SAGERÉCIA ČAJOVÁ, Sageretia theezans: 47 - 48 cm

SAGERÉCIA ČAJOVÁ, Sageretia theezans: 47 - 48 cm

Výška stromu s miskou: cca 47 - 48 cm

€ 158 s DPH

Dostupnosť: Vypredané

BONSAI: Sagerécia čajová 47 - 48 cm

... Čaj bedárov

Výška stromu s miskou: cca  47 - 48 cm 
Rozmer misky:  17 x 25 cm

Druh stromu: Sagerécia čajová
Vedecký názov:
Sageretia theezans (Linnaeus)
Typ stromu:
Tropická stálozelená neopadavá drevina
Kvety: Nenápadné, bieložlté
Plody:
Bobule podobné čučoriedkam
Listy:
Lesklé svetlo zelené listy
Rozmnožovanie:
Semienkami, odrezkami
Pestovanie:
Bytový bonsaj - vhodný na pestovanie v interiéri pri zachovaní fyziologický potrieb stomu
Umiestnenie: Svetlé a teplé stanovisko, strom celoročne pestovaný nad 15 oC, neznesie mráz. Vhodné je i letnenie vonku v záhrade alebo na balkóne.
Hnojenie:
Výdatné, pravidelné počas vegetačnej sezóny. Odporúčame Biogold.
Miska: Bonsaj je zasadený a pestovaný v glazovanej keramickej miske s odtokovými otvormi na dne.

Importér, pestovateľ a distribútor: Bonsai Slovakia - Čajovňa dobrých ľudí, sro.

Sageretia theezans cca 40 cm

Sageretia theezans cca 40 cm

Sageretia theezans cca 40 cm

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

Sagerécia čajová
Sageretia theezans (Linnaeus)
Sageretia thea (Osbeck)
Tie
Que mei teng
Šina Amai Ume
Čínska sladká slivka
Čaj chudobných
Čaj bedárov


ŠŤASTNÝ STROM

Sagerécie, pestované v umeleckých miskách, zdobili interiéry a záhrady cisárskeho dvora, vzdelaných učencov i bohatých obchodníkov už na počiatku éry bonsajového umenia. Podľa starých čínskych malieb sa práve sagerécie pestovali ako bonsaje už za starej dynastie Tchang. A aj dnes patria k najtypickejším bonsajom Číny a ich obľuba dávno prerástla hranice tejto nádhernej krajiny.

Sagerécia pochádza z južnej Ázie a ako pôvodný druh ju nájdete aj v teplých oblastiach Severnej Ameriky. Je to vďačný a nenáročný ker, ktorý dokáže priniesť svojmu pestovateľovi veľa radosti. Patrí k najvhodnejším bytovým bonsajom, a ak jej dokážeme vytvoriť optimálne životné podmienky, rastie bezstarostne dlhé roky.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

DRAMATICKÁ KÔRA

Sagerécia má typické oválne lesklé lístky rastúce v pároch, ktoré majú v dospelosti sýtu zelenú farbu, no ich mladučké výhonky hrajú viacerými odtieňmi červenej. Listy sú prirodzene drobné (dlhé asi 2 cm) a dajú sa ešte podstatne zmenšiť častým zaštipovaním a strihom.

Kôra sagerécie je zaujímavá tým, že u stromčekov vyššieho veku sa začne vyfarbovať do viacerých odtieňov hnedej farby a opadávať v celých kusoch tak, ako to poznáme aj u platanov. To zvyšuje jej dramatický výraz a viditeľný vek, čo sa u bonsajov vysoko hodnotí, no treba dať pozor, aby sa pod vlhkou kôrou neusadili škodcovia. Tomu pomáha nie zníženie vlhkosti, ale zabezpečenie prúdiaceho vzduchu.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

VTÁČIA SLIVKA

Sagerécie sú dekoratívne najmä svojím krásnym kmeňom a sýtozelenou korunou, no je veľmi pôvabné pozorovať ich v čase kvitnutia, keď sa na neostrihaných konárikoch začnú vytvárať drobnučké čudesné kvietky bledožltkastej farby, z ktorých sa po pol roku vyvinú drobné plody. Podobajú sa na malinké trnky. V Japonsku a v Číne ich podľa toho aj nazývajú Sladká slivka alebo Vtáčia slivka. Tmavomodré plody sú jedlé, v Číne sa z nich pripravujú i chutné a liečivé nápoje. 

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

ČAJ BEDÁROV

Aj listy sagerécie sú pre človeka požehnaním. Sagerécie patria k rastlinám, ktoré už tisícročia využíva čínska a kórej-ská medicína. Zaujíma sa o ne i súčasná veda a v biologických abstraktoch posledných rokov nájdete štúdie o účinkoch vodných extraktov získaných z listov sagerécie, ktoré výrazne inhibujú aktivitu HIV. Sagerécie boli tak malým darom nebies pre mnohých bedárov a chudobných roľníkov z juhočínskych provincií, ktorí si z ich mladých lístkov varili čaj. Preto sa často sagerécie nazývajú i Čaj bedárov alebo Čaj chudobných ľudí.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

MILUJÚ VODU

Sagerécie patria k subtropickým drevinám a majú rady veľa príjemného slnečného svetla a najmä bohatú a stálu zálievku v lete i v zime. Substrát by vlastne vôbec nemal presychať. Ak sa to predsa stane, sagerécie zhodia listy, a po náprave pestovateľskej chyby zasa rýchlo obrašia. Nemalo by sa vám to však stať dvakrát za sebou, pretože stromček môže naozaj celkom uschnúť. Lepšie je kontrolovať vlhkosť substrátu čínskou bambusovou paličkou.

MILUJÚ SLNKO A VZDUCH

Na jar, keď nočné teploty už neklesajú pod 10-15 °C, je vhodné vyložiť sagerécie von do záhrady, na terasu alebo na balkón, pretože majú rady prúdiaci čerstvý vzduch. Umiestnime ich na stanovisko s dostatkom slnečného svetla, no nesmieme zabudnúť ochrániť ich pred letnými poludňajšími páľavami. Ak pestujeme sagerécie celoročne v byte, odporúčame vytvoriť im priestor na východnom alebo juhovýchodnom okne a opäť dať pozor na letné páľavy, ktoré môžu cez sklo ľahko poškodiť jemné lístky stromčeka.

DLHÉ ZIMY

Pretože sagerécie pochádzajú zo subtrópov, v zime veľmi ťažko nesú poklesy teploty pod bod mrazu. Preto je pre ne vhodné pestovanie v interiéroch. Sú možné dva spôsoby prezimovania.
V chladnejšom priestore pri teplote 10-18°C alebo pri izbovej teplote 18-22°C. Vtedy veľmi dbáme na dostatočnú zálievku, rosenie a osvetlenie. Pre sagerécie je zvlášť vhodné podložiť pod ne stolček alebo podmisku s vlhkým zeolitom alebo pieskom a vyhýbať sa suchému vzduchu nad radiátorom. Ak sú pestované pri týchto vyšších teplotách, neznižuje sa podstatne ich vegetačná aktivita a musíme počítať s tým, že si budú postupne v priebehu meniť listy a jemne pŕchnuť.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

KRÁSNY TVAR

Sagerécie sú veľmi vďačnými drevinami na bonsaje, ale vyhľadávajú a často ich používajú aj milovníci miniatúrnych krajiniek, pre ktoré sú svojím habitom ako stvorené.

V južnej Číne sa sagerécie už po storočia pestovali najmä spôsobom nazvaným Lingnang, teda tvarovali sa len strihom a prirodzeným rastom. Aj takouto jednoduchou pestovateľskou metódou bez používania drôtu sa dal dosiahnuť želaný tvar bonsajov.

Sagerécie môžeme tvarovať do ľubovoľného štýlu aj drôtom a ďalšími technikami, ktoré znášajú veľmi dobre. Konáriky môžeme vydrôtovať hneď po zdrevnatení.

Ak chceme, aby nám konáre zhrubli, či by sme sa radi potešili úrode plodov, necháme vetvičky voľne rásť do dĺžky i do hrúbky. Ak je naším cieľom hustá rovnomerná koruna, ostriháme sagerécie na jar výrazným spätným rezom a potom ich celú sezónu zaštipujeme do žiadaného tvaru.

Odrezky pomerne ľahko zakoreňujú, preto ich po zostrihnutí môžeme pozapichovať do vlhkého piesku, alebo sa odporúča i zakoreňovanie v pohári vody (2-4 týždne). Dôležitá je pri tom teplota 20-30°C.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

NEZABÚDAME NA VÝŽIVU

Okrem slnka, vody a vzduchu majú sagerécie rady i dostatok výživy. Preto ich v priebehu vegetačnej sezóny (od skorej jari do polovice októbra) hnojíme pravidelne každé dva týždne tekutým hnojivom, alebo môžeme použiť aj pevné hnojivá, ktoré sa vpravia na jar do substrátu. Pri teplom zimovaní hnojíme aj počas zimy minimálne raz za mesiac. Skoro na jar po zostrihaní a novom vyrašení lístkov odporúčame pridať do pôdy hnojivo s vyšším obsahom vápnika. 

PRESÁDZANIE

Sagerécie je najvhodnejšie presádzať skoro na jar. Mladým stromom to prospeje asi každé dva roky, staršie môžeme nechať v miske dlhšie. Ak je potrebné skrátiť dlhé prerastajúce korene, je vhodné znížiť ich objem asi o 30%. Na zeminu nemajú zvláštne nároky, môžeme záhradnícky substrát odľahčiť pieskom a doplniť rašelinou 1:1:1. A vzhľadom na časté polievanie je vhodné na spodok misky dať štrkovú drenáž.

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

PESTOVANIE SAGERÉCIÍ

 1. Bonsaj umiestnime na príjemné slnečné miesto, najlepšie na svetlé východné okno.
 2. V prípade potreby môžeme osvetlenie doplniť žiarovkami, alebo žiarivkami blízkymi dennému svetlu.
 3. Chránime pred letnou poludňajšou páľavou.
 4. Denne polievame a rosíme listy. Substrát by vôbec nemal presychať ani v lete, ani v zime.
 5. Ak substrát preschne, ponoríme bonsaj aj s miskou do vody asi na 10 minút, aby sa zem zvlhčila v celom objeme.
 6. Bonsaj odporúčame pestovať na stolčeku alebo tácke s vlhkým štrkom.
 7. Hnojíme od skorej jari do polovice októbra každé 2 týždne, v zime pri teplom zimovaní v byte raz za mesiac. Pri chladnejších teplotách (10-18°C) a nižšom osvetlení bonsaj nehnojíme.
 8. Mladé stromčeky presádzame skoro na jar raz za 2 roky, staršie raz za 3-4 roky. Na spodok misky dáme tenkú drenážnu vrstvu.
 9. Bonsaje stačí tvarovať strihom. Základný strih robíme na jar pred naštartovaním hlavného vegetačného obdobia. Počas roka stačí zaštipovať konce mladých výhonkov podľa potreby asi raz za týždeň.
 10. Ak chceme tvarovať bonsaje aj pomocou drôtovania, je to bez problémov a môžeme si zvoliť ľubovoľný bonsajový štýl. Drôtujeme len zdrevnatené halúzky a dáme pozor, aby nám po čase drôt nezarastal.
 11. Ak si chceme dopestovať plody, vetvičky necháme voľne rásť. Nezabudnite, že kvety treba aj opeliť.
 12. Bonsaje zimujeme priamo v byte. Dbáme na dostatok svetla, bohatú zálievku a chránime ich pred suchým sálavým teplom radiátorov.
 13. Sagerécie reagujú na nedostatok vlahy a svetla zožltnutím, prípadne až zhnednutím a opadaním lístkov. Vtedy je potrebné rýchlo nájsť pestovateľskú chybu, ktorú robíme a napraviť ju. Bonsaje sa opäť rýchlo zazelenajú.

 SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

SAGERÉCIA - ČAJ BEDÁROV

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Ďalšie zaujímavé produkty:

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie