € 2,50 s DPH

 • € 3,90 s DPH

 • € 6,90 s DPH

 • € 29,50 s DPH

od € 2,50 s DPH

AKADAMA - Špeciálny japonský pestovateľský substrát

 • Čistý prírodný produkt z Japonska
 • Tvrdý vulkanický substrát s približne neutrálnym pH = 6,5-6,9
 • Substrát vhodný na pestovanie väčšiny druhov bonsajov
 • Presadením do čistej akadamy sa dokážu stimulovať k rastu i oslabené, neduživé stromy.

Krajina pôvodu: Japonsko
Importér na SR: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, spol. s r. o.

AKADAMA

Akadama hard 2 L

Najvhodnejším univerzálnym substrátom na pestovanie bonsajov je japonská akadama.

 • Jej prednosti využívajú a odporúčajú mnohí známi majstri v Japonsku i v Európe.
 • My sami máme s jej používaním výborné skúsenosti.
 • Presadením do čistej akadamy sa dokážu stimulovať k rastu i oslabené, neduživé stromy.
 • Významnými vlastnosťami akadamy sú jej vzdušnosť a ľahkosť, ktoré umožňujú dokonalé prekorenenie drevín v substráte. Tak hustú a homogénnu koreňovú sústavu, aká vzniká pestovaním bonsajov v akadame, je ťažké dosiahnuť v bežných zemitých substrátoch.

akadama bonsai

ČERVENÁ ZEM

 • Akadama sa do Európy vozí z Japonska, kde sa ťaží a spracováva najmä na bohatých ložiskách červených ílov hory Akayi, ležiacej na ostrove Honšú severne od Tokija. Aka-dama (Červená zem) sa po povrchovej ťažbe zhruba tri týždne pomaly suší, krytá prístreškami z fólie. Základ substrátu sa prevracia, drví, triedi, balí a expeduje k pestovateľom do celého sveta.
 • Zrná akadamy výborne prijímajú vodu, pozvoľna ju uvoľňujú do medzipriestorov substrátu ku koreňom rastliny a udržujú tak vhodnú mikroklímu rastu.
 • Akadama neobsahuje výživné mikroelementy, preto je nevyhnutné bonsaje pravidelne hnojiť organickými, najlepšie pozvoľna sa uvoľňujúcimi hnojivami. Nedá sa to však označiť za jej nedostatok, skôr naopak. Živiny sa denným polievaním rýchle vymývajú i z černozemných substrátov a pravidelné hnojenie je pre bonsaje v každom prípade nevyhnutné.
 • Neutrálna akadama je pre pravidelné hnojenie ideálne vhodná a prehľadná aj preto, že výživové elementy hnojiva akadama výborne naviaže a pritom udržuje stálosť prostredia.
 • Korene dreviny pred presadením do akadamy dokonale vymyjeme od predchádzajúcej zeminy (pozor na dreviny, ktoré majú na koreňoch potrebnú mykorízu) a čisté upevníme drôtmi o dno misky vysypanej vrstvou hrubozrnnejšej akadamy. Strom musí byť v substráte pevný a nepohyblivý. Nestačí korene len jednoducho zasypať. Pomocou drevenej paličky sa snažíme do objemu misky dostať čo najviac akadamy, a ak používame dve frakcie, tak hrubozrnnejšiu akadamu doplníme ešte drobnejšou frakciou.
 • Rýchlymi pichavými pohybmi paličky sa akadama zahustí tak, že budeme prekvapení, koľko sa jej do misky vojde. Ak môžeme, volíme pre pestovanie drevín v akadame radšej hlbšie misky, aby sme zabránili jej prudkému presychaniu počas slnečných letných dní. Vlhká akadama je tmavá, čo je výborným indikátorom dostatočného polievania.
 • Bonsaje v akadame neprepolievate, pretože voda sa viaže len v granulách substrátu a z voľných priestorov jej prebytok ľahko odteká.

Akadama je výborná aj na zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien, pretože vznikajúcej koreňovej sústave nekladie žiadne prekážky a ideálne podporuje jej rast.


Treba počítať s tým, že po dlhšom čase sa akadama drví na prach a treba ju vymeniť. Napriek tejto spotrebnej tendencii jej hojné využívanie vrele odporúčame.
Akadama sa používa aj na povrchovú úpravu substrátu kvôli svojmu peknému vzhľadu a indikácii vlhkosti substrátu.

HOBBY BALENIE SUBSTRÁTU:

Akadama hard 2 L

Akadama hard 2 L

ORIGINÁLNE JAPONSKÉ 14-LITROVÉ BALENIE - AKADAMA IBARAKI:

AKADAMA IBARAKI

NÁŠ TIP:

Akadama sa v ideálnom prípade používa čistá bez akýchkoľvek prímesí. Napriek tomu niektorí autori píšu o jej premiešaní s inými substrátmi (černozemou, rašelinou, pieskom, záhradnou zeminou...). V tom prípade sa však vlastnosti výslednej zmesi menia a akadama stráca svoju ideálnu vzdušnosť. A hoci sa takéto substráty tvoria predovšetkým z úsporných dôvodov, pre pestovateľa je skôr finančnou stratou prisypať akadamu do zemitého substrátu. V tomto prípade by sme odporúčali do zmesi radšej použiť lacnejší a vhodnejší zeolit.

 

PREDNOSTI MODERNÝCH BONSAJOVÝCH SUBSTRÁTOV:

 • Majú 2 veľmi dôležité vlastnosti: Sú vzdušné a zároveň veľmi dobre viažu vodu.
 • Sú nahrubo drvené z vulkanických hornín a ich hrubé granule výborne nasiakajú a vodu udržujú vo vnútri pevných, poréznych granúl.
 • Neprichádza k zahnívaniu koreňov, pretože voľná vody zo substrátu dôkladne odteká medzipriestormi a korene majú dostatok vlahy i vzduchu zároveň.
 • Korene substrátom výborne prerastajú, najmä ostrejšie hrany granúl podporujú rozkorenenie a tvorbu nových vlásočníc - to prospieva lepšiemu využitiu vody a dostatočnému príjmu minerálnych látok.
 • Pre strom je doležité mať množstvo tenkých, krátkych vlásočníc. Nedostatkom pestovania sú dlhé hrubé korene s malým objemom koreňových vlásočníc.
 • Správne zvolený substrát má pre drevinu vhodné pH.

NA ČO SI TREBA DAŤ POZOR:

 • Stromy sa v substráte nesmú hýbať a knísať. Korene potrebujú pevnú, nemennú polohu. Preto odporúčame prichytiť ich o dno drôtmi a zabezpečiť tak ich stabilitu.
 • Substrát nestačí do misky nasypať. Musí v nej byť veľmi nahusto. To dosiahneme vibračným pohybom paličiek v substráte. Tento pohyb utrasie granulky tak, že sa ich do daného objemu zmestí po zahustení až dvojnásobok.
 • Substráty nie sú vôbec výživné. Živiny stromom dodávame pravidelným kvalitným hnojením.
 • Odporúčame hnojiť prírodnými hnojivami typu Biogold.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

PRESÁDZANIE BONSAJOV:

Bonsaj, ktorý chceme presadiť najprv šetrne uvoľníme z pôvodnej misky.

Drevenými alebo bambusovými paličkami, prípadne kovovým hákom (opatrne, aby sme nepoškodili pletivá stromu) uvoľníme pôdu z koreňov. Výnimkou sú deviny s mykorízou na koreňoch.

Ak presádzame strom do niektorého z čistých japonských substrátov (akadama, kanuma, kirju) alebo do zeolitu, dôkadne vymyjeme pôdu spomedzi koreňov prúdom vody.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Nevhodné zbytky hrubých a kolovitých koreňov odstránime ostrým bonsajovým náradím.

Ak máme koreňovú sústavu dostatočne vyvinutú, ale korene sú príliš dlhé, môžeme ich skrátiť nožnicami. Korene prijímajú živiny iba svojím končekom, zvyšok je len vodivá dráha. Nie je preto dôvod mať v miske príliš dlhé korene zaberajúce zbytočne objem. Po zostrihnutí sa korene rozkorenia podobne ako konáre a zväčší sa tak počet aktívnych buniek, prostredníctvom ktorých prijímajú vodu a v nej rozpustené živiny.

Pozor na neduživé slabé korene a ich malý počet. Ak má strom menšiu koreňovú sústavu, netreba ju strihať.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Vyberieme si vhodnú bonsajovú misku, spravidla o niečo väčšiu ako bola tá pôvodná.

Dierky na dne misky, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu bývajú zväčša také veľké, že by cez ne vypadával substrát. Preto nad ne upevníme drôtom husté plastové sieťky. Cez malé dierky prevlečieme dlhšie drôty, ktorými šetrne upevníme strom v miske, aby sa počas ďalších manipulácií nehýbal a netrhal tak jemné vlásočnice v substráte.

PRESÁDZANIE BONSAJOVPRESÁDZANIE BONSAJOV

 

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Aj v malej miske s 1 dierkou môžeme bonsaj ukotviť drôtom. Prichytíme ho o dno misky takýmto spôsobom.

Dno misky vysypeme drenážou, alebo vrstvou substrátu, ktorý budeme používať skôr, ako naň položíme strom.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Korene stromu rozložíme rovnomerne na všetky strany, strom upevníme drôtmi o misku a zasypeme substrátom.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Substrát pomocou drevených paličiek dobre zahustíme a výdatne prelejeme prúdom vody.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

PRESÁDZANIE BONSAJOV

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Povrch substrátu môžeme pokryť vrstvou machu. Mach je dobrým indikátorom správnej zálievky. Zbierame ho zo suchých a výslnných stanovíšť, nie z vlhkého lesa, lebo by nám rýchlo presychal.
Počítame s tým, že po niekoľkých mesiacoch sa mach zväčša vymieňa.

PRESÁDZANIE BONSAJOV

Bonsaje spravidla presádzame skoro na jar pred nástupom hlavnej vegetačnej sezóny. Bytové bonsaje však môžeme v prípade nutnosti presadiť aj v priebehu roka.

akadama

Úryvok z článku Presádzanie bonsajov, Substráty
z magazínu Bonsaj a čaj č.7

Autori:
RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai Slovakia, Nitra

odkaz

© Magazín BONSAJ A ČAJ

akadama

Aj veľmi veľké bonsaje pestujeme v čistej akadame:

presadzanie veľkých bonsajov

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie